banner84

FAA, ABD ile Türkiye arasındaki uçuş yasağını kaldırdı

ABD Federal Havacılık Kurumu, Türkiye'ye koyduğu uçuş yasağını kaldırdı.

FAA, ABD ile Türkiye arasındaki uçuş yasağını kaldırdı
Yaşanan darbe teşebbüsü sonrasında Türkiye'den ABD'ye ve ABD'den Türkiye'ye tüm direkt ve dolaylı uçuşları yasaklayan ABD Federal Havacılık Kurumu, söz konusu yasağı kaldırdı. Cumartesi günü alınan karar, sadece ABD'li hava yolu şirketleri için değil, tüm şirketler için alınmıştı.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Türk Hava Yolları, darbe girişimi sonrası ABD Federal Havacılık Kurumu'nun (FAA) ABD’li hava yolu şirketlerinin ABD’den İstanbul’a veya İstanbul’dan ABD’ye hava yolu taşımacılığı yapmasını yasaklama kararını kaldırdığı belirtildi. Açıklada şöyle denildi:

''Buna göre tarifeli uçuşlar 19 Temmuz 2016 Salı günü, 06:45’de icra edilecek, İstanbul- New York uçuşu ile birlikte normal seyrine dönecek.''

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı ABD uçuşlarının normale dönüşüne yönelik yaptığı açıklamada, “Birkaç saat önce yaptığım açıklamada; Amerikan Sivil Havacılık Kurumu'nun geçici bir süreliğine uçuşları durdurmasıyla ilgili olarak Amerika’ya direkt uçmamak için hiçbir sebep olmadığını düşündüğümü belirtmiştim. Aldığımız tedbirler, normlar dâhilindeydi ve uçuş yasağından bu yana sürdürdüğümüz yoğun mesai sonrası raporlarımızı verdik; detaylı toplantılar gerçekleştirdik. Sonuç beklediğimiz üzere olumlu neticelendi." dedi.

16 Temmuz 2016 tarihinde öğle saatleri itibarı ile Federal Havacılık Federasyonu (FAA), ikinci bir emre kadar ABD’li hava yolu şirketlerinin ABD’den İstanbul’a veya İstanbul’dan ABD’ye hava yolu taşımacılığı yapmasını; aynı zamanda İstanbul’dan gelecek herhangi bir hava yolu şirketinin de ABD topraklarına iniş yapmasını yasaklamıştı.
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2016, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107