banner84

31 Temmuz'a kadar uzattı

Ukrayna, ülkede koronavirüs vaka sayısının hıla artması sonrasında koronavirüs kısıtlamalarını 31 Temmuz'a kadar uzattı.

31 Temmuz'a kadar uzattı

Türkiye'nin en erken açılmasını beklediği pazarlardan Ukrayna'da hükümet koronavirüs kısıtlamalarını 31 Temmuz' kadar uzattı.
Salgının başlangıcından bu yana en yüksek sayılar
17 Haziran'da kabineyi toplayan Başbakan Denys Shmyhal, son bir haftada 4 bin 853 Ukrayna vatandaşının koronavirüse yakalandığını açıkladı. Shmyhal, bu sayının salgının başlangıcından bu yana kayda geçen en yüksek rakam olduğuna dikkat çekti.

''UKRAYNALILAR RAHATLAMAMALI''
Karantina kurallarının hafifletilmesinin pek çok insan tarafından karantina kurallarının kaldırılması olarak algılandığını kaydeden Başbakan Denys Shmyhal, ''Bu anlayış durumu kötüleştirdi. Koronavirüs ortadan kalkmadı. Hastalık sağlık alt yapımızı ve ekonomimizi tehdit etmeye devam ediyor. İnsanların karantina kurallarından yorulduğunu görüyorum ama bu salgınla baş edebilmek için daha etkili bir yol yok. Ukraynalılar rahatlamamalı ve koronavirüs tehdidinin sürdüğünü bilmeli.'' diye konuştu.

YENİ KISITLAMALAR
Vaka sayısındaki hızlı artış nedeniyle 'uyarlanabilir' karantina kurallarını 31 Temmuz'a kadar uzattıklarını kaydede Denys Shmyhal, bununla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı'nın önerdiği 'uyarlanabilir karantina' uygulamasını dikkate alacaklarını ifade etti. Başbakan ayrıca, gerekmesi durumunda karantina kurallarının daha da sıkılaştırılacağını vurguladı.

UÇUŞLARI ETKİLEYİP ETKİLEMEYECEĞİ HENÜZ BELLİ DEĞİL
Ukrayna, 'utalanabilir karantina' kuralları çerçevesince kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu, işbaşı saatlerinin 08.00'dan 10.00'a ertelemesi, toplu taşıma araçlarına yolcu kısıtlaması gibi önlemler alacak. Yasağın uçuşların başlama tarihini etkileyip etkilemeyeceği henüz bilinmezken, turizmcilerin görüşü uçuşların planlanan tarihte 'yeni önlemlerle' başlayacağı yönünde.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107