banner84

Değirmenler Türkiye için dönecek

Ultrecht Turizm Fuarı'nda Alanya'yı temsil eden Dahaoğlu, Hollanda'da hedeflerin yükseldiğini ve çift haneli bir büyüme yaşanması beklediklediklerini söyledi

Değirmenler Türkiye için dönecek

-Rayıf DOĞRULU

50.’si gerçekleşen Hollanda, Ultrecht Turizm Fuarı 19 Ocak’a kadar sürecek. Avrupa’nın 3. Büyük fuarı Ultrecht’te Alanya’yı Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı, Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili ile birlikte Alanya Turizm Tanıtma Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu temsil ediyor.
ÇİFT HANELİ YÜKSELME BEKLENİYOR
ALTAV Başkan Yardımcısı Dahaoğlu fuara ilişkin açıklamasında, ülkede gelecek yıllarda hedefin artırılması, özellikle çift haneli bir yükselme beklendiğini söyledi. Dahaoğlu, Hollanda'da televizyonlarda ve özellikle gazetelerde Türkiye ile ilgili güzel reklamlar yapıldığına dikkat çekti. Dahaoğlu, "50. kez kapılarını açan Utrecht turizm fuarında, yine biz Alanya olaraktan, Turizm Bakanlığımızın 628 metrekare oluşturduğu büyük holde, stantta, bizler de burada tanıtım çalışmalarımızı yapmaya devam ediyoruz. Dün özellikle çok yoğundu. Sayın Turizm Bakanımız, ayrıca Antalya Valimiz ve Büyükelçimizin katılımlarıyla oldukça yoğun bir görüşmeler gerçekleşti. Fakat; şu ana kadar özellikle Antalya bölgesinde en çok turist gönderen ülkeler sırasında Hollanda 6. sırada iken yüzde 10 artışla 410.000 kişi geçen sene Antalya bölgesine tatillerini yapmışlar. Gelecek yıllarda hedefin artırılması özellikle çift haneli bir yükselme bekleniyor. 
'GÜZEL REKLAMLAR YAPILIYOR'
Türkiye'de ise genelde 1.100.000 en çok turist gönderen ülke olmuş, 5. Sıradaymış. Bunun için 2013 yılında 1.300.000 sayıları yakalamışız, tekrar bu sayılara ulaşılması için çalışmalar gerçekleştiriliyor. Hollanda'da televizyonlarda ve özellikle gazetelerde Türkiye ile ilgili güzel reklamlar yapılıyor. Türkiye’ye iki tür turist gelmiş. Tanıyanlar bilenler tekrar ziyaret ediyorlar. Çok rahatlıkla Türkiye'de tatillerini daha uygun rakamlarla geçirdiklerini söylüyorlar. Bilmeyenler ise korkuyorlar. Amacımız gelenlerin sayılarını arttırarak, etkileşim sağlayarak, gelmeyenleri de ülkemize çekmek. Çalışmalarımız devam ediyor" dedi. 
‘SOSYAL MEDYA FENOMENLERİ AĞIRLANACAK’
Fuarın halka açılan 2. gününde yoğunluğun arttığını söyleyen Dahaoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşaviri Erdem Acır’dan aldığı bilgiye göre 1 milyon 100 bin Hollandalının 2019’da Türkiye’ye geldiğini, 2020 hedeflerinin ise 2014’de yakalanan 1 milyon 300 bin rakamı olduğunu dile getirdi. Dahaoğlu, “Sosyal medya fenomenlerinin ve basın mensuplarının Alanya’da ağırlanması konusunda Sayın Acır’dan destek alacağız” dedi.
‘BAKAN ERSOY TÜRKİYE STANDINDA’
Tur operatörleriyle yaptığı görüşmelerle ilgili bilgi veren Dahaoğlu, şunları söyledi: Türkiye ile çalışan tur operatörleri TUI, Corendon, Sunweb ve FTI büyük stantlar açarak fuar alanında çalışmalarını sürdürüyorlar. TUI yetkilileri geçen yıla oranla erken rezervasyonlarda yüzde 20 artış yakaladıklarını söylüyor. Corendon yetkilileri ise geçen yıla göre yüzde 10 artışın üzerinde rezervasyon aldıklarını belirttiler. İlk gün, Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, Lahey Büyükelçimiz Şaban Dişli, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşavirimiz Erdem Acır, Antalya Valimiz Münir Karaloğlu, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürümüz İbrahim Acar, standımızı ziyaret ettiler ve çalışmalara destek verdiler. Yaptığım görüşmeler ışığında ve tanıtım planlamalarına baktığımda 2020’de 1 milyon 300 bin Hollandalı turist sayısını aşacağımıza inanıyorum."

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2020, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107