banner84

Çarklar bu yıl dönecek

2021 turizm sezonuna yönelik konuşan Sili, 'çarkların döndüğü yıl olacak' derken, Nisan ayında açılacağı kesinleşen otellerde de rezervasyon anlamında kıpırdamalar yaşandığını ifade etti

Çarklar bu yıl dönecek

-Ayşe Yağmur MERCİMEK

2021 turizm sezonuna yönelik son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Rusya'nın uluslararası uçuşlara açtığı 13 şehirden Türkiye'ye uçuş izni verilmemesi ve Ukrayna'nın tarifeli uçuş yaptığı havalimanlarına Gazipaşa-Alanya Havalimanı'nın eklenmesi'nden, rezervasyonlara kadar birçok konu hakkında Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, değerlendirmelerde bulundu. 2021 turizm sezonunun çarklarının döndüğü bir yıl olacağına değinen Sili, Nisan ayına yönelik rezervasyonlarda kıpırdamaların da yaşandığını ifade etti. 
'ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE NORMALE DÖNECEKTİR'
Rusya'nın uluslararası uçuşlara açtığı 13 şehirden Türkiye'ye uçuş izni verilmemesinin Alanya'ya etkisini değerlendiren Sili, "İçinde bulunduğumuz süreçte olumsuzluklardan ziyade olumlu noktalara odaklanmakta fayda var. Halihazırda Rusya'da  uluslararası uçuşlara açık olan 10'un üzerindeki havalimanından misafir gelebiliyor. Önümüzdeki süreçte de bahsetmiş olduğunuz havalimanlarından da karşılıklı anlaşmalar çerçevesinde misafir geleceğine inanıyorum ve bu yönde de çalışmalar yapılıyor" dedi.
'ÖNEMLİ BİR KAYNAK PAZAR'
Ukrayna'nın tarifeli uçuş yaptığı havalimanlarına Gazipaşa-Alanya Havalimanı'nın eklenmesinin, Ukrayna'dan misafir sayısını artıracağına değinen Sili, "Ukrayna özellikle bizim bölgemiz Alanya , Antalya için önemli ve gelişmeye açık olan bir kaynak pazar.  Gazipaşa-Alanya Havalimanı'na tarifeli sefer konması ve  ümit ediyorum ki artarak devamı bu kaynak pazardan daha yüksek oranda misafir gelmesine neden olacaktır" dedi.
'GEÇEN SENEDEN DAHA İYİ OLACAK'
Bölgenin bu yılki hedeflerini ulaşacağına ve çarkların döneceğini söyleyen Sili, "Bu yıl, geçtiğimiz seneyi ve pandeminin hem bizdeki hem de kaynak pazarlardaki durumunu değerlendirerek rakam vermek doğru olmaz.  Ancak özellikle güvenli turizm sertifikasyon programımız ve bölgemizin, tesislerimizin bu konuda uygulamalarını da değerlendirerek,  geçen seneden daha iyi bir rakama ulaşacağımızı söyleyebilirim. Bu yıl çarkların dönmeye başlayacağı bir yıl olacak ama temkinli hareket etmek ve hayal kurmamakta da fayda var" diye konuştu. 
REZERVASYONDA KIPIRDAMA BAŞLADI
Rezervasyonlardaki son durumu açıklayan Sili, "Rezervasyonlar beklendiği gibi kısa vadeli gelmekte. Ağırlıklı olarak açacağı kesin olan tesislerin nisan ayında kıpırdanması söz konusu. Bu yıl son dakika satışların yılı ve belirsizliklerden dolayı da bu  son derece normal.  Tesislerin uçuşa açık  olan pazarlardaki geçmiş dönemlerdeki çalışmaları ve oluşturmuş oldukları imaj doluluklarında etken olacak. Burada da öne çıkan sonuç;  olumlu imajın, düzgün işletmenin hem fiyata hem de doluluğa yansıyacağı. Önümüzdeki süreçte aşılamaların tamamlanması ve vaka sayılarının azalması oranında turizmde daha yüksek oranda bir hareketlilik gözlemleyebileceğiz" şeklinde konuştu.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107