banner84

Alanya turizmine üniversite dopingi

ALTİD Başkanı Burhan Sili, “Turizmin, geleceğe ışık tutacak bilimsel çalışmalara ihtiyacı var. İngilizce eğitim verecek olan AHEP Üniversitesi Alanya’da büyük bir açığı kapatacak” dedi

Alanya turizmine  üniversite dopingi
 Alanya’da Turizm Fakültesi altında açılan ‘Turizm İşletmeciliği’ ve ‘Gastronomi ve Mutfak Sanatları’, Sanat ve Tasarım Fakültesi altında açılan ‘Mimarlık’ bölümleriyle 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde ilk öğrencilerini kabul edecek olan Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi AHEP, Alanya turizmine çok önemli katkılar sağlayacak.
AHEP yönetiminden Rektör Erol Sayın, Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Jansanem Jular ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Zelal Polat, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği’ni (ALTİD) ziyaret ederek üniversite hakkında bilgiler verdi.
HEDEF: 5 BİN ÖĞRENCİ
5 profesör, 1 doçent, 8 yardımcı doçent başta olmak üzere 20’ye yakın akademik personelle eğitim-öğretim dönemine giriş yapacaklarını söyleyen AHEP Rektörü Profesör Doktor Erol Sayın, “İlk eğitim-öğretim dönemimize (2014-2015) 45’i yabancı, 180 öğrenci ile başlayacağız.  Hedefimiz, 5 yıl içerisinde 3 bin lisans, 2 bin yüksek lisans öğrenci sayısına ulaşmak. Butik bir üniversite olduğumuz için ve aynı zamanda yüksek kalitede eğitim-öğretim vermeyi hedeflediğimiz için 5 bin öğrenci sayısını aşmayacağız” dedi.
MİMARLIK FAKÜLTESİ DE AÇILACAK
Açılacak fakülte ve bölümler hakkında da bilgiler veren Rektör Sayın, “Turizm Fakültesi’nde 2015 yılında ‘Sivil Havacılık Yönetimi’, Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde 2015 yılında ‘Grafik Tasarım ve Animasyon’, 2017 yılında ‘Müzik’ ve ‘Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi’ bölümlerinin açılması planlanıyor. Öte yandan 2016 yılında açılması planlanan Mimarlık Fakültesi’nde ‘İç mimarlık ve Çevre Tasarımı’ ve ‘Endüstri Ürünleri Tasarımı’ bölümlerinin oluşturulması hedefleniyor.
İNGİLİZCE EĞİTİM VAR
Rektör Sayın, şu bilgileri verdi: “AHEP Üniversitesi, yüzde 100 İngilizce olan eğitim diliyle, turizm sektörü için nitelikli, yeniliklere açık, teknolojinin sunduğu olanakları izleyip uygulama yapabilecek, en az bir yabancı dili çok iyi bilen nitelikli mezunlar yetiştirmeyi amaçlıyor.
‘ÖĞRENCİLER TURİZM SEKTÖRÜNDE DENEYİM KAZANACAK’
AHEP’te diğer ‘Turizm İşletmeciliği’ programlarından farklı olarak bir eğitim yılında üç dönem olacaktır. Öğrencilerimiz birinci sınıftan itibaren her yıl yaz aylarında staj ve uygulama dersleri alarak sektörde deneyim kazanacak ve bu deneyimle mezun olacaklardır. Akademik takvimimizin turizm sezonuna göre ayarlanması sonucu en yoğun dönemlerde öğrencilerimiz Alanya’da bulunan işletmelerde hem uygulamalı eğitim görecek, hem de nitelikli eleman açığını doldurmuş olacaktır. Lisans müfredatımız yine benzerlerinden farklı olarak planlama ve maliyet denetimi üzerine yoğunlaşmıştır.
ÖN KAYITLAR BAŞLADI
Turizm Fakültesi’nin ‘Gastronomi ve Mutfak Sanatları’ bölümü, Electrolux, Altın Kepçe Aşçılar Derneği gibi kuruluşlarla birlikte sektöre gerek akademik, gerekse proje ve danışmanlık hizmeti ve mesleki geliştirme eğitimleri ile katma değer sağlayacaktır.  Şu an ön kayıtları başlamış olan bölümün özel yetenek sınavları 1-3 Temmuz günlerinde yapılacaktır.
SEKTÖR TEMSİLCİLERİ DERS VERECEK
Tam zamanlı eğitim kadromuzdaki uluslararası deneyime sahip öğretim üyelerimizin yanı sıra, sektör temsilcileri hem ders verecek, hem de konuk konuşmacı sıfatıyla bilgi ve deneyimlerini öğrencilerimize aktaracaklar. ALTİD gibi kurum ve kuruluşlarla yapacağımız organik işbirlikleriyle mezun olacak öğrencilerimiz deneyimli eleman olarak yetişmiş ve üniversite–sektör köprüsü kurulmuş olacaktır.”
‘BÜYÜK AÇIK KAPANACAK’
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve ALTİD Başkanı Burhan Sili ise Alanya ve ülke turizminin geleceğe ışık tutacak bilimsel çalışmalara ihtiyacı olduğunu belirterek, “İngilizce eğitim verecek olan AHEP Üniversitesi Alanya’da büyük bir açığı kapatacak. Turizm sektöründe ilk öncelik sırasında yer alan kalifiye personel açığının üniversiteler aracılığıyla kapatılması hem bölge hem de ülke turizm kalitesini üst seviyelere taşıyacaktır” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2014, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157