banner84

‘HD’ sistem otelcileri bitiriyor

Rusya ve Ukrayna arasındaki yaşanan savaş krizin ardından hızla artan maliyetler altında ezilen turizmciler çareyi “Her şey dahil ” sistemin kaldırılmasında buldu. Alanyalı sektör temsilcileri ise maliyetler karşısında HD sistemden kısmen vazgeçilmesinin faydalı olacağını belirtti.

‘HD’ sistem otelcileri bitiriyor

(Sabiha TATLIYER)- Turizmciler maliyet artışlarının karşısında ayakta kalabilmek için alternatif seçeneklere doğru yönelmeye başladı. Turizmin gözbebeği olan Alanya’da hemen hemen her otelin uyguladığı "Her şey dahil" sisteminden turizm sektörünün çok olumlu sonuçlar aldığını ancak artan maliyetler karşısında bu sistemden vazgeçilmesinin bu süreçte faydalı olacağını belirten Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Ali Orkan ve Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu, sektör ile ilgili alınan kararlarda mutlaka devlet planlaması ile hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi.
‘GÜNÜMÜZ KOŞULLARI HD SİSTEMİNİ KALDIRMIYOR’
Günümüz koşullarındaki maliyetler karşısında otelcilerin zararına çalıştıklarını ifade eden Servet Şakiroğlu, “Bu çalışmalar aslında bir satış tekniği bilindiği üzere. Her şey dahil sistem şuan ki şartlar altında olumsuz etkiliyor. Eskiden işçilik daha uygundu maliyetler çok çok daha düşüktü. Buraya gelen müşteride topyekün harcamasını bilmek istiyordu ve bu güzel bir pazarlama sistemiydi. Türkiye bu sistemin artısını kazandı fakat şuanda maliyetler aşırı arttı. Girdi maliyetlerimiz yüzde 300 civarında arttı. Yani artık otelciler zararına çalışmaya başladı. Bizde bu sisteme bir takım değişikliklerin getirilmesini istiyoruz. ALTİD çatısı altında bu konular ile ilgili görüşmelerimiz olacak. İleri zamanlarda otelciler eğer bu sisteme tamamen karşı ise sistemde değişiklikler yapılabilir. Alkolsüz her şey dahile geçilebilir gibi bir takım seçenekler sunulabilir” dedi. Bu konuyu artık otelcilerin sorgulama zamanı geldi de geçiyor bile” diye konuşan Şakiroğlu, “ Acentaların ve otelcilerin bir araya gelerek tekrar ele alması gerekir. Bu sistemden tamamen özellikle büyük oteller vazgeçilmez diye düşünüyorum. Çünkü müşteri açısından bu sistem çok cazip. Ama artık günümüz koşulları bunu kaldırmıyor. Euro ve Dolar yükseliyor ama bu yükselişler maliyetlerin altında kaldı. Otelciler zararına çalışıyor” sözlerine yer verdi.
‘KISMEN UZAKLAŞILIRSA FAYDALI OLACAKTIR’
'Yıllardır uygulanmakta olan her şey dahil sistemi arz talep dengesi üzerine kuruldu. Bu süreç yıllardır devam etmekte' şeklinde konuşan Orkan, “ Misafirlerimiz açısından son derece mutluluk veren bir nokta olmasına rağmen otelciler işletmeciler açısından özellikle son dönemde aşırı artan maliyetlerden sonra tamamen zarar vermekte. Uygulanmakta olan HD sisteminde kısmen uzaklaşılabilirse son derece faydalı olacaktır. Ancak bu kolay bir uygulama değil ülke genelinde ve belki bölge genelinde devletimizin ve Turizm Bakanlığının ortaya koyacağı bir takım uygulamalar ile ancak üstesinden gelinebilir. Fevri olarak birkaç tesisin bu uygulamaya dönmesi ile çok başarılı olunamayacağı kanaatindeyim.  Bakanlığımız tarafında talebimiz bu yönde bir oluşum yapılabilir ise herkes için faydalı olacağı otelcilerin misafirlerin ve acentacıların hem fikir olacağı bir proje hazırlanır ise bu uygulamamın maliyet zararlarımızı azaltacağına eminiz” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169