banner84

'Fiyat baskısına karşı dik durmamız lazım'

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, 2015’in zor bir yıl olacağını vurgulayarak, fiyat baskılarına karşı dik durulması gerektiğini ifade etti

'Fiyat baskısına karşı dik durmamız lazım'
 2015 yılına ilişkin öngörülerini paylaşan Yusuf Hacısüleyman, “Bizi zor bir yıl bekliyor. Zor demek, başedemeyeceğimiz anlamında değil. Sektör olarak başedebileceğimiz bir yıl olacaktır, ancak sıradan bir yıl olmayacak. Bunun sebepleri farklı. Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyada yaşanan olumsuz gelişmelerin yanında önemli pazarlarımızda yaşanan bazı gelişmeler de 2015’in zor geçecceğine ilişkin sinyaller veriyor” dedi.  
RUSYA'DA ALT SEGMENLERE DİKKAT
2015’in zor geçeceği öngörüsünün dayandığı temellerden bir diğerinin de Türkiye’nin turizmdeki önemli pazarlarında yaşanan kimi gelişmeler olduğunun altını çizen Hacısüleyman, birinci pazar Rusya ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu yıl Rusya pazarına pek çok tur operatörü iflas etti. Avrupa pazarlarında yıllar önce yaşanan durum Rusya pazarında yaşanıyor. Burada bir konsolidasyon yaşanıyor. Rusya pazarında 2014 rakamlarını yaklayamayacağız. Yüzde 40’lıuk brir devalüasyon yaşanan bu pazarda özellikle alt segmentlerdeki müşteri profilinde bilhassa kayıplar olur.  Bu kesime hitap eden otellerimizin kendilerine yeni hedef pazarlar bulmaları gerekiyor.”
İNGELTERE'DE KIRGINLIK YOK
İngiltere pazarında da yaklaşık 3-4 puanlık bir kayıp söz konusu olabileceğine işaret eden Hacısüleyman, “Avro-Pound paritesinde, Pound’un aleyjhine bir gelişme var. İngilizlerde her zaman tutucu ve temkinli bir yaklaşım vardır. İlk aldığımız tepkiler bu pazarda bir çekingenlik olduğunu gösteriyor. Ancak henüz kesin konuşmak için erken. Ocak ve şubat ayını beklemekte yarar var. Erken rezervasyon kampanyalarının etkisi de o zaman görülecektir” şeklinde konuştu.
BASKIYA KARŞI DİK DURMALIYIZ
Bu gelişmelerin sonucunda, özellikle Alman ev Batı Avrupa pazarında bazı tur operatörlerinin fiyat indirimi talebinde bulunduklarına değinen AKTOB Başkanı, “Durum iyi değl, %10 indirim yapın dediler. Biz bu talebin doğru bir talep olmadığını ve bunu çeok erken birdüşünce olduğunu düşünüyoruz. Bu henüz erken bir hamle. Fiyat indirmek son çaredir, ilk çare değildir. Turizm sektörü dik durmalı.  Biz buna evet demeyeceğiz. Turizm meslek örgütlerinin işlevi ve önemi de işte bu gibi noktalarda ortaya çıkyor. Bizim dik durmamız önemli. Bu noktada sektörü uyarma görevimizi yerine getiriyoruz” dedi.  
 “Bazı pazarlarda da küçük de olsa artışlar var. İran, İsrail gibi pazarlardaki yükselişler de toplamda küçük de olsa önemli” diyen Hacısüleyman, sözlerini şöyle sürdürdü:  “2015’de 2014 sayılarını koruyabilieceğimizi düşünüyoruz. Ancak artan yatak kapasitesini düşünürsek, korumak bizim için yeterli olur mu, işte bu tartışılır. Çünkü master planımızın olmayışı, yatırımların kontrolsüz artmasına neden oluyor. Örneğin teşvikler bögelere göre 5 yıllık, 10 yıllık gibi periyorlarda planlanabilir. Meslek örgütlerinin de bu tip planlamaların içinde olması lazım. Ancak bu  da meslek örgütleri için yasal düzenleme gerektiriyor.” 
MİSAFİRPERVERLİK VURGUSU
Misafirperverliği tantım sloganlarında tekrar kullanılmasının bu tür ortamlarda doğru oalcağını düşünüyorum. Normal ortamlarda cazibeyi, aileyi, hayalleri ön plana çıkarabilirsiniz. Ancak içinden geçtiğimiz bu gibi sancılı süreçlerde insan duygularına dokunan sloganlar ve tanıtım yaklaşımları doğru oalcaktır.
Örenğin G20’nin Antalya’da yapıalcak olmasının da tanıtımda kesinlikle kullanılması gerekir. ‘Dünyanın en önemli adamları burada rahat edebiliyor ve Antalya’da toplanıyor’u öne çıkarmak lazım."
RUSYA PAZARI SIKINTILI OLACAK
Rusya pazarında 2014 rakamlarına ulaşmanın zor olacağını vurgulayan Hacısüleyman, "Bu yıl Rusya pazarına pek çok tur operatörü iflas etti. Avrupa pazarlarında yıllar önce yaşanan durum Rusya pazarında yaşanıyor. Burada bir konsolidasyon yaşanıyor. Rusya pazarında 2014 rakamlarını yaklayamayacağız" dedi.
Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107