banner84

Hedefte 1 milyon Alman var

Mart ayında Alman pazarında yaşanan düşüşü Alanya Postası'na değerlendiren ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, bu yıl her şeye rağmen Alman pazarında yüzde 20 artış olacağını ve Almanya'dan Alanya'ya bir milyon turist beklediklerini söyledi.

Hedefte 1 milyon Alman var

Mevlüt UYGUR

Almanya pazarında Mart ayında Türkiye, Mısır ve İspanya gibi önemli tatil bölgelerine yapılan tatil rezervasyonları sert bir şekilde düşüş yaşadı. Almanya'dan en çok çok tercih edilen 10 tatil bölgesine yönelik yapılan uçak rezervasyonları Mart ayında yüzde 17 azaldı. Alman tatilcilerin en çok tercih ettiği tatil bölgesi olan Antalya'ya yönelik mart ayında yapılan rezervasyonlar geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18 azaldı.

'ALMAN BASINI OLAYLARI ÇARPITIYOR'

Alman pazarında yaşanan düşüşü Alanya Postası'na değerlendiren Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, rezervasyonların tekrar yükselişe geçeceğini söyledi. Şuanlık süreçte Alman turistlerin beklemekte olduğunu kaydeden Dahaoğlu, "Mart ayına kadar rezervasyonlar çok güzeldi. Ciddi talepler vardı, fakat bu rezervasyonlarda mart ayında düşüş yaşandı. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'nun söylemini Alman basını maalesef çarpıtarak yayınladı.  Alman basını attığı başlıkla, Türkiye'de tatil yapılmayacağını ve ülkeye gideni de gözaltına alınır algısı yarattı. Bu bizi ciddi olarak etkiledi ve rezervasyonlarda yavaşlama oldu" dedi.

'SEÇİMLER DE TAKİP EDİLİYOR'

Yerel seçimlerin ardından İstanbul'daki belirsizliğin de turizme yansıması olduğunu kaydeden Dahaoğlu, "Yerel seçimleri dış basında takip ediyor. Avrupalılar İstanbul'daki seçim belirsizliğinin ortadan kalkması ve seçimin sonuçlanması bekleniyor. İnsanlar da nasıl bir sonuç olacağını merak ediyorlar. Umut ediyoruz ki, bu hafta içerisinde netleşir ve mazbatayı kim alacaksa ona verilir ve işlerimize bakarız" ifadelerini kulladı.

'YÜZDE 20 ARTIŞ BEKLENİYOR'

2018 yılında Alman Pazarı'nda toparlanmadan yükselişe geçtiklerini belirten Dahaoğlu, " 2017' yılında Almanya'dan Antalya'ya 1 milyon 660 bin turist geldi. Bu rakam 2018 yılında 665 kişi ile yüzde 38 artış yaşanarak 2 milyon 295 bin kişiye ulaşmış.  Bu rakamın da yaklaşık yüzde 30'u Alanya'ya geliyor. 2018 yılında Alanya'ya ortalama 750-800 bin Alman turist gelmiş. Bu sezonla ilgili de görüşmelerimizde ortalama yüzde 20 artış olacağı söyleniyordu.  Şuanlık biraz duraklamış olsa da  ben inanıyorum ki bu sürecin ardından tekrar artışa devam edecek. Sezonu yüzde 20 artışla kapatırız diye düşünüyorum.  Alanya olarakta 900- 1 milyon turist sayısına ulaşırız. Yani bu sene Alman turist hedefimiz 1 milyon" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107