banner129

Faiz indirimi turizmcilere yaramadı

ALTİD Başkanı Burhan Sili, 2019'da döviz kurunun düşük olması nedeniyle turizm sektöründe beklenen kar oranının elde edilemediğini söyledi. Sili, "Ancak bu duruma Türkiye ekonomisinin istikrara kavuşması için katlanacağız" dedi.

Faiz indirimi turizmcilere yaramadı

-Engin ANAK
-Figen YAYLA 

Merkez Bankası, politika faizini 425 baz puan indirerek yüzde 19.75 çekti. Alanya Turistlik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili, yapılan faiz indirimini turizm sektörü açısından değerlendirdi. Artan maliyetlere rağmen döviz kurunun düşük seyrediyor olmasının karlılık açısından olumsuz olduğunu kaydeden Sili, '' Turizmciler son 2 yıldır mali krizin içerisinde. Yaşanan ekonomik krizlerden dolayı 2016-2017 senesinde tabi sayıların düşük olması ve fiyatların indirilmiş olması nedeniyle kârlılık gözetmeksizin hatta belirli oranda zararları göz önüne alarak operasyon gerçekleştirdik.  2018 yılı  aslında hem sayı anlamında hem kârlılık anlamında döviz kurunun ciddi yükselmesi neticesinde olumlu bir sezon olarak yansıdı. 2019'da baktığımız zaman artmış olan maliyetlere rağmen döviz kurunun bugün düşük seyrediyor olması toplam operasyon içerisinde karlılığımızı düşüren bir unsur'' dedi. 
'İSTİKRAR SON DERECE ÖNEMLİ'
Döviz kurunun ve alınan mallarının fiyatlarının istikrarlı olması gerektiğini belirten Sili, "Tabii Türkiye'nin istikrarı açısından buna biz katlanır miyiz tabii ki katlanırız. Böyle de olmalı ama ümit ediyoruz ki maliyet artışları da dövizin artışı ya da azalışı oranında olursa biz çünkü yerinde ihracat yapıyoruz her zaman söylediğimiz gibi sonuçta biz yurt dışına fatura kesiyoruz ve döviz cinsinden tahsilat yapıyoruz. Türkiye'deki artışlarla dövizin artışı orantılı olmadığı zaman bizim planlarımız ne yazık ki sekteye uğruyor, gerçekleştiremiyoruz.Yani bu anlamda bir İstikrar her zaman önemli döviz kurunun da,piyasanın da istikrarlı olması bizim aldığımız malların fiyatlarının da istikrarlı olması son derece önemli'' diye konuştu.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107