banner84

Beklentiler Ağustos'ta

Alanya Postası Gazetesi Köşe Yazarı ve turizmci Topçu, pandemi nedeniyle kötü bir dönemden geçen turizmin Ağustos itibarıyla hareketleneceğini söyledi. Rezervasyonlarda da artışın olduğunu belirten Topçu, "Özellikle Eylül- Ekim ayları için rezervasyon akışı başladı" dedi

Beklentiler Ağustos'ta

Koronavirüs salgını süreci en fazla turizmciyi etkiledi. 2020 turizm sezonuna hareketli bir giriş yapmak isteyen turizmciler, pandemiye takıldı. Hal böyle olunca beklentiler de karşılık bulamadı. Bir iyi bir kötü haberlerin gelmeye devam ettiği sektörde, belirsizlik sürüyor. Kaynak pazarlardan gelen açıklamalarla şekillenen turizmcilerin beklentileri şimdi ise Ağustos ayında. Alanya Postası Gazetesi Köşe Yazarı ve turizmci Cengiz Topçu, yaşanılan sürece ilişkin açıklamada bulundu. 

'EKONOMİK ETKİLER AĞIR BASIYOR'
Topçu, "Koronavirüs dolayısıyla maalesef turizm sektörü durdu. Sıfırı gördük tabiri caizse. Yavaş yavaş toparlanmaya giriyoruz gibi gözüküyor. Özellikle seyahat kısıtlamalarının ülkeler arasında yavaş yavaş kaldırılması ile birlikte hareketlenmeler de başlayacak gibi gözüküyor. Avrupa ülkeleri tabii kendi içerisinde hareketlenme sağlamaya çalışıyorlar. Bunun ekonomik etkileri ağır basıyor. Ülkemiz açısından düşündüğümüzde özellikle geçen hafta hem Turizm Bakanı hem de Dışişleri bakanımızın katkılarıyla Antalya'da bir toplantı yapıldı. 50'den fazla ülkenin büyükelçileri Antalya'ya davet edildi. Ne yapıyoruz?, ne yapacağız? güvenli bir destinasyon muyuz? bunların bilgileri verilmeye çalışıldı. Bu hafta da bununla ilgili Almanya pazarının hareketlenmesi için bakanlarımız Almanya'ya bir seyahat düzenlemeyi düşünüyorlar. Bir takım görüşmeler yapacaklar. Bizim ilk arzumuz tabii ki Avrupa'nın seyahat kısıtlamasına 31 Ağustos'tan öne çekmesi. Bunu öne çektiği takdirde Temmuz ortasında ufak ufak hareketlenme başlayacaktır. Bir şekilde burası ile ilişkisi olanlar gelmeye başladı. Bunlar da önemli damlaya damlaya göl olur diyoruz. 

TEMMUZ ORTASI HAREKETLİLİK BAŞLAYACAK
Temmuz başı itibari ile Belarus, Moldova, Kosova Ukrayna çalışmalar yapılıyor. Temmuz'un 15'ine doğru gelen ülke sayısı artacak. Sırbistan'dan da bekliyoruz. Çünkü bunlar Avrupa Birliği dışındaki ülkeler olduğu için Avrupa'dan bağımsız hareket edebiliyorlar. Ama Ağustos itibariyle hareketliliğin artacağını düşünüyoruz. Almanya'ya kararından vazgeçer Ağustos başına çekerse seyahat kısıtlamasını ya da seyahat uyarısını, muhtemelen diğer ülkelerde bunları takip edecektir. Otellerde yavaş yavaş açılmaya başladı. Özellikle hem Ege bölgesi hemde Akdeniz Bölgesi'nde büyük oteller açılmaya başladı. Zincir oteller bir kısmını açıyorlar. 

ALINAN ÖNLEMLER 2021'İN ÖN HAZIRLIĞI
Evet zor bir sezon geçiyor ki zorda olacak sonucu da. Her ne kadar başlasa bile istediğimiz sayıları yakalayamayabiliriz. Ama en azından hep söylüyoruz, bir sıfırdan büyüktür. Artık kış operasyonlarına devam eden bölgelerimiz var. Onlar için bir moral olacak. 2021 içinde bütün bu yapılanlar ön çalışma niteliğinde olacak. Aldığımız kuralların veya geçici önlemlerin büyük bir kısmı muhtemelen 2021'de de karşımıza çıkacak. Umutlarımızı koruyoruz. Hareketlenmenin Ağustos itibariyle biraz daha fazla olacağını düşünüyoruz

REZERVASYON AKIŞI BAŞLADI
Finlandiya özelinde 2 Ağustos itibarıyla başlamayı düşünüyoruz. Şu anda satışları da devam ediyor. İnsanlar özellikle Haziran'ın ortasına kadar daha çok hastalıkla ilgilendiler. O yüzden tatil fikri de yavaş yavaş oturmaya başladı. Bugün aldığımız rakamlara göre de yavaş da olsa bir rezervasyon akışı görüyoruz. Özellikle eylül ekim aylarında. İsveç'te de aynı durum var. Norveç bu konuda sert davranıyor. 31 Ağustos'a kadar seyahat kısıtlaması devam edecek gibi gözüküyor. Değişen şartlarda onlar da fikirlerini değiştirebilirler. Kuzey Avrupa ülkeleri özellikle talebinde etkisi var. İnsanlar buraya gelmek istiyorlar. Özellikle Alanya'da çok yaşayan insan var. Onların oluşturduğu bir trafik var" dedi. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107