banner165

Alanya'da turizm de yandı!

Koronavirüs salgını yüzünden zor günler geçiren turizm sektörü, Türkiye’de çıkan yangınlar nedeniyle bir kez daha sarsıldı. Alanyalı turizmciler, yangınlara yakın olan bölgelerde iptaller yaşandığını söyledi

Alanya'da turizm de yandı!

Tüm Türkiye’de yaşanan yangınlar bir nebzede olsu turizme ket vurdu. Turizmin en önemli destinasyonlarından Alanya’da planlanan seyahatlerde iptal başvurularının yok denecek kadar az olduğunu açıklanırken, yangın bölgesine yakın turizm tesisleri yaşanan bu durumdan etkilendi. Alanya Posta Medya’ya açıklamalarda bulunan Konaklı Turistlik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan ile Alanya Turistlik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin yangının turizme etkisini değerlendirdi.

‘CİDDİ İPTALLER YAŞANDI’
İç turizmde de ciddi rezervasyon iptallerinin yaşandığını aktaran Orkan, “Turizm bölgesi olan Alanya’mız yangından ciddi şekilde etkilenmiştir zira iç pazar misafirlerimiz de bile özellikle ciddi iptaller yaşanmıştır. İptal edenlerin tekrar gelip gelmeyeceği henüz netlik kazanmamıştır. Bunun yanı sıra yabancı misafirlerimizden özellikle Rus pazarında ki misafirlerimiz Kemer bölgesine doğru kaymıştır. Önümüzdeki günlerde bu etkinin geçeceği ve tekrar eski tempoya döneceğimiz kuvvetle muhtemeldir” dedi.

‘BELİRLİ BİR İPTAL YAŞANMADI’
Yangın bölgesinine yakın bulunan turizm tesisleri dışında, bölgeye uzak yerlerde rezervasyon sıkıntısının yaşanmadığını vurgulayan Cimrin, “Rezervasyonlarımız da belirli bir iptal yaşanmadı fakat yangınla ilgili rezervasyon yapan misafirlerimizden çok fazla soru geldi. Otelin olduğu bölge, Alanya Merkez tehdit altında mı gibi sorularla karşılaştık. Tabi bu durumu kendi haberlerinden okuduklarında tam bilemiyorlar. Fakat biz kendilerine gerekli bilgilendirmeyi yaptık. Bunu bütün oteller yaptı. Sosyal medya aracılığıyla bir sorun  olmadığını duyurduk ve Alanya’da yaşayan yerleşik yabancılarımız bu konuda çok yardımcı oldu. Biz bununla ilgili doğruları kendileriyle paylaştık.

‘YANGIN BÖLGESİNE YAKIN TURİZM YERLERİ ETKİLENDİ’
Burada herhangi bir sorun yok yangın yerleşim yerlerinden uzakta sadece biraz buluttan döküntüler olabilir. Tabi ki paylaşılan fotoğraflarda misafirleri etkiledi. Zaten yapılanlarım çoğu algı operasyonuydu. Çünkü yangın aynı anda bir kaç yerde başlıyor. Şükür ki o günleri aştık. Dediğim gibi rezervasyonlarımız da bir iptal yok. İç turizmde ki misafirlerimizde yaşanan bu durumu bire bir bildiği için biz herhangi bir sorun yaşamadık. Yine de Manavgat’ta yangın bölgesine çok yakın belirli tesislerde rezervasyonlar etkilenmiş olabilir” diye konuştu. 

'CİDDİ BİR TEDİRGİNLİK YAŞATMADI'
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, " Manavgat ve Gündoğmuş’ta  28 Temmuzdan bu yana devam eden orman yangınları, 10. gününde kontrol altına alındı. Cumartesi yağan yağmur soğutma çalışmalarına katkıda bulundu. Sadece bölgemizde değil, Türkiye’nin 2 bölgesinde daha kontrol yangınlar devam ediyor. Yapılan alan ölçümüyle, Türkiye tarihindeki en kapsamlı yangın olduğu anlaşılan yangın tüm dünyada üzüntüye sebep oldu. Covid-19 pandemisi sebebiyle  umutları tükenen turizmciler, hayal ettikleri gibi bir  sezon geçirmeyi beklerken,  Covid vakalarının tekrar yükselişe geçmesi ve orman yangınları umut ışığını söndürdü. Manavgat ve Side bölgesinde bir çok tatilci otel değişikliği yapmak zorunda kaldı. Ege bölgesinde bir çok otel yangın tehlikesi sebebiyle boşaltıldı. Alanya’da ise yangınlar tesislere yakın olmadığı için ciddi bir tedirginlik yaşanmadı. Rezervasyon iptalleri yaşanmadı.  Yangınlar Avrupa’da, Rusya’da ve dünyanın çeşitli bölgelerinde  geniş yankı buldu, tüm tur operatörleri ve potansiyel misafirler tarafından tedirginlikle ve titizlikle takip edildi. Sezon ortasında tatil motivasyonunu düşürdü. Genelde bir rezervasyon azalmasından bahsedebiliriz. Sebepleri ise Mısır’a uçuş yasaklarının kalkması, Rus Tur Operatörlerinin uçak kapasitelerini düşürmesi ve Covid 19 vaka sayılarının Türkiye’de artışa geçmesi olarak sayılabilir. Şu anda ülkemizdeki yangınların tamamına yakını kontrol altına alındı.  Derin üzüntü ve tedirginlik yaratan yangınlar birçok canlının ölümüne, evsiz kalmasına, emeklerinin yok olmasına yol açtı.  Dilerim bir daha yaşanmaz, Covid 19 vaka sayıları da artık düşüşe geçer" dedi. -Alkın BİRİCİK
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169