banner84

5'e 1 uygulaması acenteleri zorluyor

Korkmaz, turizm sektörünün temel direklerinden biri olan acentaların enformasyon memuru bulmakta zorlandığını bununla birlikte acentaların kayıplar yaşadığını belirterek, “Özellikle lisan ihtiyacına göre personel istihdamında devlet 5’e 1 şartını kaldırmalı” dedi.

5'e 1 uygulaması acenteleri zorluyor

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) tarafından yapılan araştırmaya göre turizm sektöründe en büyük istihdam kaybını seyahat acentaları yaşadı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Alanya BTK Başkanı Bilal Korkmaz  konu hakkında Alanya Posta Medya ekibine açıklamalarda bulundu. Korkmaz, yaşanan enformasyon probleminden dolayı kalifiye insan kaynağı sıkıntısının en önemli problem olduğuna dikkat çekerek, “Özellikle son gelişmelerden dolayı örneğin Pandemi dönemi, Rusya ve Ukrayna savaşı gibi problemler turizm sektörünü daralttı” diye konuştu.
‘BU DÜŞÜŞ SONSUZA KADAR DEVAM ETMEZ’
Korkmaz, “Teknolojinin getirmiş olduğu şartlara uyacağız yapacak bir şey yok. Artık dijital ortamdayız. İnternet sisteminde her şey neredeyse sanal olarak yapılmaya başlandı. Alanda çalışan personel oranı azalıyor. Tabii ki son gelişmelerden dolayı örneğin Pandemi dönemi, Rusya ve Ukrayna savaşı gibi problemler turizm sektörünü daralttı. Bu daralmadan ve istihdamda düşüş olabilir ama bu düşüşün devam edeceği anlamına gelmez. Hala kalifiye personele ihtiyaç var” sözlerine yer verdi.
‘ENFORMASYON MEMURU EKSİKLİĞİ YAŞANIYOR’
“Şuanda en büyük sıkıntı enformasyon memuru. İyi derecede lisan bilen iyi bilgi ve enforme edecek çalışanlara her zaman ihtiyaç vardı” şeklinde konuşan Korkmaz, “Bu durumunda oluşmasındaki en büyük sebeplerden birisi 5’e 1 uygulaması. Yani 5 Türk çalışan çalıştırdığınızda bir yabancı çalışan çalıştırma hakkınız var. Zaten istediğimiz gibi 5 tane Türk çalışan bulabilsek yabancı çalışana hiç ihtiyacımız olmaz. En önemli sorun dil bilen kalifiye elemanın bulunmaması acentalar da en büyük sorunu karşımıza çıkarıyor. Bu durumda ister istemez problemlerin yaşanmasına davetiye çıkarıyor. Özellikle lisan ihtiyacına göre personel istihdamında devlet 5’e 1 şartını kaldırmalı, İşkur, Acentalara müracaatlarında istediği vasıfta elemanları vermeli. O zaman toparlanma daha hızlı olur” ifadelerini kullandı. -Sabiha TATLIYER
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169