banner84

Bakanlıktan yıldız uyarısı

Otel ilanlarında tesisin yıldız sayısı ile ilgili olarak tüketiciye yanıltıcı bilgi verildiği, bunu yapan otellere ağır para cezaları verildiği hatırlatıldı

Bakanlıktan yıldız uyarısı

 Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tüketicilerin tatil için seçecekleri tesisin kaç yıldız olduğuna ilişkin bilgileri kontrol etmesini istedi. Okulları kapanmasıyla hareketlenecek olan iç turizm pazarında tüketicilerden gelecek şikayetler ile ilgili uyarılarda bulunan bakanlık tüketicilere seslenerek gazete ilanları ve diğer kanallarda oteller ile ilgili bilgilerde tesisin kaç yıldızlı olduğuna bakmaları gerektiğini, bu konuda tüketiciyi yanıltan bilgi içeren reklamlara ağır cezalar kesildiğini bildirdi.

Konuyla ilgili olarak bakanlıktan yapılan açıklamada bu konuda çok şikayet alındığı belirtilerek, mağduriyet yaşanmaması için yıldız sayılarının Kültür Bakanlığı'nın Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü'nün sitesinden kontrol edilmesini tavsiye edildi.  Açıklamada, “Yıldızsız oteller kendisini yıldızsız olarak gösterirken, beş yıldızlı olmayan oteller beş yıldızlıymış gibi vatandaşı yanıltıyor. Bu da tüketiciyi mağdur ediyor" dendi. 
Bakanlık bünyesindeki Reklam Kurulu kendisine gelen bu türden şikayetleri inceleyerek tüketiciyi yanıltan bilgi içeren reklamlardan dolayı otellere ceza kesiyor.Reklam Kurulu'nun otelere bu yüzden kestiği cezalar 10 milyonlarca lirayı buluyor.
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2015, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157