banner84

Alanya turizminde iç pazar ve Rusya beklentisi

2021 yılına yönelik beklenti içerisinde olan turizm sektöründe, rezervasyonlar 2019 ve 2020 yılının başı ile kıyaslandığında geride seyrederken, Sili, Mayıs'ta turizmde hızlanmanın olacağını hareketliliğin ise Haziran'da başlayacağını söyledi


Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, 2021 turizm sezonuna yönelik değerlendirmelerde bulundu.2019 ve 2020 yılına yönelik rezervasyonlarla 2021'deki rezervasyonların karşılaştırmasını da yapan Sili, gerileme olsa da bunun normal olduğunu belirtti. 
OPSİYONLU REZERVASYON
Sili, "Rezervasyonları 2019 ve 2020 yılının başı ile kıyasalarsak şu anda geride. Ama bu son derece doğal. Ağırlıklı olarak opsiyonlu rezervasyon yapılıyor, tüm kaynak pazarlar tarafından. Opsiyonlu rezervasyonun tercih edilmesi de ileride oluşabilecek olumsuzluk durumunda, tur operatörleri ve acentaların talepte bulunan misafirlere değişiklik hakkı ya da iptal hakkı verme noktasında bir opsiyon sunuyorlar. Bu anlamda bir rezervasyon hareketliliği var. Ama tabii ki bu 2020 başı ya da 2019 yılı başında olan rezervasyonların gerisinde" dedi.
ASIL HAREKETLİLİK HAZİRAN'DA
2021 turizm sezonunun hareketleneceği zamanın Mayıs itibariyle başlayacağını öngördüklerini ifade eden Sili, "Biz Mayıs ayı itibariyle hızlanırız. Rezervasyonlarda Nisan, Mayıs ayıda böylelikle hızlanacak. Genel olarak tur operatörlerinin de beklentisi bu. Yurtdışı kaynak pazarlarımız için bunu söylüyorum. Sonrasında da Mayıs'ın ortası itibariyle de tesislerimiz hareketlenecek. Haziran ayı itibariyle de belirli bir düzeye ulaşacak diye öngörüyoruz. 
İÇ PAZAR VE RUSYA BEKLENTİSİ
Ama tabi temel olarak bölgemiz adına ana kaynak pazarımız iç pazar, Rusya, Doğu Avrupa pazarları olacak. Bu sene Orta Avrupa, Almanya daha düşük seyredecek gibi gözüküyor. Sonuçta görünen o ki 2021'i 2020'den çok daha olumlu geçireceğiz" dedi.
ANA KAYNAK PAZAR: İÇ PAZAR
İç pazara yoğunlaşıldığını da vurgulayan Sili, "Diğer taraftan iç pazar olmazsa olmazımız her zaman söylüyoruz. Bu işle uğraşan diğer ülkelerde minimumda yüzde yirmi oranında kaynak pazar olarak iç pazarı görürler. Biz de o noktaya getirme anlamında çaba içerisindeyiz. Daha önceki senelerde yapılmış olan çalışmalarımızla belirli bir seviyeye yakalamıştık. Bu sene de iç pazar bizim ana kaynak pazarlarımızdan biri" dedi. -Özgür YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2021, 11:47
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107