banner84

Alanya'da turizmcilerin yüzü ne zaman gülecek?

Pandemi dolayısıyla otellerin çoğunun kapalı olduğu Alanya'da, açık durumda olan otellerdeki rezervasyon sayıları ve doluluk oranları adeta turizmde kanayan bir yaraya dönüştü. Orkan,''Minimum seviyelerde olsa bile rezervasyonlar geliyor fakat Alanya pazarında rakamlar geçen yılın çok altında'' dedi. Şakiroğlu ise aşılama programının tamamlanmasından sonra, oranlarda artış yaşanacağına dikkat çekti.

Alanya'da turizmcilerin yüzü ne zaman gülecek?

- Özlem KAYGUSUZ

Yaklaşık bir yıldır devam eden pandemi sürecinin turizme olumsuz etkileri devam ediyor.Ocak 2021'de otel doluluklarının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 46.1 azaldığı Antalya'da turizmciler umutlarını bu kez Mayıs'tan sonraki aylara ertelemek durumunda kaldı.
RAKAMLAR GEÇEN YILIN ALTINDA
Pandemi sürecinden dolayı an itibariyle bütün tesislerde doluluk oranının oldukça düşük düzeyde seyrettiğini aktaran Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı  Ali Orkan, ''Bir önceki yılla kıyaslandığında %46'lık bir düşüş söz konusu. Şu an itibarıyla Rusya ve Ukrayna pazarlarında bir nebze hareketlilik gözükmekte. Ancak, Avrupa topluluklarında hiçbir dönüş gün itibarıyla yok. Fiyatlar konusunda da maalesef iç açıcı değil. Alanya dışındaki erken rezervasyonlarda Belek, Side, Kundu gibi bölgelerin fiyatları bizim rakamlarımızın dahi altında seyretmekte. Doğal olarak da Alanya pazarında rakamlar geçen yılın dahi altında'' dedi.
MİNİMUM DA OLSA GELİYOR
Otel rezeervasyonlarında fiyatlara da değinen Orkan,'' Otel oda fiyatları yıldızına göre değişmekle birlikte 15 Eurodan taban olarak başlamakta. Nisan 15- 20 itibariyle rezervasyonlar başlıyor. Minimum seviyelerde olsa rezervasyonlar gelmekte" dedi.
REZERVASYONLAR DÜŞÜK
Turizmde doluluk oranları ile ilgili değerlendirmede bulunan Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu ise aşılama programının umut vaad edeceğini belirterek,'' Şu anda rezervasyon olsa bile çok düşük oranda. Biz bunun Avrupa ve Rusya'da ki aşılama programının tamamlanmasından sonra artacağını düşünüyoruz. Yani bunun artışı aşağı yukarı Mayıs, Haziran'ı bulabilir'' açıklamasında bulundu.
MALİYET ÇIĞLIĞI
 Otel oda fiyatları konusunu da değerlendiren Şakiroğlu, fiyatların bir sene öncesinden Euro bazında verildiğini ve bu durumun zaman zaman turizmcinin aleyhine de çıktığını aktardı. Şakiroğlu, ''Mesela çoğu otelci fiyatların hesaplamasını yaparken aşağı yukarı euro kurunu 9-9.5 olarak hesapladı. Fakat dolar ve euro'nun da artışından dolayı maliyetler yukarı doğru çıktı gitti. Kur düşüş trendine girdiği halde maliyetlerimiz düşmüyor. O bakımdan oteller bu durumdan çok şikayetçi. Zarar etmemek için kurların yükselmesini istiyoruz. 
OTELLER BOŞ,FİYATLAR DÜŞÜK
Diğer taraftan hükümetin faizleri düşürmek pahasına kurların düşmesini istediğini belirten Şakiroğlu,'' Burada otelciler ikilemde kaldı. Nasıl olacak bilemiyoruz. Fiyatlar bir sene öncesinden belirlediği için 2020 ile aynı oranda ilerliyor hatta otel dolarsa fiyatlar yükselir. Oteller boş olduğu için fiyatlarda düşme oluyor. Mayıs, Haziran'a kadar düşük seviyelerde gideceğini tahmin ediyorum'' diye konuştu.
AŞILAMA PROGRAMI UMUT VAAD EDİYOR
Şakiroğlu, aşılama programının durumuna bağlı olarak bir umut olduğunu vurgularken, otellerin Nisan sonuna doğru açma amacının, müşteri odaklı olmadığını personellerini almak için açtıklarını söyledi. Şakiroğlu, '' İngiltere'de satışların iyi olduğunu duyuyoruz. Rusya'da satışların iyi geçeceğini tahmin ediyoruz. Avrupa Birliği bu konuda biraz daha çekimser durumda. Çünkü; vatandaşlarını Avrupa içerisinde tatil yaptırma arzusundalar. O bakımdan Avrupa'da çok daha yoğun talep olacağını zannetmiyoruz. Oteller Nisan sonu Mayıs gibi açma programını almaya başladılar. O da çok düşük sayılarla yani personelleri almak açısından. Temmuz Ağustos'tan sonra kalabalıklar olabilir'' dedi.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107