banner84

Bayram tamam, sıra sezonda

Bayram tatilinin bitmesi ve tatilcilerin dönüşünün başlaması ile birlikte ALTİD Başkanı Sili, otellerdeki doluluk oranını ve sezonun gidişatını değerlendirdi

Bayram tamam, sıra sezonda

-Ayşe Yağmur MERCİMEK
9 günlük Ramazan Bayramı tatili bitimi ile birlikte tatilciler dönüşe başladı. Tatil boyunca hem karayolu hemde havayolu ile Alanya'ya birçok yerli turist gelirken, otellerdeki doluluk oranları da yüz güldürdü. Yüzde 100'e ulaşan otel doluluklarının yanı sıra, turizmciler erken rezervasyonlarda Haziran 25 itibariyle durağanlık yaşandığını söyledi. 
'KISA SÜRELİ BİR DOLULUK'
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, bayramda otellerde doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığını belirterek, "Bayram dönemini dolu geçirdik. Hem dış pazardan bayram öncesi aldığımız talep ve bayram döneminde iç pazardan gelen talep ile birlikte bayram dönemini yüzde 95 hatta, yüzde 100 doluluklarla geçirdik. Ama bu kısa süreli bir doluluk" dedi.
BEKLENTİYİ KARŞILAMIYOR
Turizmin yüksek sezonu olarak değerlendiren Temmuz ve Ağustos aylarında rezervazyonların istenildiği gibi gitmediği söyleyen Sili, "Haziran ayının geneline baktığımızda doluluk oranlarımız iyi, özellikle Haziran ayı erken rezervasyon döneminde ciddi bir talep aldık. Haziran 20-25'ten sonra olan süreçte bir durağanlık vardı, bu da son iki haftadır bir hareketlenme yaşadı ama bizlere beklediğimizi vermiyor.  Önceki sezon Mart sonuna kadar olan sürece baktığımızda ciddi bir oranda yüksek gitmiyor özellikle. Yüksek sezon olan Temmuz ve Ağustos ayları için yani fiyatların yükseldiği dönem için biraz zorlanıyoruz. Bu bizimle alakalı değil, genel anlamda Antalya bölgesi ile ilgili durağanlık söz konusu. Hem Rus hem kaynak pazarlarımızdan başta Almanya olmak üzere biraz durağanlık var, bunun da önümüzdeki süreçte aşılacağını ümit ediyoruz. Bununla ilgili olarak da biz konaklama tesisleri elimizden gelen çabayı, operatörlerimiz ve acentalarımız birlikte gösteriyoruz" dedi.
'BİRÇOK SEBEBİ VAR'
Sezondaki durağanlığın sebebinin birçok nedene dayalı olduğunu söyleyen Sili, "Spesifik bir neden olmamakla birlikte birçok neden var. Yani küresel ısınmadan tutun, son 3 senede 8 tane charter firmasının batmış olması, dünyanın genel olarak ekonomik durumu, Türkiye'deki seçim süreci ve Avrupa'da özellikle havalar çok iyi gidiyor. Havalar iyi gittiği zaman insanlar kendi ülkelerinde, kendi alanlarında, kendi imkanlarıyla AB ülkeleri içerisinde vakit geçirmeyi tercih ediyorlar. Önümüzdeki dönemde de düşünülmesi gereken bir süreç, farklı bir pozisyon, farklı bir yöntem belirlemek zorundayız diye düşünüyorum" diye konuştu. 
THY'DE DOLULUK YÜZDE 88'E ULAŞTI
Türk Hava Yolları’da bayram tatilin ilk yedi günü, 31 Mayıs - 7 Haziran arasındaki uçuşlarında doluluk oranı yüzde 90'ları geçti. Antalya'ya 402 uçuş gerçekleştirildi. Ortalama doluluk yüzde 85.3 oldu. Yolcu sayısı da 58 bini geçti. Gazipaşa-Alanya Havalimanı'na 31 uçak indi. Yolcu sayısı 4 bin 462 oldu. Ortalama doluluk yüzde 88.6'ya ulaştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107