banner84

Alanya iç pazarda tercih edilen ilçe

Tez Tour İç Pazar Müdürü Enver Murad, erken rezervasyonun 2 Haziran’da sona erdiğini, iç pazarda en çok Alanya, Kemer, Side ve Bodrum’un tercih edildiğine işaret etti

Alanya iç pazarda tercih edilen ilçe
 Enver Murad, yaptığı değerlendirmede, iç pazarın erken rezervasyonla iyi  başladığını, ancak seçimlerle yaşanan durağanlığın ardından daha sonra tekrar canlandığını belirtti. İç pazarı kredi kartlarına taksit uygulamasının da etkilediğini anlatan Murad, ‘’Kredi kartına taksit 15 aya kadar yapılıyordu. Ancak bu 9 aya indi. Aynı zamanda otel fiyatları da yükseldi. Bütün bunlara rağmen 2 Haziran tarihinde sona eren erken rezervasyonda geçen yıla göre yüzde 48’lik artış oldu. Geçen yıl 65 bin kişilik rezervasyon yapılmıştı. Bu yıl yüzde 20’lik artış olur. Bu yıl 80 bin kişilik rakama ulaşılır’’ dedi.
İç pazarda en çok Kemer, Side, Alanya ve Bodrum’un tercih edildiğine işaret eden Murad, şunları söyledi: ‘’Yerli turist en çok Kemer ilçesini seviyor. Yerli turistin ortalama kalış süresi 3-4 gün arasıdır. Ciro yine de aynı. Kemer’de çok otel var. Türk misafiri burayı seviyor. Bizim aynı zamanda KKTC operasyonumuz var. Geçen yıla göre burada artış yüzde 60 oldu. 5 bine yakın kişiye KKTC’de tatil yaptırıyoruz.” 
Dövizin artmasının ise en çok yurt dışı turlarını etkilediğine dikkat çeken Murad, “Bu yıl yurt dışında en çok 499 avroya kadar olan turlar tercih ediliyor. 500 avronun üzerindeki turlar tercih edilmiyor. Uzakdoğu turları da uçak maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle tercih edilmiyor. Yurt içinde ise kültür turları hariç her ürün satılıyor” diye konuştu. 
Otellerin fiyatları belirlerken dövize endeksli hareket ettiklerine değinen Murad, “Oteller iç pazar fiyatlarını belirlerken Türkiye ekonomisinin verilerini baz alarak fiyatı oluşturmalı. Bu şekilde olursa erken rezervasyonda daha fazla faydalanma olur. Erken rezervasyonda bu yılki hedefimizin yüzde 46’sını gerçekleştirdik. İç pazar hava şartları nedeniyle son 2 haftada durağanlık yaşadı. 15 Hazirandan itibaren iç pazar normal seyrine gelir. Ancak Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi iç pazarı etkileyebilir. Tüm pazarlar için bu yıl zor bir olacak’’ dedi.
Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157