banner129

Denizde işler karıştı 

Günlük gezi teknelerinin mola noktası olan Tersane önü, bir denizaltı firmasına tahsis edildiği haberi yatçıların tepkisine neden oldu. Bülent Elbeller, deniz turizminin zarar göreceğini söyledi. Alanya Liman Başkanı Mehmet Seyhan ise, henüz verilen bir iznin olmadığını, herkesin görüşü alınarak çalışma yapılacağını söyledi

Denizde işler karıştı 

Mevlüt UYGUR

Günlük gezi teknelerinin uğrak yeri ve mola noktası olan Tersane önünün bir firmaya ait denizaltına tahsis edileceğinin gündeme gelmesi Alanya'da tartışmalar sebep oldu. Alanya Yatçılar ve Gezi Tekneleri, Yolcu Taşıma Kooperatifi Başkanı Bülent Elbeller, söz konusu denizaltının Alanya'da deniz turizmine zarar vereceğini ve denizaltına bırakılacak olan sahte heykellerin Alanya tarihi hakkında yanlış bilgiler vereceğini savundu. Konu hakkında konuşan Alanya Liman Başkanı Mehmet Seyhan henüz verilen bir karar ve izin olmadığını ifade ederek teknecilerin sadece kendi ticaretini düşündüğünü söyledi.  Alanya Yatçılar ve Gezi Tekneleri, Yolcu Taşıma Kooperatifi olarak deniz turizmi alanında 10 yıldan fazladır hizmet verdiklerini belirten Elbeller "Kamuoyunun bildiği üzere saatlik ve yemekli gezi teknelerimiz  Alanya Balıkçı Barınağından  hareket etmekte, kale etrafından Kleopatra Plajı ve Dinek mevkiine kadar gidip, tekrar Alanya Balıkçı Barınağına dönüp turunu bitirmektedir. Bu tur güzergahında önemli noktalarımızdan biri de Tersane önünde gezi teknelerimizi demirleyip yüzme molası verdiği bölgededir. Tersane önü hem demirleme açısından hem de müşterilerimizin güvenli bir şekilde yüzme yapabildikleri uygun bir yerdir. Tersane önünün  Alanya Nemo Submarin isimli denizaltına tahsis edileceği yönünde duyumlar almış bulunmaktayız.  Burası bu denizaltına tahsis edilirse, teknelerimizin  demirlenmesi ve yüzme molası verilmesi tehlike arz edecektir.  Bu durum deniz turizmine büyük bir tehlike arz edecek ve turizmimizi baltalayacaktır" dedi.

'TARİHİ DOKUYA ZARAR VERECEK'
Tersane önünün sit alanı olduğunu ve buraya herhangi bir işlem yapılmasının mümkün olmadığını kaydeden Elbeller, " Bu sit alanına kalıcı olarak iskele kurulması ve 50 metrelik şamandıra döşenmesi Alanya'nın tarihi dokusuna zarar verecektir.  Tersane önünde denizaltı ile gösterilecek tarihi bir kalıntı da bulunmamaktadır.  Bunun yerine tarihi kalıntı görünümü verilmek için sahte heykellerin ve yapıların  batırılacağı duyumunu almış bulunmaktayız.  Bu sahte kalıntılarla Alanya tarihi hakkında yalan yanlış bilgiler verilecektir. Tersane önü yeterli derinliğe sahip değildir.  Burada hem gezi teknelerinin demirlenmesi hem de denizaltının faaliyet göstermesi mümkün değildir.  Gezi teknelerimizin büyük olması ve tekne derinliğinin fazla olması hem can güvenliği hem de mal güvenliği açısından sakıncalıdır.  Bu açıdan bakıldığında denizaltının burada faaliyet göstermesi kazalara davetiye çıkarır" diye konuştu.

'SİYASİ BASKILAR KABUL EDİLEMEZ'
Denizaltının burada faaliyet göstermesinin Alanya'da deniz turizmine zarar vereceğinin altını çizen Elbeller, "Tersane önüne tarihi dokuya zarar verecek şekilde iskele ve duba  ile çevirerek, gezi teknelerimizin buraya girmesinin engellenmeye kalkması deniz turizmine darbe vurulması anlamına gelir.  Alanya'da faaliyet gösteren irili-ufaklı 150 adet gezi teknesi bulunmakta ve bu tekneler ile günde yaklaşık 5 bin kişi tekne turu yapmaktadır. Denizaltı ise 10-15 kişiye hizmet veriyor.  Denizaltına buranın tahsis edilmesi abestir. Bu bahse konu denizaltı işletmecileri siyasi bağlantılarını kullanarak buranın tahsis edilmesi konusunda resmi kurumlara baskı yapmaktadır. Deniz turizmi ve Alanya'nın tarihi dokusu, siyasi bağlantılarla, siyasi baskılarla tahrip edilmesi kabul edilemez. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi için ilgili resmi kurumları göreve davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

'HERKES KENDİ RAHATINI DÜŞÜNÜYOR'

Denizaltı ile ilgili henüz verilen bir karar ve izin olmadığını ifade eden Alanya Liman Başkanı Mehmet  Seyhan ise, "Tekneciler kendi kendilerine konuşuyor. Herkes kendi rahatını düşünüyor. Turizmi hareketlendirmek ve turizmi çeşitlendirme kazandırmak tarafında değiller galiba. Ama bu konu hakkında daha kimseye verilen bir izin yok. Tekneciler kendi aralarında konuşmalarından dolayı kendi ticaretlerini etkileyeceğini düşünerek gündem oluşturmaya çalışıyorlar. Bu sadece bizim Liman Başkanlığımızın değil, Çevre Şehirciliğin, Kültür Turizmin, Müze Müdürlüğü'nün koordinesinde yürütülecek bir iş. Şuanda yapılacak resmi bir şey yok, olduğu zaman da elinde resmi belgesi olacak ve herkesten görüş alınacak" dedi. 

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107