banner84

Düşüş Thomas Cook'u da vurdu

Türkiye talebinin düşmesi ve Brüksel’de yaşanan terör saldırıları, Thomas Cook’un gelirlerini ve karlılığını önemli ölçüde etkiledi. Türkiye’ye dönük talebin düşmesi sebebiyle rezervasyonlarda yüzde 5 kayıp yaşayan şirket, yıllık kar beklentisini de aşağı çektiğini açıkladı.

Düşüş Thomas Cook'u da vurdu
Thomas Cook, üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, haziran sonuna kadar olan 3 aylık süreçte, grubun temel işletim karı 22 milyon pounddan 2 milyon pounda düşerken; gelirleri ise yüzde 8’lik kayıpla (154 milyon pound) 1.85 milyar pounda geriledi. 
KAR BEKLENTİSİNİ AŞAĞI ÇEKTİ
Şirket ayrıca, yıllık kar beklentisinin şu anki koşullarda 300 milyon pound civarında olduğunu da açıkladı. Mayıs ayında ikinci çeyrek bilançosunu açıklayan Thomas Cook, 310-335 milyon poundluk temel işletim karı hedefi açıklamıştı. 
REZERVASYONLAR YÜZDE 5 DÜŞTÜ
Yaz sezonu rezervasyonları ise Türkiye talebindeki gerileme sebebiyle geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 5 oranında düştü. Türkiye hesaba katılmadığında ise diğer destinasyonlara dönük talebin yüzde 8 oranında arttığı görülüyor. Thomas Cook tarafından yapılan açıklamada, rezervasyonların düşüşüne dair şu ifadeler kullanıldı: ‘’Diğer destinasyonlara dönük talep yüksek olsa da, Türkiye talebinin oldukça değişken ve geçtiğimiz yılın çok altında olması rezervasyonlarda belirgin bir düşüş yaşanmasına sebep oldu. Yaz programında Türkiye kapasitesini İspanya, Bulgaristan, Yunanistan, Küba ve ABD gibi destinasyonlara kaydırmamıza rağmen düşüşün gerçekleşmesi kaçınılmazdı.’’
TÜRKİYE HESABA KATILMADIĞINDA YÜZDE 8 ARTIŞ VAR
Grup, toplam rezervasyonlarda kayıp yaşasa da, Türkiye hesaba katılmadığında toplam talebin yüzde 8 oranında arttığı görülüyor. Kanarya Adaları’na dönük talep yüzde 18, Balear Adaları’na dönük talep yüzde 11, ABD’ye dönük talep ise yüzde 30 oranında arttı. 
İngiltere’den yapılan yaz rezervasyonlarında yüzde 1 düşüş olduğunu açıklayan şirket, ortalama satış fiyatlarının ise yüzde 4 oranında gerilediğini kaydetti. Paket tur fiyatları ise yüzde 2 oranında arttı.  Üçüncü çeyrekteki gelir kaybının genel olarak Thomas Cook’un hava yolu şirketlerinin Almanya ayağından kaynaklandığı, düşüşe fazla kapasite ve Türkiye talebinin azalmasının neden olduğu ifade edildi. Grup ayrıca, Brüksel Havalimanı saldırılarının ardından Belçika’da da büyük kayıp yaşadığını açıkladı. 
‘TÜRKİYE KAPASİTESİNİ AZALTMAYA DEVAM EDİYORUZ’
Rakamlara dair açıklamalarda bulunun Thomas Cook CEO’su Peter Fankhauser, şunları söyledi:‘’Üçüncü çeyrek finansal verilerimiz beklentilerimizle uyuşuyor. Brüksel saldırılarının ve Türkiye’ye dönük düşük talebin gelirlerimizi olumsuz etkileyeceğini mayıs ayında öngörmüştük. Türkiye’de yaşanan sıkıntılar özellikle Almanya’daki hava yolu departmanımızda büyük kayba yol açtı. Yıl ortasından beri Türkiye’ye dönük kapasitemizi azaltarak Batı Akdeniz ve uzak mesafe destinasyonlarına kaydırmaya devam ediyoruz. Bu destinasyonlara ve Bulgaristan ve Küba gibi daha küçük destinasyonlarda oldukça önemli büyüme rakamlarına ulaştık. Oldukça zorlayıcı jeopolitik koşullarda çalışıyoruz ve kilit destinasyonlarımızda sürekli tekrar eden problemlerle karşılaşıyoruz. Öte yandan, henüz rezervasyonlarımıza etkisi olmasa da, Brexit kararının da genel bilinmezlik havasını derinleştirdiğini söylemem gerekiyor.’’
‘BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ’
Tüm olumsuzluklara rağmen müşterilerine yüksek kaliteli paket turlar sunmaya devam edeceklerini ifade eden Fankhauser, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:‘’Müşterilerimizin tatillerini satın aldıkları andan evlerine döndükleri ana kadar her sorunlarının en iyi şekilde ele alınacağını bilmesini istiyoruz. Özellikle her şey dahil tatillerimiz müşterilerimize harcamaları konusunda endişe duymadan mükemmel bir tatil geçirme fırsatı veriyor. Kendi otellerimize dönük talebin ve müşteri memnuniyetimizin sürekli arttığını görmek bu konuda bize umut veriyor.  Gelişen operasyon gücümüz, artan müşteri memnuniyetimiz ve markalarımızı tek çatı altında toplama hamlemizin gelecekte de büyümeye devam etmemizi sağlayacak en önemli faktörler olduğunu düşünüyorum.’’

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2016, 19:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107