banner84

'Ders çıkarılan bir yıl oldu'

Türkiye’ye turist akımını farklı ülkelere de yaymak istediklerini belirten Bakan Avcı, Japonya, Çin, Hindistan, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Latin Amerika’nın hedef pazarları arasında olduğunu kaydetti

'Ders çıkarılan bir yıl oldu'
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı Nevşehir’in Uçhisar beldesindeki Güvercinlik Vadisi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk turizminin 2016 yılında sıkıntılı bir süreç yaşadığını, aynı zamanda 2016'nın bu sıkıntılardan pek çok ders çıkarılan bir yıl olduğunu söyledi.
'YENİ BİR TANITIM STRATEJİSİ GELİŞTİRMEMİZ GEREKTİĞİNİ ÖĞRENMİŞ OLDUK'
Turizmin canlanması amacıyla yeni pazarlara yönelmek için çalışmalar başlatıldığına işaret eden Bakan Avcı, “Türkiye'nin sadece belli ülkelere ve belli turizm ürünlerine yönelik ülke olmaktan çıkarılması ve sahip olduğu potansiyeli bütün dünyaya tanıtacak yeni bir turizm stratejisi geliştirmemiz gerektiğini öğrenmiş olduk.” dedi. Gelir seviyesi yüksek turistlerin kültür turizmine ilgi duyduğuna da vurgu yapan Bakan Avcı, Kapadokya başta olmak üzere kültürel turizmin ön plana çıktığı bölgelerin tanıtımına ağırlık verileceğini belirtti.
GURBETÇİLERE TANITIM ÇAĞRISI
Yurt dışında yaşayan gurbetçilere de çağrıda bulunan Bakan Avcı, “Tatillerini buralarda geçirsinler hem sılayı rahim yapsınlar hem iş arkadaşlarına burayı daha iyi tanıtsınlar.” dedi. Türkiye'ye gelen turizm akımını farklı ülkelere yaymak istediklerine vurgu yapan Bakan Avcı açıklamalarına şöyle devam etti: “Önümüzdeki dönemde Rusya ve Almanya başta olmak üzere var olan turist akımımızı farklı ülkelere de yaymak durumundayız. Japonya, Çin, Hindistan, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika şimdi hedef pazarlarımız arasında.  Daha çok üst gelir gruplarının ilgi duyduğu kültür turizm alanlarımızı daha iyi tanıtmamız, korumamız ve işletmemiz gerekiyor. Kapadokya bu kapsamda en öncelikli bölgelerimiz arasında. Vatandaşımızın da turist ağırlama konusunda belli hassasiyetleri mutlaka gözetmesi gerekiyor. Turistlere nasıl davranmamız gerektiği, turizmi daha ileri noktalara taşımak için nasıl davranmamız gerektiği konusunda hassas olmamız gerekiyor.  Bütün dünyaya çağrıda bulunuyoruz. Gelsinler buraları görsünler, burada herkesin zamanına göre 1 günlük turlar da var, 12 günlük turlar da var. Burada çok zengin bir turizm potansiyeli var. İç ve dış turizm bakımından burası bir cazibe merkezi.”

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2016, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107