banner84

Bakan turizmcilerle bir arada

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Ersoy “2019 erken rezervasyon rakamları oldukça iyi. Zaten iyi olmasını bekliyorduk” dedi.

Asiye ELİAÇIK

Bir dizi temaslar için Antalya’ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Alanya programına belediye başkanını ziyaretle başladı. Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’le görüşmesinde Alanya hakkında bilgi alan Bakan Ersoy, projeler ve hedefleri de dinledi. Bakan Ersoy bu ziyaretin ardından Avsallar Mahallesi’nde bulunan bir otelde, turizm sektör temsilcileriyle istişare toplantısına katıldı. Basına kapalı toplantıda Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, siyasi partilerin ilçe başkanları ve çok sayıda turizmci katıldı.

'AMAÇ SEZONU 12 AYA YAYMAK'

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm sektörü üzerine konuştuklarını söyledi. Bakan Ersoy, “Bugün Alanya’dayız. Alanya’da sektör temsilcileriyle buluştuk. Öncesinde de belediye başkanımızla da buluştuk. Projelerini dinledik. Yeni dönem turizm anlayışına, 2023 hedeflerimize ve 2023’e yönelik turizm anlayışımız Türkiye’de değişiyor. Yeni dönem turizm anlayışıyla ilgili projelerinde neler planladığını kendisinden dinledik, nelere katkı vereceğimizi, neler yapabileceğimizi tartıştık. Sektörden gelen soruları yanıtladık. Öncelikli hedefimiz Alanya’da sezonu uzatmak, 12 aya yaymak. Sonrasında turist profilinde nitelikli turisti de içeren bir projelendirmeyle, turist profilini daha yukarılara çekmek. Açıkçası her zaman söylediğimiz gibi Alanyalılar kültür ve sanatla daha fazla buluşturarak Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak üzerimize ne düştüğünü tartıştık.  Onları da hızlı bir şekilde bu yıldan itibaren hayata geçireceğiz” dedi.

“TÜRKİYE REKOR KIRACAK”

Girilecek olan turizm sezonunun umut vaat ettiğini belirten Bakan Ersoy, “2019 erken rezervasyon rakamları oldukça iyi. Zaten iyi olmasını bekliyorduk. İnşallah o şekilde devam eder. Bizim ikinci hedefimiz sadece kişi sayılarını artırmak değil, kişi başı gecelik gelirleri de artırmak. Şuanda yatırımcılar da, otelciler de bunun farkında. Herkes geliri yüksek tutmak için elinden geleni yapıyor. Bu seneki hem kişi sayısı açısından, hem gelir açısından ciddi bir rakama ulaşacağını, Türkiye’de rekor kıracağını düşünüyorum.  İnşallah 2019 başarıyla geçecek” diye konuştu. 

'TALEPLERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞINA SÖZ VERDİ'

Toplantıyla ilgili bir değerlendirme yapan Alanya Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Başkan Adayı Adem Murat Yücel, "Sayın Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel ile birlikte Alanyamızı ziyaret etti. Sektörün sorunları ile ilgili birçok sağlıklı bilgi aktardı. İlk defa meslek grubundan bir bakanımızın olması, bizlere zaten bir şevk vermişti. Her şeyden önemlisi bu yılda turizmin öncelikli bir sektör olması. Ülkemizdeki birincil bir sektörün turizm olması sektöre ve bölgeye verilen değeri gösteriyor. Toplantıda bakanımız bizlere teşvikler, gelecek yatırımlar, seyahat acentelerinin yapılanmaları ile ilgili yani turizminin A'dan Z'ye her noktasıyla ilgili çalışmalrı bizlere aktardı. Sektör temsilcilerinin kendisine ilettiği taleplerin de takipçisi olacağını beyan etti. Bu yoğun atmosferde Alanya'ya zaman ayırdığı için , 7 yıl aradan sonra bir Turizm Bakanımızı Alanya'da ağırlama şansı bulduk. Bu yüzden kendisine çok teşekkür ediyoruz. Memleketimizin en ücra köşesindeki bakkalında bile bir ekmek satılıyorsa, dolaylı yoldan mutlaka turizmle alakalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bizim bölgemizin vazgeçilmezi turizmdir. Çok samimi bir hava içerisinde geçen, gelecek toplantılara da zemin hazırlayan bir toplantı oldu" ifadelerini kullandı.

'TURİZMCİ İÇİN KREDİ GÖRÜŞMELERİ YAPILIYOR'

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ise şunları söyledi: "7 sene aradan sonra sizin de gördüğünüz gibi sayın Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy Alanya'ya geldi ve sektörümüzle bir toplantı gerçekleştirdi. Burada görünen o ki turizmi bilen bir bakanın olması bizler açısından son derece önemli. Tabii ki bu süreçte bir takım sıkıntılar yaşanacak, işletmelerde sorunlar oluşacak. Fakat genel anlamda hem gelir hem turizm, ürün ve kaynak pazar çeşitlendirmesi anlamında planlı bir şekilde çok daha iyi noktalara gelecek. Bu toplantı farkındalık yaratan bir toplantı oldu. Bunun yanı sıra da biz kısa vadeli olarak taleplerimizi sayın bakanımıza ilettik. Kendisi de hepsine cevap verdi. Bunlardan biri Gazipaşa-Alanya Havalimanı'na (GZP) direkt seferlerin başlatılması. Bakan bey buna 'Bu bir program, planlama çerçevesinde gerçekleşecek' dedi. Çok uzun zamandır söylemiş olduğumuz yenileme, yatırımları uzun vadeli düşük faizli olması noktasında taleplerimiz oldu. Bu konuda da kendisi Eximbank ile zaten çalışıldığını belirtti.

'TURİZM GELİŞTİRME FONU OLUŞTURULACAK'

Tanıtım anlamında bildiğimiz klasik tanıtımın yanı sıra, dijital tanıtım, sosyal medya mecralarının çok daha iyi olarak kullanılması noktasında bakanlık bütçelerinin bu mecraya çok daha yoğun aktarılacağını iletti. Bu da bizler açısından son derece önemliydi. Tabii bir de turizm geliştirme fonu konusu var. Burada da tanıtımın bakan bey, 'Türkiye'de turizmin nasıl gideceğiyle alakalı sektörün aktörlerinin içinde yer aldığı ve onların karar verebileceği bir mekanizma oluşturacağız' dedi. Aslında bütün bunları toparlarsak sektörü bilen bir bakan olması sebebiyle, sektöründe ona olan desteği ile ben öyle düşünüyorum ki Türkiye turizmi çok daha farklı, çok daha iyi bir noktaya gelecektir, ki bunun için potansiyeli var. Alanyamızda mutlaka bundan faydalanacak. Biz de Alanya adına çaba gösteriyoruz. Toplantıda özellikle sektör temsilcilerinin ortak olarak belirttiği noktalar, yenileme kredileri, GZP'ye kaynak pazarlardan direkt seferlerin başlatılması, fiyatlarla alakalı olarak teşviklerdi. Ancak sayın bakanımız bunların çalışmalarını zaten yaptıklarını ve devam ettireceklerini belirtti.

'BÜYÜKŞEHİR YASASIYLA GELEN SIKINTILAR AŞILACAK'

Toplantıda Bakan bey ayrıca, ayrıca Büyükşehir Yasası ile alakalı olarak sıkıntıların aşılması noktasında ortak hareketin sağlanması ve Turizm Bakanlığı'nın da konunun üzerinde durduğu ile alakalı bir açıklama yaptı. Bu konu ileride Alanya'mızda cazibe merkezleri oluşturmak, yeşil alanların artması gibi konularda ya da şehrin turizme hazırlanması noktasında çok önemli. Parti fark etmeksizin, büyükşehir belediyelerinin ve yerel belediyelerin ortak çalışması noktasında konuyu Turizm Bakanlığı'nın da takibinde olması, onların ilgileniyor olması bizler için önemlı bir nokta.

'NİCELİKLİ TURİSTTEN NİTELİKLİ TURİSTE GEÇMELİYİZ'

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, "ALTİD Başkanımız da toplantıda çok güzel ifade etti. Sezon başlamadan önce orada tüm genel sorunları özetledi. Bakan bey de bu konulara hakim olduğu mesajını net bir şekilde verdi. Ki masanın hem öbür tarafında hem bu tarafında çalışmış bir insan. Burada en önemli konulardan bir tanesi paydaşların artırılması. Bakan bey havalimanındaki polis memurundan, otobüs şoförüne kadar hepimize ayrı ayrı görevler düştüğünü belirtti. Kalifiye eleman olmasının önemini anlattı. Yıllardır bizim de her etkinliğimizde dile getirdiğimiz gibi Alanya'yı cazibe merkezi haline getirip nicelikli turistten nitelikli turiste geçmemiz gerektiğinin altını çizdi. Tanıtımlarla ilgili ciddi projeler var, turizmciler de ben de bakan beyin gerçekleştirdiği toplantıdan oldukça memnun kaldık. Bunun yanı sıra tarifeli uçuşlara geçmemiz gerektiğini ancak bunu yaparken tabii ki charter uçulardan da vazgeçilmemesi gerektiğini söyledi. Alanyalı Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu zaten tüm konuları biliyor, düzenli olarak kendisine bunları anlatıyoruz. Turizm Alanya'nın ana lokomotifi. Bunun yanı sıra tarım, inşaat, emlak sektörü de ilçenin ve ülkemizin önemli gelir kaynaklarından. Ayrıca toplantıda bakan bey, sağlık ve spor turizminin önemsendiğini, bu konularda da ciddi projelerin olduğunu söyledi. Bizler için doyurucu bir toplantı oldu. İnşallah bir dahaki toplantıyı daha geniş kapsamlı olarak yapacağız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107