banner129

'Bayram esnafa can suyu oldu'

9 günlük bayram tatili sürecini Alanya Postası'na değerlendiren oda başkanları son 2 turizm sezonunu kötü geçiren esnafa bayramın bir can suyu olduğunu söylediler

'Bayram esnafa can suyu oldu'
Mevlüt UYGUR
9 günlük Kurban Bayramı tatilinin yüksek sezona denk gelmesi ile Alanya'da otellerde ve pansiyonlarda boş oda kalmazken sahiller ve insan akınına uğradı. Tatil süresince şehirde yaşanan yoğunluk 2016 ve 2017 turizm sezonlarında sıkıntı yaşayan esnafa can suyu oldu. Oda başkanları Alanya Postası'na değerlendirdiği 9 günlük  bayram tatilinin esnafa olumlu yansıdığını söylediler.
'ESNAFA YANSIMASI GAYET OLUMLU OLDU'
Alanya Otelciler Pansiyoncular Lokancılar Kafeteryacılar ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, "Bu sene 2018 turizm sezonu başlangıcından itibaren hem iç hem de dış turizm açısından olumlu bir sezon olarak geçiyor. Bu da Avrupa'dan ve Rusya'dan gelen turistlerin sayısının artması ve benzeri bir çok Turizm Bakanlığının yapmış olduğu tanıtım çalışmaları ile ve Türkiye'nin turizmde gelmiş olduğu nokta tatil kalitesi, fiyat hizmet dengesi bir çok etkenle beraber Türkiye turizmde iyi bir noktaya gelmiştir. O yüzden  bu yıl bunlarla beraber 9 günlük bayram tatili birleşince güzel bir doluluk oranı yaşandı. Bunun esnafa yansıması da geçtiğimiz yıllara baktığımız zaman gayet olumlu olarak gözüküyor. Esnafımız her ne kadar 2016 ve 2017'deki sıkıntıları gidermese de yine de  bu yılki kazançlarından memnunlar. Bunun yanında döviz kurlarındaki artışlar esnafın dükkan kiralarını yükseltti.  Dövizle çalışmayan TL ile çalışan işletmeler bu konuda biraz sıkıntı çekiyorlar. Bununla ilgili de mülk sahipleriyle oturup karşılıklı anlaşmak.  En azından belli bir kurda sabitleme yapılması gerekir dükkan kiralarının. Her şeyi ile 2018 turizm sezonu geçtiğimiz son 2 sezona göre daha olumlu, daha bereketli, daha güzel bir sezon olarak geçiyor" diye konuştu.
'ESNAFA CAN SUYU OLDU'
Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, " 9 günlük Kurban Bayramı tatili esnafımız açısından iyi geçtiğini söyleyebiliriz. Çünkü esnaf arkadaşlarımız 2 yıl boyunca ciddi anlamda eziyet ve sıkıntı çekiyorlardı. Biz kendi esnafımız açısından söyleyecek olursak bakkal ve marketler 9 günlük bayram tatilini en iyi şekilde değerlendirdiler. Bu 9 günlük tatil inşallah 2 ay boyunca yoğun bir şekilde devam etmesini temenni ediyoruz. İnşallah 2 ay daha devam eder ve esnaf arkadaşlarımız son 2 yıldaki çektikleri acıları unuturlar ve ödemelerde rahatlar diye düşünüyoruz. Biz kendi esnafımız açısından söyleyecek olursak 9 günlük tatil iyi geçti. Esnafımıza can suyu oldu" dedi.
'ESNAF BİR NEBZE DE OLSA RAHATLADI'
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, "Bu sene Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması şehrimize ve esnafımıza çok iyi geldi. Son 2 yılda sıkıntılı süreç geçiren esnafa bu bayram bir can suyu oldu. Bayramı kazasız belasız çok güzel geçirdik. Bayramın maddi ve manevi yönden büyük katkıları oldu. Tabi bazı mesleklerde çok daha kazanmış olabilir ama yine hiç kazanmadım diyenler de para kazanmıştır. Bayramın mutlaka bir katkısı oldu esnafımıza. Esnafımız bir nebze de olsa bayramda rahatladı. Bazı esnafımız da bayramda bayram tatili yaptı.Bir kısmı da bayram seyran demeden dükkanını açtı ve parayı kazandılar. Bayramda işinin başında olan herkes kazandı. İnşallah bu bayram yoğunluğu hep devam eder de esnafımız biraz daha rahatlar" dedi.


Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2018, 19:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107