banner129

Alanya'da sadece 11 otel açık

Aralık-şubat aylarını kapsayan kış döneminde en çok İstanbullular seyahat ederken, tatil için salgın önlemlerini alan oteller tercih edildi. Alanya’da arz talep dengesine istinaden otellerin neredeyse tamamına yakını bu süreçte kapalı olması iç turizm hareketliliğinde faydalanma imkanı vermedi. Bugün itibariyle ilçede açık otel sayısı ise 2’si 5 yıldızlı, 3’ü 4 yıldızlı olmak üzere sadece 11.

Alanya'da sadece 11 otel açık

-Özgür YILMAZ

Pandemi ile birlikte insanların tatil planı da değişime uğradı. Yaz döneminde kontrollü olarak turistik tesislerin bir kısmı kapılarını müşteriye açarak belirlenen kurallar çerçevesinde misafir ağırladı. Yaz sezonun sonra ermesiyle birlikte az sayıdaki otelinde neredeyse tamamına yakını Alanya ölçeğinde kapılarına kilit vurmak zorundan kaldı. Pandemi öncesinde, spor turizmi, sağlık turizmi ve ikinci bahar turizmine yönelik hizmet veren tesislerde bu kış müşteri olmadığı için açmadı. 
KIŞI KAPALI GEÇİRDİLER
İç pazardaki işletmelerin kapalı olması sebebiyle ticari hareketlilik yaşanmadığı için satış pazarlama personelinin de gelmediği Alanya’da bu sektöre hizmet veren tesislerde belki tarihinde ilk defa kışı kapalı geçirmek zorunda kaldı. 
11 OTEL MÜŞTERİ KABUL ETTİ
Alanya’da bugün itibariyle konaklama yapabilmek için sadece 11 oteli müşteri kabulü yapıyor. Bu otellerde ise bisiklet takımları ile kışı, pandemi sebebiyle güvenli buldukları Alanya’da geçirmek üzere gelen otellerin az sayıdaki sürekli müşterisi konaklamakta.  Aralık, ocak ve şubat aylarında kullanıcılar en çok İstanbul kalkışlı ya da inişli uçuşları seçti. Söz konusu dönemde uçak bileti alanların yüzde 42'si İstanbul uçuşlarını kullandı. İstanbul'u yüzde 7 ortalamayla İzmir, Ankara ve Antalya takip etti. Otel araması yapanların yüzde 23'ü salgın önlemi alan otelleri tercih ederken, onu yüzde 15 ile şehir otelleri, yüzde 6 ile SPA, yüzde 5 ile balayı otelleri izledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2021, 09:16
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107