banner84

'Avantaj bizim bölgede'

TÜROFED Başkan Yardımcısı Sururi Çorabatır, Türk turizminin Türkiye genelinde geçen yıla oranla yüzde 6 artış gösterdiğini söylerken, bu sezon da avantajı Antalya bölgesinde olduğunu vurguladı

'Avantaj bizim bölgede'
 Turizm sektörünün Türkiye'nin lokomotif gücü olmaya devam ettiğini ifade eden Çorabatır, “Türk turizmi 2013 yılında çok güzel bir büyüme gösterdi. Biz 2014’de bunun gelişmesini bekliyorduk. Ocak ve Mart ayında açık olan bölgelerde artış oldu. Avrupalı turistin yanı sıraNevruz bayramında İranlı turistler, İstanbul, Kapadokya ve Antalya bölgesine geldi. Şu an turizm geçen yıla oranla yüzde 6 artış gösteriyor. Antalya, Türkiye içindeki bölgelerle birlikte dünya ülkeleriyle yarışan bir şehirdir. Antalya’da yüzde 6 büyüme var. Tüm bölgelerde yaz sezonunda artış bekliyoruz” dedi.
ANTALYA AVANTAJINI KORUYOR
Turizmin başkenti Antalya'nın diğer şehirlerle tatil rekabetinin yanı sıra dünya kentleri ile yarışa girdiğini kaydeden Çorabatır, sözlerini şöyle sürdürdü: "Antalya avantajını hâla koruyor. Tatlı rekabetin yanı sıra dünya ülkeleri ile rekabet içindeyiz, aslında rezervasyon yapan tüm ülkelerde kışın soğuk olmaması yaz başında yaşanan yağışlar rezervasyonları etkiliyor."
DÜNYA KUPASI NE KADAR ETKİLER?
Dünya Kupası’nın turizm sezonu başında olmasının rezervasyonları ilk etapta biraz etkilediğini kaydeden Çorabatır, “Dünya kupasının Brezilya da olması cazip görülse de tatilcilerin hala karar vermedikleri gözüküyor. Haziran ayı içinde dünya kupasını izlemeye gidenler nedeniyle biraz eksilme gözüküyor. Kupa bitiminde tüm dünyada tatilciler tatillerine devam edecektir” diye konuştu.
RAMAZAN AYI
Ramazan ayının sezon ortasına denk geldiğini hatırlatan TUROFED Başkan Yardımcısı Sururi Çorabatır, sözlerini şöyle tamamladı: “Ramazan ayı ülkemizde bir ay iç pazarı etkileyecek. İç piyasadaki tatilcilerimizde düşme olacağını veriler gösteriyor. İç pazarı etkileyecek, bir hareketlilik değil tam tersine düşme olacak. Fakat, Ramazan ayının sonunda gelen bayram nedeniyle açığın kapatılacağını elimizdeki veriler gösteriyor. Bayramla birlikte rezervasyon bereketini hep birlikte göreceğiz. Hafta sonu Ramazan ayı başlayıncaya kadar artış olacaktır.”
Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157