banner84

Alanyalı turizmciler, iflasın ardından harekete geçti

Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden biri olan Thomas Cook, internet sitesinden iflasını açıklayarak tasfiye sürecini başladıklarını duyurdu. Alanya turizmcileri ise durumun panik oluşturmadan atlatılması gerektiğini belirtti.

Alanyalı turizmciler, iflasın ardından harekete geçti

Engin ANAK 

Burcu MUTLU 
Dünyanın ilk seyahat düzenleyicisi olmasıyla bilinen ve İngiltere'de 1841 yılında kurulan Thomas Cook, bir süredir yaşadığı finansal krizi atlatamayarak dün gece internet sitesinden tasfiye kararını duyurdu. Tüm dünyada yankı bulan açıklamanın ardından Alanya'daki turizmciler de ortaya çıkan krizi turistlere yansıtmamak için harekete geçti. 
SAĞDUYU ÇAĞRISI 
Konu hakkında açıklama yapan Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) yönetim kurulu üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Thomas Cook’un faaliyetlerini durdurma kararının sadece Alanya’da değil tüm dünyada ciddi bir yankı bulduğunu söyledi. Tüm ülkelerde faaliyetlerin sonlanmadığını belirten Sili, “Hali hazırda Almanya ve Rusya kanadındaki operatör bacakları faaliyetlerini sürdürmekte. İngiltere durmuş durumda. Çin kanadı da devam ediyor. Aslında iş İngiltere'ye kilitlenmiş durumda. Dün itibariyle gelen tüm müşteriler İngiltere seyahat sigortası kapsamına alındı. Onlarla ilgili bir sorun yok. Şu anda herkesin sağduyulu yaklaşarak en az zararla atlatılması yönünde çaba sarf etmesi gerekiyor. Alanya özelinde ise Alanya'da birden fazla Thomas Cook markalı tesisler var. Bu tesislerde ciddi sıkıntı olacağını düşünüyorum. Bir de Thomas Cook'un farklı pazarlarıyla çalışan oteller var. Gün içerinde maliyet ve risk değerlendirmesi yapacağız. Sonuç olarak olmamasını arzu ettiğimiz bu olayı, minimum zararlara atlatmak için davranmamız gereken bir süreç” dedi.
GEÇMİŞ DÖNEM ALACAKLARI SORUNU 
Faaliyetlerini durdurma kararı alan Thomas Cook’un müşterisi olan ve Alanya’da konaklayan turistlerin olduğunu aktaran Sili, “İngiltere haricinde diğer pazarlarda faaliyet gösteren tur operatörleri açıklamalar yaptılar, ‘Bu müşterilerle ilgili problem yoktur. Geri dönüş ve ödemeleri bizim garantimiz altındadır’ diye ama burada önemli olan geçmiş dönem alacaklarıyla ilgilidir. Farklı tur operatörleri gelir ve ya gelmez ama önemli olan geçmiş dönem alacaklardır. Thomas Cook ile gelen misafir sayısında azalma olacağı kesin. Toplam getireceği misafir sayısı bize gelenlerde yüzde 10'a denk geliyor. Diğer operatörlerden koltuk bulanlar veya sigortalarından ücret alanlar tatilini değerlendirecektir. Dünyanın her yerini etkileyen bu olayda, şuanda dünya genelinde 650 bin misafiri var” diye konuştu. 
“48 SAATTE BELLİ OLUR ”
Tüm dünyada olduğunu gibi Alanya’nın da etkileneceği bir sürece girdiklerini beirten Skal Alanya Dönem Başkanı Mehmet Nedanlı da şöyle dedi: “Bu çok bir kütle, 178 yıllık bir kurum bu. Battı denilen yer, ana çıkış yeri olan İngiltere. İngiltere’de mali kriz vardır belki ama Almanya pazarına etki etmesi süreç alır, belki de etmez. Ama burada biraz soğukkanlı olmamak batmayacak insanı da batırır. Bu büyük kütleyi batırmak kimsenin işine de gelmeyebilir. Şuan 50'ye yakın ülkede operasyon yapan, 300 binden fazla çalışanı olan bir kurum. Dünya turizmini geriye atar. Dünyada iki numara. Alanya'da da ciddi pazarı var ama diğer pazarlara sirayet edip etmeyeceği 48 saatte belli olur. Çünkü altında birçok operatör var. Bu operatörle güçlüyse eğer yüzde 60-70'lik hacminin batmaması durumu da var. Alanya'da tehlikeyi şurada görüyorum. Bu operatörle iş yapanlar arasında sağlam sermayesi olan firmalar atlatır. Geçmişte de batıklar oldu. Burada en büyük sıkıntı kiralık firmalar ve sermayesi zayıf olanlarda. O da Thomas Cook ile ne kadar çalıştığına bağlı. Belki diplerde olan bu firmayı parası olan bir çılgın hisseleri operasyonu da alabilir. Bizler için Almanya ve Rusya pazarı çok önemli. İngiltere pazarı da ilçemizde yok. Almanya Rusya pazarındaki operasyonun nasıl olduğu ise 48 saat içinde belli olur”
“PANİK HAVASI YOK”
İlçede Thomas Cook konseptiyle franchising otel işleten Sun Prime C-Lounge Otel sahibi Şükrü Cimrin ise şöyle konuştu: “Biz Thomas Cook konsept otellerinden birisiyiz. Zaten Sun Prime C-Lounge olarak açıldık. Dün itibariyle Thomas Cook İngiltere iflasını açıkladı. Kredi veren firmalar ve hükümetle olan görüşmeler sonuçsuz kaldı. Son 3 günde sağlamaları gereken bankaların istediği 200 milyon sterlinlik fonu sağlayamadılar. Bize gelen bilgide Thomas Cook İngiltere operasyonlarını durdurdu. Yani bugünden itibaren Thomas Cook İngiltere’den misafir almayacağız ve bütün rezervasyonlar şuandan itibaren geçersiz. Yarından itibaren şuan içerideki misafirleri transferleri başlayacak. Ayın 6’sına kadar Thomas Cook misafirlere yaptıkları bilgilendirme göre bu misafirler ülkelerine tek tek geri döndürülecekler. Ümit ediyoruz sadece İngiltere olarak kalır ve Thomas Cook diğer ülkelerdeki operasyonlarına şuan ettiği gibi devam eder. Thomas Cook sadece tesis bazında değil Alanya, ülke ve dünya turizmi için çok büyük bir oyuncu, çok köklü bir seyahat şirketi. Şuanda tatilde olan Thomas Cook misafir sayısı 600 bin, bunun sadece 150 bini İngiliz misafir. Yani şuan 150 bin İngiliz misafirin ülkelerine dönüş operasyonu başlatıldı. Ülkelere boş uçaklar gönderiliyor ve bunlarla yolcular tahliye ediliyor. Biz de diğer pazarlarda devam ediyoruz fakat Thomas Cook İngiltere ile devam etmeyeceğiz. Hayatın akışında bunlar olabilecek şeyler. Hiç ummadığını bir firma partneriniz batabilir. Bunlar bizim dışımızda gelişen durumlar. Bizler kitle turizmi yapıyoruz. Bunu da yapmanın yolu tur operatörleriyle çalışmak. Tur operatörleri de yüksek uçak riskleriyle, faizlerle ve borçlarla çalışıyorlar. Bizde bu zincirin bir parçasıyız. Şuan en önemli şey, tesisimizde misafirlerimiz var ve panik havası yok. Sürekli bilgi geçiyoruz, Thomas Cook da bilgi geçiyor. İletişimi doğru tutup, sağ duyulu davranıp misafirlerin bu süreçten en az kaygı ile zararla ülkelerine geri dönmelerini sağlamaktır. Bugün dahil İngiliz misafirler ATO güvencesinde, bakanlığımız da bunu teyit etti.” 
Yılda 16 ülkede yaklaşık 19 milyon turistin seyahat etmesine aracılık eden, 2018 yılında cirosu 12 milyar dolara ulaşan Thomas Cook, doğrudan 21 bin insanı istihdam ediyordu. 1841 yılında kurulan şirketin, 2.1 milyar dolar borcu bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2019, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107