banner84

ALTİD'den deniz kaplumbağaları uyarısı

Deniz kaplumbağaları ile ilgili Alanya'da son günlerde yaşanan üzücü olaylar sonrasında ALTİD tarafından uyarı yapıldı. Uyarıda sahile gelen deniz kaplumbağası görüldüğünde ne yapılması gerektiği vurgulandı

ALTİD'den deniz kaplumbağaları uyarısı

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) internet sayfasında yaptığı paylaşımda, "Yumurtadan çıkan yavruların yüzde 3 civarının erginleşebildiği ve yaklaşık bin yumurtadan ancak 1 tanesinin 50 yaşlarına ulaşabildiği deniz kaplumbağalarını korumak için denizdeki zararlı faaliyetler kontrol edilmelidir. Balıkçılık, trol avcılığı, hastalık, kirlilik ve sürat motorları dünya genelinde koruma altında olan deniz kaplumbağaları için birer tehlike olmaktadır" denildi. Paylaşımın devamında ise plaja yumurtlama için çıkan bir deniz kaplumbağası görüldüğünde ne yapılması ve yapılmaması gerektiği maddeler halinde sıralandı. Paylaşımda eğer bir deniz kaplumbağası görürseniz, "Ortamın karanlık olmasını sağlayın. Sessiz olun. Görüntü almak için yaklaşmayın, kesinlikle flaş patlatmayın veya kamera ışığı açmayın. Sizi göremeyeceği alana çekilin. Alanya Çevre Eğitimi Derneği (ALÇED) 0242 5133135 veya Alanya Belediyesi 4448207 numaralarını arayarak yetkilileri bilgilendirin.

YETKİLİLER ÖNLEM ALACAK

Yetkililer, gösterdiğiniz bölgeyi koruma kafesiyle koruma altına alacaklar. Yumurtalar yaklaşık 60 gün sonra çatlamaya başlayacak ve yavru deniz kaplumbağaları denize doğru hareket edecekler. Bu yolculuğa kesinlikle müdahale etmeyin. Fakat şehirdeki ışıklandırmadan dolayı veya herhangi bir sebeple yolunu şaşıran kaplumbağaları deniz kıyısına bırakabilirsiniz " uyarıları yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2019, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107