banner84

'Birlikte başarmalıyız'

Bakan Ersoy'un, "Peynir ekmek fiyatına otel satıyorsunuz. Olmaz o şekilde. Fiyatlarınızı artırın. Kişi başı gelirde bin lirayı bulmalıyız" sözlerini değerlendiren Alanyalı turizmciler, "Kendimize güvenerek, birlik ve beraberlik içinde bunu başarırız" dediler

'Birlikte başarmalıyız'
Mevlüt UYGUR
 Antalya’da turizmcilerle bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, otelcilere seslenerek, "Peynir ekmek fiyatına otel satıyorsunuz. Olmaz o şekilde” diyerek fiyatı arttırmaları yönünde uyarıda bulunurken, nicelikli turistten nitelikli turiste başlanması gerektiğini söyledi.  Otel fiyatlarının arttırılması gerektiğini vurgulayan Bakan Ersoy, turist sayısı arttırmaya devam ederek, 5 yıl içinde kişi başı geliri bin dolara çıkarma hedefini yakalayacaklarını belirtti. 
'KENDİMİZE GÜVENMEMİZ LAZIM'
Konuya ilişkin Alanya Postası'nın sorularını yanıtlayan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, hükümetin desteği ve sektör temsilcilerinin gayretiyle kişi başı gelirlerin artacağını söyledi. Sili, "Özellikle 2017'deki artış ve 2018'deki sayısal rekorlarımız, bundan sonra turizmdeki kişi başı gelirin arttırılması noktasında bize bir imkan sağlıyor. Bu anlamda kendimize güvenmemiz ve bakanımızın da ifade ettiği fiyatlarımızı artırmak doğru olacaktır. Önümüzdeki süreçte eğer istikrarlı bir şekilde devam edebilirsek kişi başı gelirlerimiz artacaktır. Bu anlamda hem hükümetimiz hemde bakanımız sürecin doğru yönlendirilmesi anlamında ellerinden geleni yapıyorlar. Bizlerde hem konaklama, hem de acentalar sektörün birleşenleri olarak elimizden geleni yapma durumundayız. Hep birlikte önümüzdeki süreci doğru değerlendirerek, Türkiye'nin turizm gelirlerinin arttırılması yönünde çaba göstereceğiz.  Bunun ötesinde turizmi geliştirme anlamında tanıtım çalışmaları, sektörün birlikte hareket edebilmesi adına, sektörü bilen bir bakanımızın olmasıyla önümüzün açılması ve hükümetin alacağı kararlarla, bizlerin de desteğiyle daha iyi bir noktaya geleceğiz" dedi.
'KALİTEYİ KORUMAMIZ LAZIM'
Alanya SKAL Başkanı Mehmet Nedanlı ise, "Bakan beyimiz doğruları söylemiş. Kaliteyi korumamız lazım. Ucuz fiyat, ucuz müşteri yada ucuz hizmet politikasından vazgeçmeliyiz. Sisteminin içinde hepsi olabilir, ama özellikle belli başlı tesislerde, bu sistemin dışına çıkmak lazım. Ama bunu birlikte yapmalıyız. Birlik olmazda bunu başaramayız. Otelci arkadaşlar birlikte hareket ederlerse bunu başaracaktır. Sabırlı olursa olmayacak bir şey yok" dedi.
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2019, 18:04
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107