banner165

Takım oyunu !

Aytemiz Alanyaspor, Süper Lig'in 11. haftasında deplasmanda karşılaştığı Gençlerbirliği'ne 2-1 yenilerek 
namağlup ünvanını başkentte bıraktı. İki takımı maç öncesi karşılaştırdığınızda galibiyete yakın olan tarafın Alanyaspor olduğu apaçık ortadadır. Sahada, moral olarak özgüveni yerinde bir Alanyaspor ile zor ligde zor günler geçiren 9 maçta sadece bir galibiyeti ve 5 puanla küme düşme potasında bulunan 90 dakika 'herşeyini ortaya koymaya hazır, pür dikkat kesilmiş oyuncularıyla Gençlerbirliği' karşı karşıyaydı. 

Eskiden iyi kadroya sahip kaliteli ayakları bulunan takımlar galibiyete yakın olan takımlar olurdu. Daha sonraları ise hem kaliteli ayakları yani yetenekli oyunculardan kurulu takımlar üzerine birde iyi form tutmuş kadron varsa galibiyete yakın olan taraftın. Bunlara işi sadece futbolculara antrenman yaptırarak form tutmaları olduğu zannedilen teknik ekiplerin takımı sahada taktik olarak oynatması da eklenince. Çok yetenekli oyuncuların ve formda olmanın da galibiyet için yeterli olmadı. Bir dönem takımların hücumda gol yollarında belli başlı atak organizasyonları vardı. Hep çalıştıkları ezberledikleri atak organizasyonlarıyla gol buluyorlardı. Şimdi Sahadaki galibiyet mücadelesi için yetenek, form ve tekdüze taktikler yetersiz kalıyor. Artık takım oyunu ön planda. oyun ve taktik uygulamaya oyuncuların tamamı katılması gerekiyor. Dişlilerden biri görevini yapmazsa bu çark dönmez. Rakibin teknik ekibi de senin oyun sistemini ve alışıla gelmiş hücum organizasyonları biliyor ve buna göre karşı taktik geliştiriyor. 

Alanyaspor'un sezon başından beri oynadığı maçları analiz edip maça hazırlanan 'Gençlerbirliği teknik ekibi, iyi iş çıkarmış.' Alanyaspor'a karşı başarılı bir oyun ortaya koyup istedikleri ataklarda da golleri buldular. Artık rakipler Alanyaspor'un oyun sistemini ve yapmak istediklerini çözmüşler. 

Alanyaspor teknik heyeti, Gençlerbirliği'nin alacağı önlemleri ve gol için ne yapmak isteyeceklerini tam da kestirememişler demek ki..! Çünkü 9 maçta kalesinde sadece 3 gol gören Alanyaspor, bu maçta 2 gol birden gördü. Tabii bu mağlubiyette son haftalarda formu düşen ve beklentilerin altında kalan oyuncularında katkısı oldu. 

Efecan ve Moubandje'nin yokluğu hissedildi mi? Evet hissedildi. Özellikle 'Efecan'ın yokluğu ciddi şekilde hissedildi.' Efecan'ın orta sahaya daha fazla yardım ettiğini unutmamak lazım. Davidson'un sol açıkta daha iyi olduğunu düşünüyorum.! Ahmet Gülay, sol bekte kötü değildi. Ahmet'in yaşı, tecrübesi ve maç eksiği dezavantajına rağmen iyi oynandığını ve daha iyi olacağını düşünüyorum. Salih, maçın son 20-25 dakikasında yorgun düşüyor. Berkan'ın oyunu çok iyi ancak Efkan'ın çok eksiği var. Bakasetas, geçen sene daha iyiydi. Eski oyuncumuz Candeias'ın 'gol sonrası sevinci abartmayalım' der gibi elini havaya kaldırıp Alanyaspor'a karşı gösterdiği hassasiyetini takdir ediyorum. 'Maçın kaderini belirleyen adamda Candeias'tı,' 1 gol ve 1 asist. Hakem Fırat Aydunus, Alanyasopror'un ilk penaltısında Bakasetas'a üç kez tokat atan Zargo Toure'yi oyundan atması lazımdı. Bu olay dışında Aydunus kötü değildi.    
   
Alanyaspor, ligin alt sıralarındaki bir takıma kaybetti. Bunda var bir hayır diye düşünüyorum. Çarşamba Göztepe ile oynanacak erteleme maçıyla, pazar günü oynanacak Beşiktaş maçı öncesi hem teknik heyette hem de futbolcularda bir silkelenme sağlayacaktır.  

YORUM EKLE

banner107

banner169