banner84

Alanya'da turizm son dakikaya kaldı

Alanya’da yaz rezervasyonlarını bu kez Rusların aksine çoğunlukla Almanya ve İngiltere oluşturuyor. Turizmciler erken rezervasyon taleplerinin oluşmaya başladığını ancak çoğunluğunun son dakikaya dönük rezervasyon yaptırdığını belirtti.

Alanya'da turizm son dakikaya kaldı

( Sabiha TATLIYER)- Alanya’da gözler 2022 yaz sezonu rezervasyonlarına çevrildi. Pandeminin en çok etkilediği turizm sektöründe yeniden yükselmeler yaşanıyor. 2022 yaz sezonu için erken rezervasyonların az da olsa başladığını belirten Konaklı Turistlik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan ile Alanya Turistlik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin taleplerin şuanda daha çok Avrupa ülkeleri olan İngiltere, Almanya ve İskandinav ülkelerinden geldiği ve gelecek aylarda taleplerin daha da artacağı yönünde  Alanya Posta Medya’ya değerlendirmede bulundu.
'YOĞUN İLGİ HENÜZ YOK'
Avrupa pazarında  bazı ülkelerden destinasyonlardan  küçük oranlarda da olsa 2022 yazı ile ilgili rezervasyonların alındığını belirten Konaklı Turistlik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan şunları söyledi; “ 2022 yazı ile ilgili rezervasyonlar alınıyor. Ama maalesef çok yoğun bir ilgi henüz yok. Yıllar öncesinde olduğu gibi çok yoğun bir ilgi ne yazık ki yok. Bu durumun Ocak ayından sonra  biraz daha artacağını tahmin ediyoruz. Dünya genelinde ki pandeminin seyri, insanların en çok takip ettikleri nokta”
'EARLY BOOKİNG DÖNEMİNDEYİZ'
İlk olarak tesis bazında erken rezervasyon alındığını belirten Alanya Turistlik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin ise şu sözlere yer verdi; “ Özellikle İngiliz, Alman ve İskandinav pazarından erken rezervasyonlarımız daha sık şu aralar. Aralık ayındayız Early Booking dediğimiz rezervasyonun en indirimli dönemlerindeyiz. Yıl başına kadar fiyatlarda en düşük orandayız.”
'SON DAKİKAYA DÖNÜK REZERVASYON TERCİH EDİLİYOR'
Şuan rezervasyonların çok yüksek olmamasının sebebinin hala insanların otel ücretini ödedikten sonra tatile gidip gidemeyecekleri belli olmaması gerekçesiyle son dakikaya daha dönük rezervasyon tercihinde bulunmalarının daha olasılıklı  olduğunu belirten Cimrin: “Özellikle Avrupalı misafirlerin  çok fazla fiyat kaygısı yok insanlar bu pandemi sürecinde tasarruf ettiler. Bu kapsamda şuan alınan rezervasyonlara daha çok İngiltere ve Alman pazarı oluyor. Şubat Mart aylarında rezervasyonlarımız iyice artmaya başlar. İnşallah Avrupa da da koronavirüs risklerinin de bertaraf olmasıyla birlikte artış yaşanacaktır. Çünkü hala bazı Avrupa ülkelerinde pandemi oranları yükseliyor. Ama aşılama her ülkede gittikçe artıyor daha kötüye gideceğini düşünmüyoruz ve Nisan ayı ile birlikte de  iyi bir turizm geçirebileceğimizi umuyoruz” sözlerine yer verdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169