banner84

İngiltere'nin kararı örnek olacak

22 Eylül itibariyle İngiltere, Türkiye'yi kırmızı listeden çıkarıyor. Alanyalı turizmcilerde bu kararın kapanan kaynak pazarlar açısından örnek olacağını söyledi

İngiltere'nin kararı örnek olacak

İngiltere, Koronavirüs tedbirleri kapsamında, 17 Mayıs’ta Türkiye’yi kırmızı listeye alırken bu karadan 4 ay sonra Türkiye kırmızı listeden çıkarıldı. Türkiye’nin İngiltere tarafından kırmızı listeden çıkarılmasıyla birlikte alınan kararı değerlendiren turizmciler Alanya Posta Medya’ya açıklamalarda bulundu. Alanya’nın İngiltere pazarından çok fazla etkilenmediğini söyleyen Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Ali Orkan, “İngiltere pazarının Alanya’da yoğun bir etkisi olmasa da bu karar diğer ülkeler için örnek olabilir” dedi. Orkan açıklamasının devamında ise, “En büyük temennimiz, diğer ülkelerin İngiltere’nin bu karını örnek alması. 

'TURİZM ADINA SEVİNDİRİCİ'
Ülkemiz açısından geçte olsa alınan bu karar turizm adına sevindiricidir. Alanya’mız da İngiliz pazarı aşırı bir yoğunluk içermese de ümidimiz daha yoğun olan İskandinav pazarı gibi pazarlarda bu olumlu yansımayı onların da takip etmesidir. Kalan 1-1,5 aylık sürenin turizme katkı sağlamasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

'HAREKETLENME BEKLENİYOR'
İngiltere’den Antalya’ya olan uçuşların kış boyu devam edeceğini söyleyen, Alanya Postası Gazetesi Köşe yazarı turizmci Cengiz Topçu, “İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmasının ardından kalan sınırlı sürede bu ülkeden sınırlıda olsa bir hareketlenme bekleniyor. Kararın hemen ardından yeni rezervasyonların yapıldığı bilgileri geliyor. Kırmızı listeden çıkmamıza rağmen çift aşısı olmayanlardan ülkemize girişinde istenilen PCR testi uygulaması devam ediyor. 

'OLUMLU ETKİLERİ OLACAKTIR'
Tüm bunlara rağmen İngiltere’den bir trafik oluşacağı öngörülüyor. Yapılan açıklamalar kış boyunca Antalya’ya olan uçuşların devam edeceği yönünde. 2021 için kalan sürede etkileri sınırlıda olsa da 2022 yılı için rezervasyon yapmakta tereddüttü olanlara bu gelişmenin olumlu etkileri olacaktır. 

'UÇUŞLARA İLAVE OLABİLİR'
Bu kararın ardından operasyonlara başlayacak tur operatörleri gelen talep doğrultusunda uçuşlarına ilave yapabileceklerini belirtiyorlar. Tui İngiltere. Jet2 ve EasyJet ‘in Dalaman ve Antalya uçuşlarına başlaması ve Pegasus ve THY gibi tarifeli uçuşlarında bu hareketlenmeye katkı sunması bekleniyor.

'DİĞER ÜLKELERİN KARALARINA OLUMLU ETKİ SAĞLAR'
Ayrıca Kasım ayında oluşan hareketliliğe katkı sunması beklenen bu karar hiç kuşkusuz Alanya’ya olumlu yansıyacaktır. İçinden geçtiğimiz dönemde her misafirin değerli olması ve bölgenin ana kaynak pazarlarından İngiltere’nin bu adımı atması kalan sınırlı zamanda fayda sağlayacağı gibi diğer ülkelerin kararlarına da olumlu katkı sunması beklenebilir” diye konuştu. -Alkın BİRİCİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157