banner84

‘Bu yanlıştan dönülmeli’

Alanya Postası Gazetesi’nın gündeme taşıdığı Turizm Bakanlığı’nın katıldığı fuar sayılarını azaltması ve Alanya’nın bundan etkilendiği haberi ile ilgili oda başkanları durumu gazetemize değerlendirdi. ALESO Başkanı Demir, yanlıştan bir an evvel dönülmesi gerektiğini söyledi. 

‘Bu yanlıştan dönülmeli’

-Özgür YILMAZ
Alanya Postası Gazetesi’nın gündeme taşıdığı dün gündeme getirdiği Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın birçok fuardan çekilme kararı, Alanya’da bulunan esnaf odası başkanlarını da düşündürdü. 
‘TURİZM İÇİN TANITIM OLMAZSA OLMAZ’
Turizm Bakanlığı’nın katılacağı fuarlarda otellerden çok destinasyonların tanıtılması gerektiğini vurgulayan Alanya Otelciler, Pansiyoncular, Lokantacılar, Kafeteryacılar ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, “Öncelikle tanıtım, turizmin olmazsa olmazlarından birisi. Tabii geçtiğimiz yıllarda tanıtım daha çok fuarlarla gündeme gelip, fuarlar vasıtasıyla yapılıyordu. Son yıllarda internetin, sosyal medyanın kullanımının artmasıyla, tanıtımlar daha çok cep telefonları içerisinde kullanılmaya başladı. O yüzden zannedersem Turizm Bakanlığı da birçok küçük çaplı fuarları azalttığını görüyoruz. Burada daha çok nitelikli fuarların devam edilmesi gerektiğini görüyoruz. Bu kapsamda da Alanya'da da fuar sayısı azaldı. Geçtiğimiz yıllara oranla burada Turizm Bakanlığı'nın çatısı altında yapılan fuarlar vardı. Bu fuarlarda Alanya Tanıtım Vakfı'nın çok fazla stand kiralama gibi bir durumu yoktu. Ancak bu sayı azaldı. Alanya Tanıtım Vakfı’nın genel kurulunda her şey anlatıldı, yapılan çalışmalar ortaya konuldu. Burada Alanya olarak bizler hem sosyal medyaya hem bloggerları, vlogerları, yurt dışındaki ülkelerde köşe yazısı yazanları ağırlayarak, birçok organizasyonların da Alanya'da yapılmasını gündeme getirerek, tanıtım konusunda elinden gelen bütün gayreti gösteriyor. Yine bu çalışmaların da önümüzdeki süreçte aynı şekilde devam edeceğini umuyorum. 
‘DESTİNASYON TANITIMI DAHA ÖNEMLİ’
Turizm Bakanlığı'nın burada sadece otelleri tanıtmaya aldı veya şirketleri tanıtmaya aldı. Bölgeler var bence destinasyon tanıtımlarının daha önemli olduğunu düşünüyorum. Destinasyonu tanıtımı bölgenin tanıtımıdır, Alanya'nın tanıtımıdır, Antalya'nın, Kemer’in, Side'nin, Belek'in tanıtımıdır. O yüzden bizim öncelikle tüm Türkiye'de destinasyonlarımızı, Alanya olarak da Alanya destinasyonunu en iyi şekilde tanıtmalıyız. Bunun içerisine esnafı ile oteli ile şehri ile ve kültürel yaşantısı ile beraber tanıtmak, sosyal yaşantısını da işin içine koymak çok önemlidir diye düşünüyorum. O yüzden inşallah bu tanıtım önümüzdeki günlerde Turizm Bakanlığı'nın da görmüş olduğu eksikleri tamamlayarak daha iyi bir şekilde süreceğine inanıyorum” diye konuştu. 
Böyle bir kararın neden verildiğine anlam veremediğini söyleyen Alanya Esnaf ve Sanatlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, “Ne hikmettir bilmiyoruz hükümet böyle bir açıklama yaptı. Bence yanlış bir karar, tanıtımı ne kadar çok yaparsak, ne kadar reklamınızı yaparsak o kadar gelecek turist ve misafir sayısı artar. Bu yanlıştan bir an evvel dönülmeli” diye konuştu. 
 ‘REKLAMIMIZI YAPAMIYORUZ, BU YANLIŞTAN DÖNMELİYİZ’
Demir, “Bizim en eksik tarafımız tanıtım. Tabii Alanya ALTİD ve ALTAV olarak tanıtımda gerekeni yapıyor. Daha da fazlası ile yapılması lazım ama ne hikmettir bilmiyoruz hükümet böyle bir açıklama yaptı. Bence yanlış bir karar, tanıtımı ne kadar çok yaparsak, ne kadar reklamınızı yaparsak o kadar gelecek turist ve misafir sayısı artar. Türkiye'mizin çoğu yerini görmeyenler var. Kendi memleketinde yaşayıp da tarihi doğal güzellikleri görmeyenler var. Onun için tanıtım yapmamız lazım. Bunu görsel basınla, yazılı basınla aynı zamanda da en çok dış ülkelerde fuarlarda tanıtım yapılması lazım. Daha çok tanıtım yapılması için biz elimizden geleni yapıyoruz ama hükümetimiz her nedense böyle bir karar almış, yanlış bir karar. Bence bu karardan bir an önce dönüp tekrar daha çok hangi ülkelere, hangi fuarlara katılabiliriz bunu düşünmemiz lazım çünkü bizim noksan kandığımız yer reklam. Reklamımızı yapamıyoruz, tanıdığımızı yapamıyoruz. Bu yönden yanlışlıktan dönülüp daha çok tanıtım yapılabilecek fuarlara katılmamız lazım diye düşünüyorum” şeklinde açıklamada bulundu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107