banner129

Tarımda plazalı çiftçi ve 3 harfli zincir marketler dönemi

2020-2021 dönemi ger.ekten tarım için çok zor bir dönem olarak geçiyor. Özellikle meyvecilik başta olmak üzere, hububat, yağ bitkileri vb kısaca bitkisel üretimin her dalı başta kuraklık olmak üzere, pazarlama, pandami vb kıskacında zor nefes alıyor. 
Ülkemizde yaklaşık 17 milyon parsel mevcut, ortalama parsel büyüklüğü bölgeler arasında ciddi farklılık gösteriyor. Küçük ölçekli çiftçi, 5-10 dönüm yerden, evdeki tenceresini kaynatma derdinde. Oysaki hayatında ayağı çamura değmemiş, kravatsız dolaşmamış, plazadan dışarı çıkmamış, tarlada bahçede sırıl sıklam ter atmamış plazalı çiftçi, binlerce dönümde, hemde  tek parselde üretim yapıyor. Her türlü tarımsal destekten faydalanıyor. Girdi maliyetleri, alan büyük olduğu için plazalı çiftçiyi asla etkilemiyor. Gelin görünki, plazalı çiftçi , üretim yaptığı alan ise TÜFE yani düşük çıkan enflasyonumuz. Gelde  Alanya’nın Akdam mahallesindeki Hasan bey, Plazalı çiftçi ile rekabet etsin. Ama esas sorun, zincir marketler fiyatı kendi belirlerken, Hasan beyi,n ürün fiyatını maalesef kendisi belirleyemiyor. Tarlada karpuzun kilosu 0.50 kuruş, markette 5 lira, gelde bu içiş içinden çık. 
Düşünüyorumda, acaba Alanyalı üretici 1 sezon üretmese, İstanbul ne yiyecek, Plazalı çiftçi İstanbullunun karınını doyurabilecekmi? Kocaman hayır. Destek, ilgi, sevgi saygıi Plazalı çiftçiye değil, gerçek alın teri döken Akdamlı Hasan beye olmalı. 3 HARFLİ zincir marketler, ihtiyacının büyük kısmı, köylere kurduğu alım merkezlerinden yapıyor, market rafındaki, fiyat ile, üreticiye ödediği fiyat arasında fark kaç kat? 
Zor bir dönemden geçiyoruz, pandemi nedeniyle küçük esnaf zora düşerken, 3 harfliler ciddi satış yaptılar, Allah daha çok versin ama, azıcıkta kardan zarar etselerde, ürün fiyatlarını düşürseler, Hadi dayanışma 3 harfli marketlerden başlasın !! başlarmı? Kocaman HAYIR bence.

YORUM EKLE

banner107