banner84

Trafik ve Turizm…

Son on yıllarda nüfus artışı, nüfusun şehirlerde yoğunlaşması, ekonominin gelişmesi gibi nedenlerle trafiğe çıkan araç sayısında gözle görülür bir artış yaşanmıştır. Bu durum göreceli olarak hayatın normal akışında olumlu görünsede özellikle alt yapısı hazır olmayan şehirlerde bir takım sıkıntıları da beraberinde getirmiştir. Trafik yoğunluğu ;

**Yayaların hareketlerinin kısıtlanması,
**Hava kirliliğine olumsuz katkısı,
**Gürültü ve görüntü kirliliği,
**Park sorunu yüzünden düzensiz araç park etmeler,
**şehir merkezlerinde trafik sıkışıkları,

Gündemimizde daha çok yer almaya başlamıştır..

Alanya özelinde baktığımızda bu sorunu özellikle turist sayısının artış olduğu dönemlerde hissetmekteyiz. İç turizm hareketlerinin yoğun olduğu dönemlerde araçlarıyla bölgemize gelmeyi tercih eden misafirler zaten var olan yoğunluğa olumsuz katkıları ile trafiği  tartışma konusu haline getirmektedir. 

Bölgeyi ziyaret eden yerli yabancı misafirlerimizin tatil dönüşlerindeki değerlendirmelerinde iyileştirilmesini istedikleri ana başlıklardan biri olarak her zaman karşımıza çıkmaktadır. 

Özellikle araç trafiği bir çok yerde yaya trafiğini de olumsuz etkilemekte ve çoğu zaman yürüme yolu olarak araç yolları kullanılmak zorunda kalınmaktadır. Bu düzensiz bir görüntünün yanısıra tehlikeleri de beraberinde getirmektedir.

Peki bu konu ile ilgili misafir değerlendirmelerini göz önüne alınarak bundan sonraki dönemler için neler yapılabilir… 

**Ana arterlere girişlerde tek yön uygulamasının çoğaltılması,
**Özellikle ana yollara çıkan ara sokaklarda sağlı sollu araba park etmenin önüne geçilmesi,
**Bisiklet ve yayalara ayrılmış alanlara her türlü motorlu aracın girmesini, park etmesini önleyici tedbirlerin alınması ve sıkı takibinin yapılması,
**Dükkan önlerine masa sandalye atarak veya reklam panoları ile yaya trafiğine engel olanlara karşı önlemler alınması,
**Şehir içinde araç trafiğinden arındırılmış ve yayalara ait bölümlerin arttırılması,
**Dinek mevkii ile Grand Kaptan arasındaki raylı sistemin hayata geçirilmesi ile bu bölümdeki tüm toplu taşıma araçların kaldırılması..
**Tedarikçilerin günün her saatinde trafikte olmasını engelleyici düzenlemeler yapılması,
**Pandemi ile yoğunlaşan kargo araç hareketliliğinin trafiğe olan olumsuz etkilerini azaltmak için düzenleme yapılması,

Şeklinde ana başlıklar sıralanabilir. 

Aslında bunlar tüm yönetimlerin gündemlerinde olan kısa,orta ve uzun vadeli sayılabilecek yatırımlar gerektiren hamlelerdir..

Trafikte farkındalığın tüm medya araçları kullanılarak arttırılmasının yanısıra alt yapı ve düzenlemelerinde ihtiyaca cevap vermesi misafirin olumlu gözlemlerle bölgeden ayrılmasına katkı sunacaktır.

Turizm şehri, marka şehir olmanın yollarından  biride bölgede yaya ve araç trafiğinin nasıl olduğu ile yakından ilgilidir.
 
 

YORUM EKLE

banner107

banner157