banner84

'20 sene öncesinde yaşasaydık haklıydı'

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sektörün gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yasanın çıktığı dönemde TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın yaptığı, ‘’Turizmin tanıtımı ve pazarlaması için kurulan ancak içinde pazarlama unsuru bulunmayan bir yapının sektöre fayda getireceğini düşünmüyorum’’ şeklindeki açıklamasına gönderme yapan Ersoy, ‘’20 sene öncesinde yaşasaydık haklı olabilirlerdi’’ dedi.

'20 sene öncesinde yaşasaydık haklıydı'

Bu sezon için 51 milyon turist hedefi koyduklarını ve rakamların bunu desteklediğini belirten Mehmet Nuri Ersoy, ''Bu hızla giderse 51 milyon rakamını geçeceğiz. 29,5 milyar dolar olan turizm gelirini de 35 milyar dolara çıkarcağız.'' diye konuştu.
'TURİZM GELİRİ YÜKSEK OLAN ÜLKELERİN HEPSİNDE VAR'
Tanıtım Ajansı yasasının 9 aylık bir çalışma sonunda hazırlandığını yineleyen Bakan Ersoy, ajansın Türkiye'nin icat ettiği bir sistem olmadığını, dünyada. turizm geliri yüksek olan ülkelerin tamamında bu tür bir ajansın olduğunu kaydetti. Ersoy, ''Ortalama 50 yıldır rakiplerimizde bu ajanslar var. Dünyada başarıyla uygulanan sistemi Türkiye'de hayata geçiriyoruz. Buna vergi denemez. Ancak bir tanıtım gideri şeklinde adlandırılabilir. Devlet olarak tanıtıma katkı vermeye devam edeceğiz.'' şeklinde konuştu.
'HİÇ FİYAT KIRMADIM DİYEN OTEL BİLE YÜZDE 10 FİYAT KIRIYOR'
Ajansın olmadığı ülkelerde fiyat sirkülasyonunun çok olduğunu ileri süren Ersoy, 'fiyat kırmadım' diyen otelin bile yüzde 10 fiyat kırdığını belirtti. Temmuz ve ağustos ayında kırılan fiyatların sezona yansımasının yüzde 7,5 olduğuna işaret eden Mehmet Nuri Ersoy, ''Turizmde bir yere gelmek istiyorsak adım atmamız lazım. Bir marka olamadan nitelikli turist hedefleyemiyorsunuz. Ne kadar marka olursanız fiyatlarınızı o kadar yukarı çekersiniz. Bunu biz icat etmedik. Ortalama 50 yıl önce icat edilmiş bir sistem. Biz geç bile kaldık.'' diye konuştu.
'ÖZ DENETİM YAPILACAK'
Ajansın denetimi ile ilgili eleştirilere de yanıt veren Ersoy, ''Denetimin en başı harcamayı kimin yaptığıyla başlıyor. Kaynak özel sektörden toplanıyor. Yönetim kurulu ezici ağırlıkla özel sektörden oluşuyor. Kendisinden toplanan kaynağı özel sektör harcayacak. Öz denetim yapılacak. Onların denetim raporu da Sayıştay tarafından yapılacak.'' dedi.
'20 SENE ÖNCESİNDE YAŞIYOR OLSAK HAKLI OLABİLİRLERDİ'
TÜRSAB'ın Ajans yönetiminde olmaması ve Firuz Bağlıkaya'nın 'Ajansın içinde bu işin pazarlamasını yapan acenteler yok'' şeklindeki açıklamasına gönderme yapan Mehmet Nuri Ersoy, ''Acentelerden eleştiri aldık. Dediler ki, 'tanıtım ve pazarlama bizim işimiz', 20 yıl öncesinin dünyasında yaşasaydık haklı olabilirlerdi. Günümüz dünyasında bu artık böyle değil. Tanıtımı, yeni iletişim materyallerini kullanan uzmanlar yapıyor'' şeklinde konuştu. Türkiye'ye gelen turistin yüzde 85'inin tur operatörleri ile geldiğine ilişkin bilginin doğru olmadığını söyleyen Bakan Ersoy, ''Bölge bazında bakmak lazım. İstanbul'a gelenlerin yarısı organize tur. Bu oranda Ege'de yüzde 65 civarında, Antalya'da ise yüzde 85'' ifadelerini kullandı.
'CHARTERLARA VE TUR OPERATÖRLERİNE BAĞLI KALMAK TEHLİKELİ'
Bir ülkeye gelen turist sayısında tur operatörlerine ve charter şirketlerine bağımlı olmanın başka bir tehlikeye işaret ettiğini kaydeden Ersoy, ''Bizim münferit rezervasyonları da arttırmamız lazım. Tur operatörleri ile çalışmaya devam edeceğiz elbette. Ancak sadece bu şekilde devam ederseniz kısır bir döngü içine girersiniz'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2019, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107