banner84

'İç pazara ahde vefamız var'

Turizmde fiyatların artmasıyla yerli turist alternatif arayışına girerken ALTİD Başkanı Sili, kriz döneminde iç pazar sayesinde toparladıklarını belirterek, "Her ne olursa olsun iç pazara kontenjan ayırmaya devam edeceğiz. Bizim iç pazara ahde vefamız var" dedi.

'İç pazara ahde vefamız var'

Mevlüt UYGUR

İç pazarda yükselen fiyatlar nedeniyle yerli turist alternatif arayışına girdi. Belek, Lara gibi bölgelerde fiyatların yüzde 70-80 oranında arttığını ifade eden Setur'un Turizmden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Tomruk, yükselen fiyatlar nedeniyle iç pazarın alternatif arayışına girdiğini belirterek, "Eş dost akraba ziyaretleri artacak. Segment olarak bizim halkımız Alanya ve Side'ye gidiyordu fiyatlar düşünce Belek'e gitmeye başladı. Şimdi Belek'e gidemeyecek. Orada fiyatlar yüzde 70-80 arttı. Şimdi belki tekrar Alanya ve Side'ye gidebilir. Türk insanı tatilini yapar, vazgeçmez" dedi.

'İÇ PAZAR BİZİ TOPARLADI'

Maliyetlerin artışı doğrultusunda oda fiyatlarında bir artış yaptıklarını belirten Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, "Biz iç pazarın önemine inanıyoruz. Her ne olursa olsun bir iç pazar payımızın olması lazım. Dünyada bizim tarzda turizm yapan diğer ülkelerde  iç pazara ayrılan oran aşağı yukarı yüzde 20 seviyelerinde. Biz de 2019 turizm sezonu için iç pazara yüzde 20'lik bir kontenjan ayırıyoruz. Bu dış pazardan gelecek taleplere rağmen yapacağımız bir şey. Çünkü her ne olursa olsun olası kriz döneminde iç pazarın devamlılığı çok önemli. Özellikle son geçtiğimiz 2 sene de iç pazar bizi toparladı. Bu anlamda ahde vefa anlamında iç pazara yüzde 15-20 oranında bir kontenjan ayırdık. İç pazarın en iyi alternatiflerinden birisi de Alanya, bu anlamda bunun bilincinde olarak hareket etmeye çalışıyoruz" dedi

'İÇ PAZARA ALTERNATİF OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Tatil tüketiminin lüks tüketim olduğunu kaydeden Sili, İnsanlar önce zorunlu tüketimlerine para arıyorlar. Ekonominin olumsuz olduğu dönemlerde tatile ayrılan para minimum düzeye düşüyor. Bu anlamda da uygun alternatifler her zaman ön plana çıkar. Bizde Alanya bölgesi olarak bugüne kadar iç pazara vermiş  olduğumuz rakamlarımızı çok fazla yukarı çekmeden alternatif olmayı planlıyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 23:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107