banner84

'Bakış açısı değiştirilmeli'

ALTİD Başkanı Burhan Sili, "Darbe girişimi nedeniyle Avrupa ve diğer pazarlara yansıyan olumsuz durumu olumluya çevirip bu şekilde aentalara anlatmalıyız" dedi

'Bakış açısı değiştirilmeli'
Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grup askerin 15 Temmuz Cuma günü kalkıştığı darbe girişiminin ardından 3 ay süreli Olağanüstü Hal (OHAL) kararı alındı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, ülkede yaşananları değerlendirdi. Halkın gösterdiği karşı direnişin, girişimi engellediğini belirten turizmciler yaşananlardan dolayı üzgün olduklarını ve bir an önce normalleşme sürecine girilmesi gerektiğini söyledi.
‘DEMOKRASİ ÇIKIŞI SEKTÖRLER AÇISINDAN OLUMLU KULLANILABİLİR’
TÜROFED Başkanı Osman Ayık, olayların her geçen gün biraz daha sakinleştiğini söyledi. Turizm sektörünün ancak huzurlu ve barış içinde faaliyetlerini yürütebileceğini belirten Ayık, "Olaylar her geçen gün biraz daha sakinleşiyor. Sektörün en önemli özelliği faaliyetlerimizin sürdürülebilmesi için huzur ve barış olması lazım. Darbe girişiminin bu şekilde sonlanması bizim için önemliydi. Halkımızın gösterdiği demokratik refleksler dünya kamuoyunda takdirle karşılandı. Sektörler açısından bunu olumlu kullanabiliriz. Dünyada bu tür olaylar nadir yaşanır ve hemen hiçbir halkın göstermediği demokratik bir durumu gösterdi halkımız. Siyasi partilerimiz de yapıcı davrandı. Türkiye topyekun bir direnç ve refleks gösterdi" dedi. Ayık, sezonun bittiğini söylemenin doğru olmadığını belirterek umutları yitirmeden çalışmaya devam etmek gerektiğini belirtti.
‘DEMOKRASİ SAĞLIK GİBİDİR, KAYBEDİLİNCE BİR DAHA BULUNMAZ’
POYD Başkanı Ali Kızıldağ, darbe girişimine kesinlikle karşı olduklarını belirtti. Modern bir çağda, modern bir ülke olan Türkiye'de her türlü sorunun hukuk kuralları ve demokrasi çerçevesinde halledilebileceğini de belirten Başkan Kızıldağ, "Her türlü problemin ve sorunun sivil irade tarafından tartışılması ve çözüme kavuşturulması gerektiğini söylüyoruz. Bütün yaşanabilecek sıkıntıların demokrasi ve hukuk kuralları çerçevesinde çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun dışında darbe girişimi ve benzeri oluşumlara karşıyız. Ülkeye verdiği zarar malum ortada. İnanılmaz bir travma yaşıyoruz. Demokrasi sağlık gibidir bir kaybedilince bir daha bulunmaz. OHAL'de tüm gerekli işlemler hızlı bir şekilde halledilip normalleşme süreci başlamalıdır" dedi.
‘TÜRKİYE'NİN 3'ÜNCÜ DÜNYA ÜLKESİ OLMADIĞI GÖSTERİLDİ’
Başkan Kızıldağ, darbe girişimine Türk halkının karşı koyarak demokrasiye sahip çıkmasının Avrupa'da çok olumlu karşılandığını söyledi. Türkiye'nin artık 3'üncü dünya ülkesi imajını yıktığını belirten Kızıldağ, "Bu bir ülkenin pazarlamasını yapıyorsanız olumlu her şeyi kullanabilir. Demokrasiye halkımız sahip çıktı ve darbe girişimi bastırıldı. Bunu da olumlu bir reklam aracı olarak kullanabiliriz. Türkiye hep 3'üncü ülke, geri kalmış bir ülke olarak yansıtılıyordu. Ama durumun böyle olmadığı gösterildi. Bunu bir reklam aracı olarak kullanabiliriz ve bundan en az zararla çıkabiliriz" ifadelerini kaydetti.
‘HEMEN PR ÇALIŞMALARINA BAŞLANMALIDIR’
ALTİD Başkanı Burhan Sili, bakış açısının değiştirilmesi için bir fırsat olduğunu belirterek, "Bu durumu iyi olarak kullanabiliriz. Ama bunda da tabi bize o anlamda bakan ülkelerin bakış açısı önemli. Bu bakış açışının değiştirilmesi lazım. Bu süreci çok iyi anlatmalıyız. Avrupa ve diğer pazarlara olumsuz durumumuzu olumluya çevirip bu şekilde anlatmalıyız. Derhal PR çalışmalarına başlanmalıdır" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2016, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107