banner165

Bu bayramda dolmadık

Artan ulaşım ve konaklama maliyetlerinden dolayı Alanya’da bu bayramda beklenilen kadar iç pazardan misafir ağırlanamadı. Turizmcilerin yaptığı değerlendirmeye göre Ramazan Bayramı’nda Alanya’daki tesislerde doluluk oranı en fazla yüzde 50’ye yaklaştı.

Bu bayramda dolmadık

( Özlem KAYGUSUZ)- Her bayram tatilinde iç pazarın birçok yerli misafir ağırlayan Alanya’da bu bayram eskiye nazaran yoğunluk yaşanmadı. Ulaşım ve konaklamanın dudak uçuklatan fiyatlara ulaşmasıyla tatilciler Alanya’ya yönelemedi. Alanya’daki turizmcilerin hayal kırıklığı ile geçirdiği bu bayramda ise bazı tesisler hala açılamazken, diğer tesislerde beklenilen doluluk yaşanmadı.
‘MALİYETLER KONAKLAMA İLE EŞDEĞER’
Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı  Ali Orkan Alanya’da bekledikleri Türk misafirleri göremediklerini iletti. Orkan, “Maalesef geçmiş yıllardaki bayram doluluklarına bu Ramazan Bayramı'nda ulaşılamadı. Hala açılmayan tesislerin yanı sıra mevcut açık tesislerimizde de Türk misafirlerin doluluk oranı %50'leri dahi bulmamıştır. Oldukça düşük seyretti. Beklenen yoğunluk görülemedi. Bunda temel neden artan maliyetler. En başta ulaşım, yakıt maliyetinin hemen hemen konaklama rakamlarıyla eşdeğer olması”
‘DOLULUK YOK’
Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu, yerli misafir oranının oldukça az olduğunu söyleyerek doluluk oranının az seviyede seyrettiğini kaydetti. Şakiroğlu, “ Çok doluluk yok. Yerli misafir oranı oldukça az. Bilet fiyatlarının fazla olması, akaryakıta gelen zamlardan dolayı gelemiyorlar. O bakımdan yerli müşteri oranı oldukça az. Yabancı müşteri oranı da sezonun başı olması münasebetiyle Avrupa’dan girişler az. Ukrayna ve Rusya Savaşı’ndan dolayı da Rus müşterilerin girişi az. Dolayısı ile televizyonlarda söylendiği gibi yüzde 90 doluluk oranı yok. Alanya’da en fazla doluluk oranı yaklaşık yüzde 50.” diye konuştu.
‘GEÇMİŞ YILLAR GİBİ OLMASI MÜMKÜN DEĞİL’
Savaşın bir an evvel bitmesini beklediklerini aktaran Şakiroğlu, “ Bu savaşın bir an evvel bitmesini veya iyileşmesini bekleyeceğiz. Geçmiş yıllar gibi olması tabi ki mümkün değil. Ama tabi Avrupa’dan gelecek misafirlerin de pandeminin bitmiş olması sebebi ile Avrupa piyasasının biraz aşılacağını tahmin ediyorum. İnşallah öyle olur” dedi.
İÇ TURİZM BEKLENTİNİN ALTINDA 
Alanya’nın tanınan turizmcilerinden Cengiz Topçu ise, salgının gündemden kalkması ile son iki senedir Ramazan Bayram tatili yapamayanların tekrar tatile çıkması ile birlikte sınırlı da olsa içi turizm hareketi yaşandığını belirtti. Topçu, “Özellikle otellerin bayram ile birlikte tamamına yakını açılmış durumda. Bayramın doluluklara etkisi bölgesel anlamda farklılıklar gösteriyor. Özellikle Belek ve Side bölgesi Rusya -Ukrayna krizinin yarattığı eksikliği iç turizm ile değerlendirmek için uygun koşullarla imkânlar sununca Alanya bölgesi olarak iç turizmden beklediğimiz anlamda bir fayda sağlayamadığımızı söyleyebilirim” dedi.
KARADENİZ VE GÜNEYDOĞU’YU SEÇTİLER
Ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılarda tatilciler üzerinde olumsuz etki yapınca bayramda dolulukların istenilen düzeye çıkamadığını söyleyen Topçu, ayrıca bu sene imkanları olanların tatillerini Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu’ya giderek değerlendirme yolunu seçtiklerini de gördüklerini kaydetti.
BELİRSİZLİK SÜRÜYOR
Topçu, “Her şeye rağmen ülke geneli olarak düşündüğümüzde tatil süresi sınırlıda kalsa iç turizm hareketlenmesi durgun geçen iki yılın ardından sektöre bir hareket getirdi. Mayıs ile Avrupa’dan gelişler ile bir artış trendine girsek bile Rusya ve Ukrayna’nın eksikliğini hissedeceğimiz bir yaz dönemi yaşayacağız. Bu nedenle Rusya’da var olan talebi ülkemize yönlendirmek için özellikle ulaşım sorunu halledilmeye çalışılsa da bu alanda belirsizlik sürüyor” diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169