banner84

Bu yıl Rus yılı olacak

ALTAV Başkanı Mehmet Dahaoğlu bu yılın Rus yılı olacağını belirterek, Rus pazarına ilişkin yaşanan gelişmeleri Alanya Postası'na değerlendirdi. Dahaoğlu, "Pasaportsuz geçiş, erken rezervasyon dönemi ve bizim fuar sürecinde gözlemlediğimiz kadarıyla bu yıl Rus yılı olacak. Ancak her pazarda artıdayız" dedi. 

Bu yıl Rus yılı olacak

Asiye ELİAÇIK

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu 2019 yılında bir rus yılı yaşanacağını belirterek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Rusya için pasaportsuz geçiş toplatılarının başlamasını ve TUI'nin, Gazipaşa'ya en çok turist taşıyan Azur AİR'le yaptığı anlaşma hakkında açıklamalarda bulundu. 
'HER MİLLETEN İNSANA İHTİYACIMIZ VAR'
Dahaoğlu açıklamasında, "Dışişleri Bakanımız sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'da pasaportsuz geçişler için görüşmelerin başladığını söyledi. Biz zaten en başından beri hep bunu istedik. Bakan bey de bu konuda sürekli çalışmalar yaptı. Ukrayna'da, Gürcistan'da ve Moldova'da bu çalışmalar yapıldı. Bunun Türk turizmine katkısı tartışılmaz. anlaşma yapılan noktalardan gelen sayılarında artış oldu. Aynı zamanda Türkiye'den giriş sayılarında da yükselme yaşandı. O bölgelere uçan tur operatörleri var. Bunlar ekstra uçuşlar koydular ve her seferinde dolu dolu gidip geliyorlar. Şimdi aynı durum Rusya içinde konuşuluyor. Aslında krizden önceydi ancak tekrar bu görüşmelerin başlayacak olması bizler için gerçekten sevindirici bir haber. Zira pasaport çıkartmak belki insanlar için küçük bir maliyettir ama hem ekonomik anlamda hem de zaman anlamında insanları alıkoyan bir süreç. Pasaport çıkarmakla uğraşmak istememek bile bir vazgeçme sebebi olabiliyor. Rusya'da yurt dışı görmemiş milyonlarca insan var eğer bu durum gerçekleşirse çok yakın bir sürede daha fazla artış olacaktır. Bizim aldığımız sadece devede kulak olur. Bunun yanında bu yıl ülkenin bu Ruslar yılı yaşayacağını düşünüyorum. Ve bu kış turizmine de etki edecektir. Çünkü orada eksi 20-30'lar yaşanırken, burada insanlar tişörtle geziyorlar. Bunları biz güzel bir şekilde anlatırsak bunu kış turizmine de yayabiliriz. Umuyoruz ki bu süreç kısa sürede tamamlanır ve Ruslar da Türkiye'ye kimlikle giriş çıkış sağlar. Ayrıca bu yıl Alman pazarında artış var. Sadece Ruslar kadar belirleyici değil. Avrupa pazarında artışın beklentinin altında kalmasının sebebi, bu süre zarfında çok ciddi yatak kapasitesine ulaşmamız. Bunu karşılamak için bizim Ruslara ihtiyacımız var. Bizim bazı vazgeçilmezlerimiz olan 3 yıldızlı otellerimiz, apartlarımız var. Bunların bir şekilde dolması lazım. Bu yüzden de her türlü milletten insana, turiste ihtiyacımız var" diye konuştu. 
'SEFER ARTIRIRSA ALANYA'YI ETKİLER'
Azur Air ile yaptığı anlaşma sonrası TUI Rusya, ülkenin Moskova, St. Petersburg, Kazan, Kaliningrad, Krasnoyarsk, Nizhnekamsk, Perm, Samara ve Ufa şehirlerinden Antalya'ya turist gönderecek olmasını da değerlendiren Dahaoğlu, "TUI'nin Azur AİR'le yaptığı anlaşma Gazipaşa-Alanya Havalimanı uçuşları için yaptıysa bizi etkilemez ancak. Ancak Azur Air'den dolan anlaşmadan dolayı uçak seferlerini artırıp, kapasitesini genişletirse, Gazipaşa'ya daha fazla yol üzerinden bir çalışma yaparsa o zaman bize doğrudan etkileyecektir" ifadelerini kullandı.

Mobil Bildirim

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2019, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107