banner84

Antalyalı turizmci kriz yönetiminde uzmanlaştı

Her yıl 13 milyon turisti ağırlayan Antalya'yı Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı olarak tanımlayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, şehirlerindeki turizmcilerin kriz yönetmede uzmanlaştığını söyledi.

Antalyalı turizmci kriz yönetiminde uzmanlaştı
Rusya krizi öncesinde turizmcilerin alternatif pazar aramamasını eleştirenleri haksız bulan Türel, "Kimse bu yıla kadar Antalya'nın ve Türk turizminin %90 doluluk ile çalıştığını hesaba katmıyor. Zaten otellerin tamamen dolmuş. Yeni pazar çalışması yaptığınızda gelen misafiri nerede ağırlayacaksınız" cevabını verdi.
Dünyada yaşanan ekonomik kriz, Rusya ile yaşanan uçak krizi, ve artan terör olayları nedeniyle bu yıl zor günler geçiren turizm sektörünü Türkiye turizminin bel kemiği olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Yeni Şafak'a verdiği röportajda, “Antalya Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı, her yıl 13 milyon yabancı misafiri ağırladığı misafir odası. Biz de Antalya'yı her anlamı ile Dünya şehri yapmaya çalışıyoruz. Bunun için projeler geliştiriyor, yatırımlar yapıyoruz” diye konuştu.
Sadece Rus turiste bel bağlamak doğru muydu?
Bu konu sürekli gündeme geliyor. Ancak kimse bu yıla kadar Antalya'nın ve Türk turizminin yüzde 90 doluluk oranı ile çalıştığını hesaba katmıyor. Zaten otellerin tamamen dolmuş. Yeni Pazar çalışması yaptığınızda gelen misafiri nerede ağırlayacaksınız. Bir pazara hakim olmak o kadar hızlı ve kolay olmuyor. Bu sene bu pazarı beğenmedim farklı bir bölgeye yönelelim diyemezsiniz. Antalya Destinasyon tanıtım projesi aslında uzun vadeli bir çalışma ve amacı gelecek yıllarda turizm çeşitliliğini sağlamak, farklı ülkelerde Antalya'yı tanıtmak ve marka değerini arttırmayı hedefliyor. Antalya'ya Dünya'daki rakipleri gibi 3 bin dolar 4 bin dolar harcayan turistlerin geldiği bir şehir olması için çalışıyoruz.
Hükümetin aldığı önlemlerin yanı sıra sizin aldığınız önlemler var mı?
Hükumetimiz bu süreç boyunca sadece otellerin değil turizmle ilintili tüm sektörlerin, esnafımızın yanında oldu. Gerekli tedbirleri aldı, destekleri hayata geçirdi. Bizim de yerimizde oturarak beklememiz düşünülemezdi. Antalya Destinasyon Tanıtım Projesini Başlattık. Almanya, Avusturya, Danimarka, Norveç ve İsveç'e ziyaretlerde bulunarak, gazeteciler, STK'lar ve turizmciler ile bir araya geldik. Türkiye'ye ve Antalya'yı Anlattık.
Temaslarımız gittiğimiz ülkelerde de yankı buldu. Avrupa'nın en çok sata gazeteleri sayfalarına Antalya'yı taşıdı. Bild, Frankfurter Allgemeine Zeitun, Aftenposten, Kronen Zatiung gibi gazeteler okuyucularına Antalya'daki tatil olanaklarını anlattı. Tatil için Türkiye'yi tercih etmeleri önerisinde bulundu. Avrupa'daki Türklere de “Bu yaz bize gelin” çağrısı yaptık.
Antalyalı turizmciye düşen görevler neler?
Antalya'da turizmciler kriz yönetme konusunda uzmandır. Yıllardır bir çok kriz ile karşı karşıya gelindi. Kuş gribinden tutun da Rusya'da yaşanan Ruble krizine kadar bir çok süreç başarılı ile geçirildi. Bu dönem de yine başarılı ile atlatılıyor. Hükumetimizin dış politikada Rusya ve İsrail ile yürüttüğü sürecin Antalya'ya olumlu dönüşleri olacaktır. Turizmciye düşen önemli görev ise kaliteden hiçbir zaman ödün vermemek. Yurt dışında temaslarımızı yaparken en çok üzerinde durduğumuz konu sahip olduğumuz potansiyel idi. Bu potansiyeli, kaliteyi bir kere kaybedersek, geri kazanmamız yıllarımızı alır.
Ortadoğu ve İran pazarı için yürüttüğünüz çalışmalar var mı?
Antalya'da ilk olarak MENA ülkeleri zirvesini topladık. 14 ülkeden 300 den fazla gazeteci, turizm acentesi ve resmi görevliyi ağırladık. Antalyalı turizmciler ile yüzyüze toplantılar yapıldı. MENA ülkeleri zirvesini, İran ve Helal Turizm zirveleri takip etti. Yapılan bu çalışmalar sonrasında bölge ülkelerinden ciddi oranda turist Antalya'ya gelmeye başladı.
Bayram tatilinde turizmcinin yüzü güldü. Kurban Bayramı tatilinin de 9 gün olması bekleniyor. Bu süreçte turizmciden nasıl tepkiler aldınız?
Özellikle yerli turist bakımdan patlama yaşandı. Otellerin nerede ise tamamı doldu. Rus ve İsrailli turistlerdeki artış ile birlikte turizmcilerin yüzü güldü. Kurban Bayramı tatilinin de 9 gün olması turizmcilerin bu seneyi çok daha az zararla atlamasını sağlayacaktır.
Bazı turist rehberleri yerli turistin eğitimsizliğinden yakınıyor. Siz bununla ilgili şikayetler alıyor musunuz?
Ben buna katılmıyorum. Antalya bazında bakarsak belirli bir eğitim seviyesine ulaşmış, tatil kültürüne sahip vatandaşlarımızı ağırlıyoruz. Şu ana kadar yaşanmış ciddi bir olumsuz olay bize yansımadı.
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2016, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107