banner84

Elde avuçta kalmadı

2021 turizm sezonu kapandı. Biten sezonla birlikte bu yıl çarkları döndüren turizmcinin 2022 bekleyişi başladı. Ancak pandemi nedeniyle kazancı geriye düşen turizmci birikimi tükendi. Turizmcilerin bu nedenle devletten destek bekliyor

Elde avuçta kalmadı

(Ekmel YILMAZ ) - 2021 turizm sezonu ile çarkları döndüren Alanyalı turizmcinin 2022'ye yönelik beklentisi arttı. 2020 yılına en büyük darbeyi vuran pandemi süreci ile sektörün aldığı büyük yara henüz kapanmadı. Bu yaranın tam anlamıyla kapanması için pandemi sürecinin hızla atlatılıp, pandemi kurallarına uyulması gerekiyor. Alanya'da sektör temsilcileri, pandemide yaşanan kötü sürecin yaraları sarılmaya devam ederken turizmciler teşvik ve destek istediklerini belirtti. 
'TÜRKİYE EN CAZİP ÜLKELER ARASINDA'
2021 yılı turizm sektörü hakkında değerlendirmede bulunan Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu, “2021 sezonu tam anlamıyla beklediğimiz şekilde çok parlak geçmedi. Geçen seneden bir seviye daha yukarıda geçti ama 2019’a kıyasla o dönemin yarısından fazla oranla iyi geçti denilebilir. 2021 yılında pandemiden dolayı ve Avrupa’nın kısıtlamaları sonucunda ciddi anlamda turist kaybımız var. Rus ve Ukrayna pazarının, önceki 2019 yılına nazaran %50 civarında artış olduğunu diyebiliriz. Kur artışından kaynaklı liranın değerini katbetmesi sonucunda Avrupa ülkelerinde Türkiye şuan da çok cazip durumda. Bizim otel fiyatlarımız aynı fakat müşteri geldiği zaman burada harcama yapması yönünden daha avantajlı oluyor. Bir turist önceden 5-10 dolara bir t-shirt alıyorsa şuan belki 3 tanesini 10 dolara alacak.Kur artışlarından dolayı yerel piyasada bir ucuzlama olacak. Eğer Avrupa ülkeleri ve covid-19 müsaade ederse Türkiye şuan en cazip ülkelerin başında geliyor.” dedi.
'OTELLERE DESTEK OLUN, YARDIM EDİN'
Tüm birikimlerinin pandemide tükendiğini belirten Şakiroğlu, “Otelciler üç senedir para kazanamıyor. Ne var ne yok, birikimlerinin hepsini tüketmiş durumdalar. Şuan turizmcilerin amacı otel personelinin istihdamını sağlamak ve oteli çalışır durumda tutmak. Devletten çeşitli krediler alındı, KGF faiz destekli otel işletmesi destek kredisi alındı ama bu yeterli değil. Kredilerin bu kış, bu sezonda olmasını istiyoruz. Çünkü turizmciler diğer sektörler gibi değildir. Kredilerin geri dönüşü yüksektir. Bankaların çoğu turizm sektörüne verdiği kredilerin çoğunun geri dönüşlerini almışlardır.  Devletin bu durumu göz önünde tutarak turizm sektörünü ayakta tutması gerekir. Eğer turizmciler ayakta kalamaz ise bu sektör düşmeye çok yakın, düşerse coğunlukla  yabancıların tekeline düşer. Yabancılar burada oteli satın aldıkları zaman çoğunlukla kendi ülkelerinden vatandaşları getirip çalıştırırlar. Yabancı yatırımcıların bize hiçbir faydası olmaz. Bizim yerli firmalarımızın, otellerin ayakta kalmasını devlet temin etmek zorundadır. Sayın Cumhurbaşkanımızdan bizzat rica ediyorum, otellere lütfen destek olun, ayakta kalmalarına yardımcı olun. Bu sektöre sağlanan krediler hiçbir zaman geri dönüşü olmayan krediler değildir. Kredilerin kat ve kat geri dönüşü olacaktır.”dedi.
'ERKEN REZERVASYONLAR SEKTEYE UĞRADI'
2021 turizm sezonunu değerlendiren Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Turizmciler için ölü geçen 2020 sezonunun ardından 2021 güzel geçti denilebilir. Gurbetçiler ve Ruslar yoğun talep gösterdiler. Sezon bitiminde İngilizler az da olsa bir hareket sağladılar. Aşılama oranlarının artması bir güven ortamı oluşturdu, turizmin her koşulda sürdürülebilir olduğu kanıtlanmış oldu.Turizmci yüksek kar elde edemedi, sadece çarkı döndürebilecek miktarlar kazandı. Can suyu tabir ettiğimiz miktarda gelir sağladı. Kredileri takibe giren turizmciler arttı. Döviz kurunun yükselmesi turizmciler için olumlu görünse de, maliyetler yüzünden aslında zorlayıcı oldu. Yaşadığımız olumsuzluklar, 2022 sezonundan ümitli oluşumuzu engellemedi.  2019 sezonunu geçeceğimiz bir 2022 yaz sezonu beklentisindeyiz. Ancak erken rezervasyonlar Omicron varyantı sebebiyle sekteye uğradı. Sektörün nabzını tutacağımız Vakantiebeurs Hollanda Turizm Fuarı, Hollanda’da artan vaka sayıları sebebiyle iptal oldu. İyi bir sezon ümit etmekle birlikte, pandeminin hız kesmesi ve covid’in artık mevsimsel bir hastalığa dönüşmesi için duacıyız.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2021, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169