banner84

Antalya'ya Arap Köyü kuruluyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, “Antalya’ya Arap köyü kurulacak” açıklamasının ardından gözlerin çevrildiği projenin bir benzerinin Abu Dabi’de gerçekleştirildiği öğrenildi.

Antalya'ya Arap Köyü kuruluyor
Öte yandan Arap Köyü’nün EXPO 2016 tesisleri içinde yer alacağı öne sürüldü. My Gazete'de yer alan habere göre, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu tarafından Antalya’da kurulacağı açıklanan, “Arap Köyü” projesinin küçük bir örneği Abu Dabi’de faaliyet gösteriyor. Ekonomik ve kültürel bir yatırım olduğu ifade edilen Arap köyü projesinin EXPO 2016 bünyesinde yer alacağı ihtimali üzerinde de konuşuluyor.
ARAP TURİZMCİLER ÖNERDİ
Darbe girişiminden önce Rus uçağının düşürülmesi ve terör örgütlerinin patlattığı bombalar nedeniyle Alman ve Rus pazarlarını adeta kaybeden turizm sektörü yeni pazar arayışlarında gözünü Arap turistlere çevirmişti. Bu çalışmalara bizzat katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Konya’da Arap turizm temsilcileriyle yaptığı görüşmenin ardından, “Arap Turizm Örgütü ile anlaşma imzaladık.
Daha fazla Arap turist gelmesi için adımlar atılıyor. Türkiye´de bir Arap Köyü kurulması için çalışmalar yapılıyor. Avan projesini gördük. İnşallah bunu Antalya´da kurmak istiyoruz" şeklinde konuşmuştu. Açıklamasında ayrıca Arap Turizm Örgütü´nün İstanbul´da bir ofis de açacağını dile getiren Çavuşoğlu, özel bir havayolu şirketinin de Cidde´den Antalya´ya direkt uçuşlar başlatacağını sözlerine eklemişti.
ARAP KÖYÜ’NDE NELER VAR?
Bakan Çavuşoğlu’nun sözünü ettiği Arap Köyü projesiyle ilgili çalışma yapan MY Dergi habercileri, bu projenin Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi de küçük bir benzerinin faaliyet gösterdiği bilgisine ulaştı. HeritageVillage adı altında faaliyet gösteren Abu Dabi’deki Arap köyü, dalgakıran üzerine konuşlandırılmış, geleneksel Arap köyünün canlandırıldığı bir proje. Tarihten esintiler taşıyan küçük bir Pazar yeri olarak da değerlendirilebilir. Bu minyatür Arap köyü, kale surlarının içinde Bedevi çadırları, klasik cami ve evlerden oluşuyor.
Bu topraklarda petrol bulunmadan önceki yaşamı yansıtıyor. Buradaki geziniz sırasında satıcılar size geleneksel Arap yemekleri ve kahve türü içeceklerinden, ikramda bulunuyor. Özellikle halı satın almak isteyenlerin uğrak yeri olan köyde, sıcaktan bunalanların kafe ve restoranlarda soluklanma imkanı bulunuyor. Günümüzde petrol zengini olan bu kentte, adeta yoksul dönemin bir örneği olarak kendini gösteren Arap köyü, hediyelik eşyalarıyla da bir açık hava müzesi görüntüsü taşıyor.
Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2016, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107