banner129

'2014 rakamlarını yakalamamız zor'

2015 yılında Rusya'da 2014 rakamlarının yakalanmasının zor olduğunu belirten AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, bunun en büyük nedeninin ise ruvle - dolar paritesindeki değişim olduğuna işaret etti

'2014 rakamlarını yakalamamız zor'
 Türkiye turizminin üstesinden gelemeyeceği anlamına gelmese de sektörü zor bir yılın beklediğini ifade eden Yusuf hacısüleyman, söz konusu olumsuz atmosferin birden fazla nedeni olduğunu kaydetti. Hacısüleyman, "Bu sene birinci pazarımızda çok fazla orta ölçekli tur operatörümüz iflas etti. Görüyoruz ki o pazarda bir konsolidasyon yaşanıyor. Ya iflas ediyorlar, ya satın alınıyorlar. Yani daha önce Almanya’da veya Batı Avrupa’da gördüğümüz Thomas Cook ve TUI’nin oluşumu sırasında ortaya çıkanların aynısını Rus pazarında görüyoruz şu anda. Küçükler ya iflas ediyor ya da birileri tarafından satın alınıyor. Yani piyasadaki oyuncu sayısı Batı Avrupa’daki gibi 5-6’ya inmiş durumda" dedi.
RUSYA'DA 2014 RAKAMLARINI YAKALAMAMIZ ZOR
2015 yılında Rusya'da 2014 rakamlarının yakalanmasının zor olduğunu belirten Hacısüleyman bunun en büyük nedeninin ise ruvle - dolar paritesindeki değişim olduğuna işaret etti. Ruble'de yüzde 40'a yakın değer kaybı olduğunu kaydeden AKTOB Başkanı, bu durumun en çok harcama kapasitesi düşük kesimleri etkileyeceğini ve bu kitleye hitap eden otellerin kendilerine yeni pazarlar bulmaları gerektiğini belirterek, "Aksi taktirde kaybedilen bu müşteri kitlesi kadarlık kısmı boş geçirebilirler" dedi.
Yusuf Hacısüleyman, açıklamasının devamında şu noktaların altını çizdi: "Bu yıl zorluklarla ve çalışmakla geçireceğimiz bir yıl olacak gibi gözüküyor. Oransal olarak değerlendirme yapamasak da yaklaşık 3-4 puanlık bir kayıp da İngiltere’den gözüküyor. Çünkü İngiltere’de de pound-euro paritesinde poundun aleyhine bir gelişme var Euro pazarlarında. Biz de euro bölgesindeyiz, bir miktar harcama gücünün azaldığını görüyoruz. İngiltere’de her zaman muhafazakar bir yapı da vardır zaten. Daha ihtiyatlı bir davranış sergilediklerini şu anda bile görüyoruz. Ama bir şey söylemek için çok erken. Bir çekingenlik var ama bu çekingenlik kısa süreli midir, göreceğiz. Hemen insanlar elini meyveye atmadı. Biraz etrafında dolaşıyor. Sonra da alabilirim diyerek bekliyor. Erken rezervasyon döneminde ilk dönem ocağın sonuna kadar bitiyor, 2. partiyi mart sonuna kadar, hatta bazen biraz uzatabiliyoruz. Henüz dönemin çok başındayız.
YATAK ARTIŞINA MÜDAHALE EDEMİYORUZ
Sektör olarak artan yatak arzına müdahale edemiyoruz. Diğer taraftan, kapasitelerle ilgili olarak master plan dediğimiz turizmle ilgili global ana planımız yok. Dolayısıyla hangi bölgeye hangi yıllarda ne kadar tesis yapılacağına dair planlama ve o planlamaya bağlı izin prosedürümüz yok. Bugün turistik tesis alanı vasıflı bir arsası olan herkes gidip oraya istediği zaman bir otel yapabilir."
Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 18:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner134