banner165

‘Alanya eski Alanya değil’

Turizmde geçtiğimiz iki yıla göre bu sene artış yaşansa da, ekonomik kriz, savaş, pandemi ve beraberinde gelen personel sıkıntısı sektörü zora sokuyor. 2023 kontratlarının imzalanmaya başlaması ile birlikte Topçu, “Eski günlerdeki rakamlara döndüğümüzde bunlar katlanarak çoğalacak” diyerek hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

‘Alanya eski Alanya değil’

Pandemi, Rusya- Ukrayna savaşı ve ekonomik kriz derken turizm sektöründe 2023 kontratları kaygıyla yapılmaya başlandı. Öte yandan turizm sektöründe çalışanların farklı sektörlere yönelmesi, personel sorunu ile de yüzleştirirken bu sorunların birkaç sene daha sektörün ana uğraş alanı olacağı turizmciler tarafından değerlendiriliyor. 
‘PLAN DAHİLİNDE ÇALIŞILMALI’
Turizmci ve Alanya Postası Gazetesi köşe yazarı Cengiz Topçu, konu hakkında Alanya Posta Medya’ya açıklamalarda bulundu. Topçu, özellikle sektörü yıpratan iki senin ardından 2022 yılı seyahat hareketlerinde görünen olumlu gelişmelerin 2023 yılı içinde beklenmedik bir gelişme olmadığı takdirde ümit verici olarak değerlendirilebileceğini söylese de bazı sorunların planlanarak çalışılması gerektiğini dile getirdi. Topçu, “ Durgun yaşanan bu iki yıl temel görevi hizmet vermek olan sektörün personel konusunda sıkıntılı döneme girmesine sebep oldu. Özellikle bu sene başlayan hareketlenme, daha önce sektörde olan birçok kişinin alan değiştirmesinden ötürü personel konusunda sıkıntılı bir dönem geçirmemize sebep oluyor. Bunun artçı etkileri önümüzdeki yıllarda da devam edecek gibi görünüyor. Bu yüzden sektöre daha iyi hizmet verecek personel sağlanması konusunda bir plan dâhilinde çalışılması zorunlu görünüyor” diye konuştu.
ÖNGÖRÜLEMİYOR
Maliyet artışlarının da sektöre olan etkisinden söz eden Topçu, “Pandemi ve Rusya-Ukrayna krizinin sektöre ikinci etkisi tüm dünyayı etkisi altına alan fiyat artışlarının öngörülemez olması . Bir yandan tur operatörleri ve konaklama tesisleri seyahat talebinin oluşabilmesi için uygun paketleri misafirlere sunma çabasında iken diğer taraftan maliyetlerin baskısı önümüzdeki yıllarda da konuşulan ana konular olmaya aday görünüyor. Her ne kadar pandemi dönemi ile tatil imkânı bulamayan büyük bir kitle tatil ihtiyacını gidermek için daha istekli görünüyor da olsa oluşan aşırı fiyat artışları bu isteklerini gerçekleştirmeye engel olabileceği görüşü fiyatlandırmada daha dikkatli olunmasını gerektiriyor” ifadelerini kullandı.
‘TEŞVİK OLMALI’
“Alanya özelinde özellikle Antalya Havalimanına inen Alanya misafirlerinin harcadığı zaman Gazipaşa-Alanya Havalimanının daha fazla kullanılması gerektiği ile ilgili ciddi çalışmaların ve bunu cesaretlendirici teşviklerin gündeme gelmesini gerektiğini gösteriyor” diyen Topçu, ” Özellikle bugünlerde Antalya Havalimanında oluşan trafik ve yaşananlar, 2023 itibarı ile artması öngörülen gelişler göz önüne alındığında bir an önce bu yönde bir çalışma yapılmasının önemini gösteriyor. Hatta Manavgat bölgesine bir Havalimanı bile ilerleyen zamanda gündemde olabilir. Yine Alanya özelinde şehir içinde artan yaya ve araç trafiği,  toplu ulaşımdan yeterli derecede yararlanamadıkları misafir  geri dönüşlerinde en çok dillendirdikleri sorunlar arasında. Evet 2023 ve sonrası herhangi bir yol kazası olmadığı taktirde eski günlere dönüş gibi görünüyor ancak buna hazırlık olmak olmazsa olmazımız olmalı. Alanya eski Alanya değil. Daha çok araç, daha çok insan daha çok bina var. Eski günlerdeki rakamlara döndüğümüzde bunlar katlanarak çoğalacak” dedi. –Özlem KAYGUSUZ
 

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2022, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169