banner84

Avrupa Pazarı'nda beklenen rekor artış

Turizm pazarının son yıllardaki verileri ve 2019 sezonunun ön görüleri hakkında konuşan Sili, "Tarihi bir rekora imza atacağız" diyerek sezondan büyük bir beklenti içinde olduklarını dile getirdi

Avrupa Pazarı'nda beklenen rekor artış
2019 sezonu Alanya turizmi için büyük umut vaad ediyor. Son 4 yılda Alanya’ya ya gelen ortalama yabancı sayısı ve 2019 yılının ön görüleri hakkında Alanya Postası Gazetesi   Alanya Turistlik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili’yle görüşerek bilgi aldı. Yaptığı açıklamada Burhan Sili ’’Son yıllardaki verilere göre Antalya , Gazipaşa-Alanya Havalimanı bazında Alanya’ya gelen yabancı sayısı  2016 yılında ortalama 6.5 milyon, 2017 yılında  10 milyon,  2018 de de ortalama 13.5 milyon.  2019'da da bundan daha iyi bir performans bekliyoruz. Bu sezon Alanya’da  15 milyona ulaşmayı hedefliyoruz.  Ön rezervasyonlarda bu anlamda olumlu geçiyor" dedi.
'TEK SIKINTI MALİYETLERİN ARTMASI'
Turizm sektöründe maliyetlerin arttığını ve bu sebeple de Alanya için tek sorunun maliyet olduğunu belirten Sili, "Konaklama sektörü açısından tek sıkıntı maliyetlerin artması. Karlılık anlamında bize bir olumsuzluk yaratacak" dedi.
'TARİHİ BİR REKORA İMZA ATACAĞIZ'
Açıklamasının devamın da Sili, "2019 yılında sayı olarak tarihi bir rekora imza atacağız. 2018’de Antalya ve Gazipaşa-Alanya Havalimanı gelen kişi sayısı anlamında bugüne kadar genelin çok üzerinde bir rakam yakaladık. 13.5 milyon rakama ilk kez ulaştık" diye konuştu.
'RUS PAZARINDA ARTIŞ BEKLENMİYOR'
Son olarak 2019'da Avrupa Pazarı'nda bir artış olacağını söyleyen Sili, "Rus pazarından bir artış beklemiyoruz. Aynı kalması veya belli bir oranda azalış bekliyoruz. Bunun yanında Avrupa Pazarı'nda  yüzde 25-30 arasında bir artış bekliyoruz. Sonradan oluşmuş kaynak pazarlarımızda ki artışla birlikte 13.5 milyonun üzerine çıkmayı planlıyoruz . 2019 sezonunda iç pazarda belli bir oranda azalış gerçekleşecek. Fakat biz bölge olarak  iç pazara gerekli kontenjanımızı ayırmaya devam edeceğiz" diyerek turizmin iyi geçeceğinin sinyallerini verdi. 
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019, 23:12
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107