banner84

Alanya'ya direkt uçuş engeli

Turizmciler tur operatörlerinin aşı turlarını açmasıyla birlikte turizme canlılık katacak olan uygulamayı değerlendirdi. Dahaoğlu, “Özel hastaneler aşı grupları için uygun ortam ve zaman ayırabilirse Alanya daha fazla talep görebilir” derken, Orkan ise Alanya’ya direkt ulaşım imkânı zorluklarından dolayı pazarlamasından pay almamız çok zor gözükmekte” diye konuştu.

Alanya'ya direkt uçuş engeli

(Özlem KAYGUSUZ)- Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Ali Orkan, kısa süreli tatiller için koyulan aşı turlarından Alanya’nın direkt uçuş imkanı olmadığı için pay almasının zor olduğunu aktardı.Orkan,” Rus tur operatörleri birliği(ATOR) açıklamasına göre Rus aşısı olan  Sputnic V,  Avrupa ve Amerika gibi ülkelerde kabul görmediği gerekçesinden dolayı Türkiye’de yapılan aşıların ve aşı karneleri kabul edildiği için bir çok Rus vatandaşın da bu yönde talepleri oluşmaktadır. Bazı Rus operatörler 2-3 günlük gibi kısa sürelerde de gidip gelme imkânı olan İstanbul gibi noktalara bu yönde programlar koymaktalar. Alanya’mız noktasında konuya baktığımızda kısa süreli direkt ulaşım imkânı zorluklarından böyle bir tür sağlık aşı turizm pazarlamasından pay almamız çok zor gözükmekte. Gazipaşa havaalanımıza tarifeli seferler olsa idi bizlerde faydalanabilirdik” diye aktardı.
‘RESMİ KARAR ULAŞMADI’
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu da henüz  resmi kararın ulaşmadığını kaydetti.  Dahaoğlu, “Daha önce yabancı aşılar için Hırvatistan, Sırbistan, Macaristan gibi ülkelere giden Rus turistler için Türkiye kapısı açıldı. Rusya'dan Türkiye'ye düzenlenen aşı turlarının asgari fiyatı 46 bin 400 ruble, yani 610 dolar olarak açıklandı. Russkiy Eskpres adlı firmanın başlattığı turlar 3, 4 ve 5 günlük düzenleniyor. Tur fiyatına uçak bileti, transferler, 3 yıldızlı otel konaklama ücreti, rehber ve aşı dahil.Bu sayede Rusya vatandaşları Avrupa Birliği ülkelerine ve Amerika Birleşik Devletleri'ne girebilmek için bu ülkelerde kabul gören Pfizer ve BioNTech gibi aşıları olabilecek. Ancak Rus turistlerin sertifika alabilmeleri için iki doz aşı olmaları gerekiyor. Henüz bununla ilgili resmi bir karar elimize ulaşmadı. Aşı olan Rus turistlere aşı sertifikası verileceği bilgisi de kesin değil. 
‘ALANYA’YA DA DÜZENLENEBİLİR’
Aşı sertifikası verilebileceği kararın kesinleştiği takdirde, bu turların Türkiye’de farklı şehirlere düzenlenebileceğini düşündüğünü belirten Dahaoğlu,” Alanya’da bunlardan biri. Bu noktada özel hastaneler aşı grupları için uygun ortam ve zaman ayırabilirse, oldukça fazla talep görebilir. Tabi Rus turistlerin iki doz aşı için ya Türkiye'de iki hafta kalması, ya da iki kez gidip gelmesi gerekecek. Sputnik V aşısıyla turist kabul etmeyen ülkelere gitmek isteyen Ruslar, bu turlara rağbet edebilir. Turizme canlılık katabileceğini düşünüyorum”  şeklinde konuştu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169