banner84

Dolandırıcılar iş başında

Turizm sezonunun hareketlenmesi ile birlikte dolandırıcılar iş başına geçti. Otel ve tur acentelerinin sitelerin kopyalanması sonucunda vatandaşların mağdur olmaması için Sili, "Mantık dışı indirimler içeren, aceleye zorlayan cümlelerle yaklaşım gösteren mesajlara dikkat edilmeli” dedi.

Dolandırıcılar iş başında

(Sabiha TATLIYER)- Turizm sezonunun hareketlenmesi ve rezervasyon akışının hızlanması ile birlikte dolandırıcılar yeniden türedi. Özellikle erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirmek isteyen vatandaşları kıskacına alan dolandırıcılar, otellerin ve seyahat şirketlerinin internet sitelerinin birebir kopyası siteler açıyor. Vatandaşları mağdur eden kopya sitelere karşı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, uyarılarda bulundu.
VATANDAŞLARI UYARDI
Alanya'da geçtiğimiz yıl birçok otelin sitesini dolandırıcıların kopyalaması sonucu, tatilciler mağdur olmuştu. 'Abartılı düzeyde düşük fiyatlı paket tur veya otel fiyatları'na tüketicilerin inanmaması gerektiğine değinen Sili, rezervasyon öncesi fırsatçılık yaparak tüketicileri dolandıran sitelere karşı vatandaşları dikkatli olma konusunda uyardı.
'MANTIK DIŞI İNDİRİMLER İÇEREN SİTELERE İNANMAYIN'
Sili yaptığı açıklamada, “ Her yıl çok sayıda vatandaşımız sahte siteler yüzünden maddi kayıplar yaşarken beraberinde psikolojik sorun da yaşıyor. Vatandaşlarımız özellikle mail yoluyla gelen mantık dışı indirimler içeren sitelere, “İlk yüz kişiye” gibi aceleye zorlayan cümlelerle yaklaşım gösteren mesajlara dikkat etmeliler. Şüphe duyulan durumlarda vatandaşlarımız telefon ile arayarak firmaları mutlaka teyit etmeliler. Acente üzerinden rezervasyon yapılan bir tatil paketiyse firmanın Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) üyesi olup olmadığı da teyit edilmelidir. Otel çağrı merkezinden yapıldığı düşünülen bir rezervasyon ise otel numarası direkt aranarak teyit işlemi yapılabilir.” ifadelerini kullandı.
'REZERVASYON YAPACAKLARI TESİSLERİ SORGULATABİLİRLER'
Başkan Sili, “Denetlenme kaygısı bulunmayan, misafir memnuniyetini önceleyen turistik tesisler Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) gibi bölgesel sivil toplum kuruluşlarının üyesidirler. Misafirlerimiz, bu sivil toplum kuruluşlarından da rezervasyon yapmak üzere oldukları tesisleri sorgulatabilirler. Sosyal medya hesapları üzerinden yapılan reklamlarda ise hesapların takipçi sayıları ve aldıkları yorumların  tüketici tarafından incelenmesi gerekir. Kredi kartı ile yapılacak olan ödemelerde mutlaka sanal kart tercih edilmelidir.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2022, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169