banner129

Halk plajları otellerden daha mı riskli?

ETİK Başkan Yardımcısı Bülent Tercan, Türkiye’deki otellerin hastaneler kadar hijyen ve denetim altında tutulduğunu, asıl sorunun halka açık plajlar olduğunu ileri sürdü.

Halk plajları otellerden daha mı riskli?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın COVİD 19 pandemi döneminde aldığı önlemlerin başarıyla uygulandığını söyleyen Ege Turistik İşletmeler ve Konaklama Birliği (ETİK) Başkan Yardımcısı Bülent Tercan, Bakanlığın hayata geçirdiği Güvenli Turizm Sertifika programının çok yerinde ve mükemmel olduğunu söyledi.

‘’Sözde önlemler oldu’’

Bakanlığın aldığı tedbirlerin özellikle yurt dışından gelecek turistler ve zincirin devamında ülke gelirlerin artması açısından çok önemli olduğunu ifade eden Tercan, ‘’Bu konuda eksiğimiz yok. Ancak denetleme yetkisi belediyelerde olan halk plajlarında, halka açık alanlarda aynı özen gösterilmedi, sözde önlemler oldu. Her geçen gün artan koronavirüs vaka sayıları da bunun bir göstergesi olmakta’’ diye konuştu.

‘’Kimse sezon bitti havasına girmemeli’’

Halka açık alanlarda yeterli denetimin yapılmamasının toplum sağlığını doğrudan etkilediğini kaydeden Tercan, ‘‘Belediyeler halk plajlarına, cafelere, restaurantlara ve pazar yerlerine Turizm Bakanlığı’nın Güvenli Turizm Sertifikası kadar titizlikle uygulamalı, orları denetlemeli. Turizm sezonu kasım ortasına kadar sürecektir. Her alınan ciddi önleme ihtiyaç var. Hiç kimse sezon bitti havasına girmemeli.’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2020, 15:46
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107