banner84

İç pazar hareketlendi

15-29 Haziran tarihleri arasındaki iki haftalık dönemde 1 milyon yerli turistin tatil yapması bekleniyor. Yerli turistin önceliğinin yine Bodrum ve Antalya ve Alanya bölgeleri olduğu bildirildi

İç pazar hareketlendi
 Geçen yıl toplam 39 milyon kişiyi ağırlayan turizm sektörünün, yurtdışında yaşayan vatandaşlarla birlikte bu yıl toplam 43 milyon kişiyi misafir edeceği belirtildi. 
Sahillere hücum Yıl içinde toplam 57 milyon kişiyi aşan bir hareketin söz konusu olacağı ifade edilen açıklamada, "Yurt içindeki 14 milyon kişinin yaklaşık 5 milyonu tatilini otel, pansiyon gibi turizm tesislerinde geçirecek. 5 milyon kişinin 3,5-4 milyonunun mayıs-eylül döneminde tatile çıkması bekleniyor. 15-29 Haziran tarihleri arasındaki 2 haftalık dönemde otellerde konaklayan yerli turist sayısında mayıs ayına göre yüzde 60'a varan artış yaşanıyor. Bu iki haftada 1 milyon yerli turist sahillere koşacak" denildi. 
YÜZDE 40'A ÇIKACAK
Yerli turistin gözdesinin yine Bodrum ve Antalya olduğuna dile getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bodrum'da sezon içinde bazı otellerde yerli turist oranı yüzde 40'ı bulacak. Antalya'da da bu oran ortalama yüzde 15'lerde olsa da tesise göre yüzde 20leri aşan noktalar da olacak. Bu yıl Almanya, Ukrayna ve Belçika gibi pazarlarda kayıp yaşayan ve işini şansa bırakmak istemeyen turizm sektörü sezonun ortasına rastlayan ramazan ayında yerli turisti kaybetmemek için yüzde 30-40'a varan indirim yapacak." 
Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157