banner84

2022 rezervasyonları başladı

Omicron varyantı nedeniyle kaynak pazarlardan Türkiye'ye dönük seyahat uyarısı gelmesine rağmen, haziran ve mayıs aylarına yönelik rezervasyon başladı. Tesis bazında doluluklar oluşurken, sektör temsilcileri varyantlar nedeniyle son dakika rezervasyonlarının talep gördüğüne değindi

2022 rezervasyonları başladı

(Sabiha TATLIYER) -Koronavirüs salgınında varyantların ortaya çıkması sonucu, Avrupa ülkelerinden seyahat uyarıları gelmeye başladı.  Pandemiden en çok etkilenen sektörler arasında yer alan turizm sektörü, 2020'de yaşadıklarını yeniden yaşamak istemiyor. Bu nedenle sektör temsilciler, vatandaşlara çağrıda bulunarak, salgının bitmediğine vurgu yaptılar. Aynı zamanda 2022 rezervasyonlarına yönelik de bilgi veren temsilciler, bu yıldan umutlu olduklarını ifade ettiler. 
'VAKALARIN AZALMASI EN BÜYÜK UMUDUMUZ'
Konaklı Turistik İşletmeciler (KONTİD) Derneği Başkanı Ali Orkan, Avrupa ülkelerinin genelinde hızla yayılan Omicron varyantı sebebiyle  bu tarz ülkelerin uyarılarda bulunduğunu belirterek şunları söyledi; “Gerek iç bünyelerinde gerekse uluslararası seyahatleri  kısıtlama yönünde vatandaşlarına telkinlerde bulunuyorlar. Bu sadece Türkiye’ye mahsus bir durum değil. Şuan uygulamakta oldukları 4 haftalık kapanma uygulama ve kısıtlamaları da var. Bu sürenin sonunda vakaların azalması en büyük arzumuz. Akabinde tekrar taleplerin artacağı beklenmektedir. Bu kısıtlamalar belirli süreli kısıtlamalar.”
'2022 YAZ SEZONUNDA DOLULUK ORANLARINI YAKALAYACAĞIZ'
Orkan, çok yoğun olmamakla beraber  2022 yaz sezonuna yönelik  talepler geldiğini belirterek, “Nisan ayı yoğun olmasa da mayıs ve haziran ayı itibariyle belirli doluluk oranlarını yakalayacağımızı tahmin ediyoruz. Artan bu varyantlardan dolayı da şuanda rezervasyonlarımız son dakikaya yönelik oluşturuluyor. 2022’den umutluyuz” sözlerine yer verdi.
'İYİ BİR SEZON İÇİN PAZARLARIMIZIN İYİLEŞMESİ GEREKİYOR'
ALTİD ve ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin ise şu ifadeleri kullandı; “Almanya bir kısıtlama değil seyahat uyarısı yaptı. Türkiye’de covid-19 vakalarının arttığını gözlemliyorlar. Sadece Türkiye’ye derken Türkiye’nin şart koştuğu koşullar var. Bunlar aşı kartı, PCR testleri, Antijen testleri gibi. Almanya bütün seyahat edeceklere bu konuda  vaka sayılarının arttığını söyleyerek uyarı yapıyor ve Türkiye’ye giderken bunlara dikkat etmek zorundasınız diyor. Şuanda rezervasyonları düşürücü ve seyahat kısıtlayıcı bir durum yok. Bu oluşan varyantlar ile tek Türkiye değil bütün Avrupa  mücadele ediyor.  Tüm Avrupa da koşullar tekrar yükseltildi.  Okullar tekrar online olur mu? Asıl bizi tedirgin eden şeyler bunlar.  Onların bize yapacağı uyarılar değil de tabi ki bizim kendimizi ve vaka sayılarını çok sağlıklı tutmamız gerekiyor. Hala sosyal mesafe ve maske kurallarına dikkat etmemiz gerekiyor. Ama bir yandan da bizim misafir beklediğimiz pazarlarımızda da  halkın sağlıklı olup ülkelerin kendi  vatandaşlarına seyahat yasağı getirmemesi gerekiyor. Bizi asıl endişelendiren bu. Bu durumun  olmayacağını varsayarsak daha iyi bir sezon geçirmeyi hedefliyoruz çünkü herkes tatil yapmak, gezmek istiyor ve kısıtlı kalmaktan son derece rahatsızlar. Ama dediğimiz gibi bizim pazarlarımızın iyileşmesi gerekiyor. İnşallah Omıcron ve yeni çıkabilecek olan bu varyantlar kısıtlamaları uzatmaz.”
'TESİS BAZINDA DOLULUK VAR'
Tesis bazında mayıs ve haziran ayında dolulukların olduğunu belirten Cimrin, “Mayıs ve Haziran ayları dolan tesislerimiz var. Mayıs, haziran aylarında otellerimiz  rezervasyon alıyor. Hatta bazı otellerimiz satışların durdurulduğuna dair  mesajları bile bildiriyorlar acentelere. Ama tabi ki bu tüm sezonun dolduğu anlamına da gelmez ama bunlar olumlu işaretler. Türkiye'miz şuanda Akdeniz çanağında en gidilebilecek “Güvenli Turizm Sertifikasını” hala uygulayan, hala misafirlerine en sağlıklı koşulları sunan ve güzelce tatilini geçirebileceği hem kendini koruyabileceği hem de dinlenebileceği yer Türkiye o yüzden bizler rezervasyonları almaya devam edeceğiz.” dedi. “Önemli olan bu durumun tüm sezona yayılması” diye konuşan Cimrin, “Ama tabi ki yaşanan bu tedirginliklerden dolayı Omıcron vs. kişilerin kendi ülkelerinde olan kısıtlamalar olma olasılığı ve endişelerden dolayı önümüzdeki aylarda son dakika rezervasyonlarına dönük yoğun talep alır Türkiye.” ifadelerini kullandı.
'VAKA SAYILARIMIZI KONTROL ALTINDA TUTMAMIZ GEREKİYOR'
Cimrin, “Bizim ülke ve destinasyon olarak son derece güvenilir turizm bölgesi olarak vaka sayılarımızı son derece kontrol altında tutmamız gerekiyor. Hem kendimizin hem çalışanlarımızın hem de misafirlerimizin  sağlığını koruyacak önlemlerin en üst seviyede  uyguluyor olmamız gerekiyor. Bu doğrultuda bizim misafir beklediğimiz  ana pazar ülkelerimizin de  bir an önce sağlıklarına kavuşup vaka sayılarını en alta çekip seyahat özgürlüklerine tamamen hükümetlerince kavuşup bizlere ulaşabilmelerini bekleyeceğiz. Ama bu sezondan umutluyuz.” diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107