banner84

‘Uykularımız kaçıyor’

Aytemiz Alanyaspor Teknik Direktörü Sergen Yalçın, gazetecilere Alanyaspor'un son durumunu, ara transfer döneminde takıma katılan oyuncuları ve ard arda oynanacak Göztepe ve Trabzonspor deplasman maçları için değerlendirmelerde bulundu. Sergen Yalçın kendisiyle ilgili de teknik direktörlük kariyeri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

‘Uykularımız kaçıyor’
Ercan YILDIRIM

"KRİTİK SÜREÇTEYİZ"

Spor Toto Süper Lig'in 13. haftasında Mesut Bakkal'ın yerine Aytemiz Alanyaspor'un başına geçen teknik direktör Sergen Yalçın, gazetecilerle bir araya geldi. Alanyapsor Cengiz Aydoğan Kulüp Tesisleri'nde yapılan basın toplantısında medya mensuplarının sorularını yanıtlayan Sergen Yalçın, takım, lig ve ara transfer döneminde takıma katılan oyuncular ve kendisi hakkında yönetilen soruları yanıtladı. Göreve geldikten sonra 8 maçta 3 galibiyet 4 beraberlik ve 1 yenilgi ile turuncu-yeşilli takımı küme düşme hattından alıp 10. basamağa taşıyan Sergen Yaçlın, bu süreçle ilgili yöneltilen 'Sizin gelişinizle müthiş bir yükseliş oldu, bu gidişatı nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna, müthiş bir yükseliş olduğunu düşünmediğini ve henüz arzu ettikleri yerde olmadıklarını söyledi. Sergen Yalçın, "Tamam ivme kazandık ama çok arzu ettiğimiz yerde değiliz. Ligin en kritik dönemindeyiz. Çünkü artık bundan sonra herhangi bir kaybın telafisi olmayacak. Bu herkes için geçerli. O yüzden bizde takım olarak ikinci yarıya iyi başladık. Devre arası çok iyi bir çalışma dönemi geçirdiğimizi düşünüyorum. İkinci yarıya iyi başladık ama bu uzun bir süreç. İki haftalık üç haftalık başlangıç iyi ama bizim için önemli olan tarafı bunun devamı. Şu anda pozisyon olarak iyi bir yerdeyiz. Hala kritik bölgedeyiz. Oynayacağımız çok zorlu maçlar var, özellikle iki tane deplasmana gideceğiz. Onlar çok zorlu. O yüzden ligin kalanındaki süreç bizim için çok daha önemli olacak" dedi.

"FUTBOLCU OLDUĞUNA İKNA ETMEYE ÇALIŞIYORUZ"

Alanya Postası Gazetesi muhabiri Ercan Yıldırım'ın ara transfer döneminde yapılan transferler hakkındaki sorusuna Sergen Yalçın şöyle cevap verdi: "İstediğimiz transferleri hemen hemen yaptık diyebiliriz. Ama şöyle bir sıkıntımız var. Aldığımız oyuncular çok hazır durumda değil. Onları hazırlamak biraz zaman alacak. Bunların arasında Josef Sural, bir aydır antrenman yapmamış. Yavaş yavaş takıma uyum sağlıyor. Ozan Tufan'ın durumunu zaten biliyorsunuz. 13 aydan beri maç oynamamış, çok dışarıda kalmış bir oyuncu. Onu tekrar oyuna adapte etmeye çalışıyoruz. Ozan'ı tekrar biraz da tekrar futbolcu olduğuna ikna etmeye çalışıyoruz. Çok uzun bir süreç geçirdi çünkü dışarıda. Tekrar içeriye girmesi biraz zaman alacak. Bizde ona zaman vermeye çalışıyoruz ve onu en uygun olan zamanda kullanmaya çalışıyoruz. Steven'ı aldık. Steven Caulker de 6 aydan beri futbol oynamayan bir oyuncu. O da futbolculuk döneminde biraz sıkıntılar yaşamış. Ama yavaş yavaş Alanyaspor'a uyum sağlamaya başladı. Obi'yi aldık en son. Obi de İtalya'da son maçta sakatlandı. Yaklaşık bir aydan beri sakatlık süreci geçiriyor. Onun da tekrar oyuna dönmesi iki üç haftayı bulacak. Aldığımız oyuncular iyi, yetenekli ama diğer oyunculardan biraz gerideler. Bu sürede onlar fizik güç ve oyun olarak arayı kapatmaya çalışıyorlar. Onlar takıma adapte olduktan sonra en iyi şekilde kullanmayı düşünüyoruz."

"İYİ ÇALIŞIYORUZ İYİ DURUMDAYIZ"

Sergen Yalçın, turuncu-yeşilli takımın son durumu hakkında ise şunları söyledi: "Sakat oyuncu olarak İsaac Sackey var. Devre arası kullanamadık. Ciddi bir sakatlığı var ama bir iki haftaya o da dönecek takıma. Lucas cezalı onu kullanamayacağız. İki oyuncudan yoksunuz bu hafta ama şunu söyleyeyim, 'takım olarak iyi durumdayız.' İyi çalışıyoruz. İyi konsantre oluyoruz. Oyuncuların hepsi lige motive olmaya başladılar. Oyunsal anlamda birçok şeyi geliştirdik. Takım anlamında her geçen gün daha iyiye gittiğimizi düşünüyorum. Zor iki deplasmana çıkacağız. Özellikle bu hafta Göztepe maçı bizim için çok zor olacak diye düşünüyorum. Çok zor bir müsabaka olacak ama ligde oynanacak her müsabaka zor. Maçların zorluğu hemen hemen aynı derecede. Bu zorluğun içerisinde futbolcularımızı fizik güç olarak hazır tutmaya çalışıyoruz. Motive etmeye çalışıyoruz. Her maçta mücadele etmelerini, çok koşmalarını istiyoruz. Skor almalarını istiyoruz ki son oynadığımız maçlar bizim için gayet pozitif geçti. İyi bir oyuncu grubu bir araya getirdik. Çocuklar çok konsantreler. Takımdaki arkadaşlık ortamı birlik beraberlik de çok iyi. Biz skorun yanında oyunsal anlamda da çok iyi şeyler yapmak istiyoruz. Çok iyi bir takım görüntüsü vermek istiyoruz. Koşan mücadele eden agresif oynayan hiçbir şekilde rakibe teslim olmayan bir oyuncu grubu sahada görmek istiyoruz ki şu ana kadar bu motivasyonu çok iyi sağladık oyuncularla birlikte." 

"STRESLİ GÜNLER GEÇİRİYORUZ"

Sergen Yalçın, teknik direktörlük kariyeri hakkında kendisine yöneltilen soruya bir rahatsızlığı dile getirerek cevap verdi. Halen futbolculuk döneminin gündeme getirildiğini ve bundan rahatsız olduğunu ifade eden Sergen Yalçın, "Benimle ilgili şöyle bir durum var. Hala futbolculuktan kalma şeyler çok konuşuluyor. Bu beni çok rahatsız ediyor. Ben futbolu bırakalı on senenin üzerinde oldu. Ben artık futbolcu değilim, teknik direktörlük yapıyorum aynı zamanda yöneticilik yapıyorum. Hala futbolculuk dönemimin konuşulması çok sağlıklı değil. Çünkü çok farklı bir iş yapıyoruz" diye konuştu. Sergen Yalçın, teknik direktörlük kariyerinde hep alt sıralardaki takımlarda görev alması ve kurtarıcı hoca gibi görülmesi konusunda ise; "Bunu biz istemedik ama yapacak bir şey yok. Sezon başı başlayamıyoruz, sezon ortasında başlıyoruz. Yani çok sıkıntılı süreçlerde görev alıyoruz. Çok tecrübeli olduk artık. Yıllardır görev aldığımız kulüpler hep aynı pozisyonda olduğu için hep çok stresli sezonlar yaşıyoruz. İnanın bu da bize çok ağır geliyor yani bunu söyleyeyim.  Ama işimiz bu. Maalesef bu şekilde çalışmak zorundayız. Çalıştığımız dönemlerde çok başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Ben hiç yardımcı antrenörlük yapmadım. Başladığım dünden beri hep aynı pozisyonda çalışıyorum. Bu da hiç kolay bir iş değil ve bu süreçte bana ve ekibime çok tecrübe kazandırdı. Artık biz bu pozisyonda çalışmanın ne olduğunu, nasıl planlama yapmamız gerektiğini, stratejimizin ne olduğunu onları çok iyi öğrendik. Bu da umuyorum ki bundan sonraki teknik direktörlük hayatımda çok yardımcı olacak. Küme düşme hattındaki takımlarda görev alarak stresli günler geçiriyoruz. İnanın uyumadığımız akşamlar oluyor. İşte geçen sene üç ay çalıştık Konya'da bize üç sene gibi geldi yani. O kadar zor bir süreç geçirdik ki! Aldığımız sorumluluk çok ağır. Bunun bilincindeyiz. Hiç kolay değil ama Allah'a şükür ediyoruz ki bunun altından kalkmayı başardık şu ana kadar. Umut ediyorum ki bundan sonra da başarırız" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 17:43
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107